۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۷

سیدحسین سراج‌زاده، لیلا باقری

تحلیل نظام‌مند پژوهش‌های سبک زندگی بعد از دهة 80

تحلیل نظام‌مند پژوهش‌های سبک زندگی بعد از دهة 80
در سال­ های اخیر سبک زندگی به‌عنوان یک ساز و کار بروز تفاوت­های ذائقه افراد در چگونگی گذران اوقات فراغت، مدیریت بدن و مصرف فرهنگی، توسط متخصصان رشته ­های مختلف به‌ویژه علوم اجتماعی برای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری توجه شده است.

چکیده

در سال­ های اخیر سبک زندگی به‌عنوان یک ساز و کار بروز تفاوت­های ذائقه افراد در چگونگی گذران اوقات فراغت، مدیریت بدن و مصرف فرهنگی، توسط متخصصان رشته ­های مختلف به‌ویژه علوم اجتماعی برای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری توجه شده است. شناخت روند پژوهش ­های انجام شده با تمرکز بر کم و کیف دانش تولید شده در این حوزه از اهداف این مقاله بوده است. برای دستیابی به این‌منظور، 59 منبع علمی؛ مقاله، پایان‌نامه و کتاب (حاصل پژوهش و مجموعه مقالات پژوهشی) از طریق جست‌وجوی واژة «سبک زندگی» در پژوهش‌های رشته علوم اجتماعی در پایگاه­های علمی ـ تخصصی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، کتابخانه ملی، مجلات تخصصی نور، اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی و کتابخانه‌های دانشگاه ­های شهر تهران شناسایی و با استفاده از روش مرور نظام‌مند بررسی شدند. نتایج نشان داد که بیش از دو سوم پژوهش ­های سبک زندگی بین سال­های 1385 تا 1390 انجام شده است. شش گونه سبک زندگی از این پژوهش ­ها استخراج شد که بیشترین گونه­ های بررسی شده به ترتیب به سبک زندگی شبه مدرن (34/12درصد)، پیشامدرن یا سنتی (28/94 درصد)، لذت ­محور، علم ­محور، جهان­ محلی و ورزش­محور اختصاص داشته است. توجه به سبک زندگی با تمرکز بر بررسی رابطه آن با متغیرهای سرمایه فرهنگی، سرمایه اقتصادی و دینداری بیشترین میزان بررسی در این عرصه را به خود اختصاص داده است. 

کلیدواژه‌ها: سبک زندگی؛ تحلیل نظام‌مند؛ مصرف فرهنگی؛ مدیریت بدن؛ اوقات فراغت

نویسندگان:

سیدحسین سراج‌زاده: دانشیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی

لیلا باقری: دانشجوی دکتری سیاستگذاری فرهنگی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات (نویسنده مسئول)  

فصلنامه مطالعات فرهنگ – ارتباطات - دوره 18، شماره 37 - شماره پیاپی 69، بهار 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking