۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸

واکنش شخصیت‌ها به تحریف امام؛

از «امام سازی» به سبک بی‌بی‌سی تا زمینه سازی برای برجام 2

از «امام سازی» به سبک بی‌بی‌سی تا زمینه سازی برای برجام 2
درحالی که رسانه سلطنتی انگلیس سعی داشت با سندسازی درباره رابطه سری امام با آمریکا، یک «امام آمریکایی» جعل کند، رهبر انقلاب مجدداً بر ترس دشمنان از «امام انقلابی» تاکید کردند.

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، تلاش دشمنان برای نفوذ به تفکر مردم از جمله مباحثی است که ردپای آن در تاریخ معاصر کشورمان به وضوح دیده می شود تخریب چهره های مردمی که از پایگاه اجتماعی ممتازی برخوردار بودند از جمله این اقدامات است توطئه علیه سید جمال‌الدین اسدآبادی، شیخ فضل‌الله نوری، اعدام انقلابی رزم‌آرا و ... تنها نمونه ای از این تحرکات است که هدفی غیر از ایجاد یاس و ناامیدی برای از بین بردن دیوارهای خودباوری و ایستادگی میان ملت ایران را ندارد توطئه‌ای که بحمدالله تاکنون نتیجه‌ای غیر از پایبندی بیش از پیش مردم به وحدتشان نداشته است.البته نمونه خارجی آن هم که از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفته مربوط به زمانی است که استالین رهبر شوروی شد؛ برای اینکه به وجهه و اعتبارش ضربه وارد کنند، اسنادی را جعل کردند مبنی بر اینکه که او مأمور تزار بوده که درنهایت با گذشت زمان مشخص شد که این اسناد دروغ و جعلی بوده است.

12 خرداد سال جاری یعنی 2 روز مانده به بیست‌وهفتمین سالگرد ارتحال امام، بی‌بی‌سی فارسی مدعی دستیابی به اسنادی شد که حکایت از تماس‌های سِری آیت‌الله خمینی، با دولت‌های جان اف کندی و جیمی کارتر دارد.


تلویزیون سلطنتی بی.بی.سی فارسی به همین سخن پراکنی ها بسنده نکرده و ادعا کرده است بر اساس سند سری «اسلام در ایران» سازمان سی‌آی‌ای، «روح‌الله خمینی بعد از چند ماه حبس در زندان قصر و حصر در قیطریه تهران در نیمه آبان 1342 بی‌سر و صدا به دولت جان اف کندی پیام می‌دهد تا حملات لفظی‌اش سوءتعبیر نشود زیرا او از منافع آمریکا در ایران حمایت می‌کند.»
 

این سند در واقع گزارش تحقیقاتی 81 صفحه‌ای سیا – مورخ مارس 1980 – است و در آن سوابق آیت‌الله خویی، آیت‌الله شریعتمداری و آیت‌الله خمینی هم آمده است. سیا گزارش را سال 2005 از حالت طبقه‌بندی بیرون آورد ولی چند قسمت حساس از جمله پاراگراف مربوط به پیام آیت‌الله خمینی را سانسور کرد. در دسامبر 2008 کتابخانه ریاست جمهوری جیمی کارتر نسخه دیگری از سند را به صورت دیجیتالی منتشر کرد که در آن این پاراگراف بدون سانسور آمده ولی تا به حال از دید اکثر مورخان و محققان پنهان مانده است.


در این گزارش ادعا شده است، پیام حدود 10 روز قبل از سفر لئونید برژنف، رهبر شوروی به ایران توسط یک روحانی به ظاهر غیرسیاسی به نام حاج میرزا خلیل کَمَره‌ای به سفارت آمریکا در تهران می‌رسد.
 

روز 14 خرداد، رهبر انقلاب در بیانات خود به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی در حرم ایشان، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و فرمودند:«انگلیسِ واقعاً خبیث؛ هم در گذشته، از دوران اوایل رژیم طاغوت تا دوران انقلاب، [هم‌] بعد از دوران شروع انقلاب و پیروزی انقلاب تا امروز، همواره انگلیس با ما دشمنی کرده است؛ حالا هم به‌مناسبت سالگرد امام، دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس علیه امام، به‌اصطلاح سند منتشر میکند؛ سند منتشر میکند علیه امام بزرگوار، امام پاکیزه و مطهّر! سند را از کجا آورده‌اند؟ از مدارک آمریکایی! خب، آمریکایی که هواپیمای مسافری را با قریب سیصد نفر سرنگون میکند، از جعل سند ابائی دارد؟ دشمنیِ انگلیس‌ها این‌جوری است»

موضوع تحریف امام مسئله‌ای نبود که تنها با بازخورد برخی از افراد مواجه شود بلکه همه چهره‌های سیاسی موافق و منتقد نسبت به آن واکنش نشان دادند و در مجموع این سندسازی انگلیسی را بی‌ارتباط با بحث مذاکرات و نفوذ انقلاب اسلامی ایران در غرب بیان‌کردند

در ادامه بخشی از اظهارات برخی مسئولان کارشناسان، تاریخ‌نگاران و تاریخ‌پژوهان از نگاه شما می‌گذرد.

سیدحسن خمینی: این حرف‌ها هیچ سندی ندارد
 

تولیت آستان امام روح‌الله گفت: اینکه هر از چندگاهی کسی، این‌گونه، مطلبی را از لایه‌ای بیرون آورده و به طور موردی ادعا می‌کند درست نیست؛ بلکه باید سند را بررسی کرد.

سیدحسن خمینی تاکید کرد: با این حال بنده به عنوان کارشناس می گویم؛ این حرف‌ها هیچ سندی ندارد و انقلاب اسلامی مال خود مردم است.

گری سیک: گزارش «بی‌بی‌سی» درباره (امام) خمینی دارای اشتباهات واقعی بود
 

عضو شورای امنیت ملی آمریکا در زمان ریاست جمهوری کارتر، در واکنش به ادعای اخیر بی بی سی فارسی مبنی بر تماس امام خمینی (ره) با مقامات آمریکایی، آن را جنجال‌سازی بر سر موضوعی بی‌اهمیت خواند و تصریح کرد که جدای از انتخاب‌های گزینشی در نقل قول‌ها و برخی اشتباهات واقعی در گزارش بی بی سی،این یک جنجال بزرگ بر سر موضوعی بی اهمیت یا بسیار کم اهمیت است.

علی لاریجانی: بی‌بی‌سی می‌خواهد قبح ارتباط با آمریکا را بشکند
 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه که این بازی کودکانه و دستکاری در کار انتشار سند به‌صورت گزینشی خیلی زود برملا شد، گفت: «گری سیک» عضو شورای امنیت ملی آمریکا در آن زمان در مقاله‌ای روشن و در چند بند غیرواقعی بودن این اقدام بی‌بی‌سی را به‌صورت دقیق توضیح داد اما کسانی که از قبل از انقلاب با مشی امام آشنا بودند و همچنین در دهه نخست پس از انقلاب با صراط ایشان آشنایی داشتند این اقدام بیگانگان را دور از واقعیت دانستند که نیازی به توضیح ندانستند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: کسانی که این اقدام قلابی را  انجام دادند، قصد داشتند  شوکی به افکار عمومی وارد کنند که قبح ارتباط با آمریکا ریخته شود و این‌گونه تلقی شود که این ارتباط از گذشته و حتی در سخت‌ترین شرایط با آمریکا بوده است. گرچه این مکر به فضاحتی رسانه‌ای و سیاسی برای‌ آنها بدل شد اما نشان می‌دهد که آنها تا چه‌اندازه نیازمند شرایطی هستند که ایران را دچار ساده انگاری دیپلماتیک کنند و اینجاست که قدر و منزلت توصیه‌های اخیر رهبر معظم انقلاب در داشتن روحیه انقلابی مشخص می‌شود که دقیقاً موضعی سنجیده و قاطع باید نسبت به این اقدامات مکارانه داشته باشیم».

حمید انصاری: بی‌بی‌سی از طریق کسی سندسازی کرده که «رابط دربار» بوده است
 

قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی (ره) درخصوص چرایی این نکته که بی‌بی‌سی بدون ارائه مستندات حقیقی و فقط با استناد به برخی‌ چهره‌ها چنین شبهه‌ای را مطرح کرده است، گفت:‌ یکی از افرادی که بی‌بی‌سی در این سندسازی به آن اشاره کرده روابطی را با دربار داشته و آنها از این طریق خواسته‌اند چهره انقلاب را از طریق کسی مخدوش کنند که هیچ ارتباطی با آن شخص و آن جریان نداشته است؛ بنابراین کسی که کمترین آگاهی نسبت به سابقه انقلاب داشته باشد، این مساله را متوجه خواهد شد.

وی یادآور شد:‌ امروز مهمترین مسئله آمریکا این است که کشوری که در گذشته به تعبیر رهبر انقلاب جزئی از قلمرو آنها و جزیره ثبات غربی‌ها بوده است، به آمریکا و انگلیس «نه» گفته است و این نه گفتن ملت ایران برای آنها سنگین است.

انصاری تأکید کرد: بنده صددرصد تمام موضوعاتی که بی‌بی‌سی در این زمینه مطرح کرده را  سندسازی می‌دانم و تکذیب می‌کنم هرچند این آخرین بار نیز نخواهد بود چراکه از این قبیل افتضاحات قبلاً هم مرتکب شده‌اند.

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد: آنها به تعبیر خودشان سندی منتشر کردند که حدود 8 مورد اشتباه فاحش و دروغین در آن سند بود طوری که کسانی که در آن وقایع بودند و بی‌بی‌سی انتظار داشت که آنها سندهایش را تأئید کنند، دست به تکذیب زدند و مشخص است که این اقدام برای کمرنگ کردن بُعد حضور مردم در دفاع از انقلاب بوده است.

جعل و دغل در اسناد انگلیس و آمریکا به روایت عبدالله شهبازی
 

شهبازی نویسنده، مورخ و پژوهشگر در یادداشتی نوشت، بخش مورد تأکید من ادعای «تماس سرّی» امام خمینی با دولت کندی است یعنی سندی که مدعی است 10 روز قبل از سفر 17 نوامبر 1963/ 25 آبان 1342 لئونید برژنف رهبر شوروی به ایران، یعنی در 15 آبان 1342، امام خمینی از طریق فردی بنام حاج میرزا خلیل کمره‌ای پیامی شفاهی برای سفارت آمریکا در تهران ارسال کرده با این مضمون:

«خمینی توضیح داد که او با منافع آمریکا در ایران مخالفتی ندارد. بر عکس، او اعتقاد داشت که حضور آمریکا در ایران برای ایجاد توازن در برابر شوروی و احتمالاً نفوذ بریتانیا ضرورت دارد.» و «او همچنین اعتقادش را درباره همکاری نزدیک اسلام و سایر ادیان جهان به ویژه مسیحیت توضیح داد.»

آنچه بی. بی. سی. فارسی به عنوان سند اظهارات میرزا خلیل کمره‌ای درج کرده سند از طبقه‌بندی شده سیا در سال 2005 نیست و فاقد شماره و مهر «طبقه‌بندی شده» و «از طبقه‌بندی خارج شده» اسناد رسمی است. استناد بی. بی. سی. فارسی به نسخه دیگری از همان سند است در کتابخانه جیمی کارتر که در دسامبر 2008 به صورت دیجیتال منتشر شده است.

این «سند» نیز گزارش سیا درباره ملاقات با میرزا خلیل کمره‌ای نیست بلکه پاراگرافی است از بولتن تحلیلی 81 صفحه‌ای سیا،‌ مورخ مارس 1980، که در آن مشخصات اصل گزارش سفارت آمریکا در تهران دیده نمی‌شود. بولتن 81 صفحه‌ای مارس 1980 سیا، مانند همین گزارش 12 خرداد 95 بی. بی. سی. فارسی، تحلیلی است درباره تاریخچه تعارض علما با رژیم شاه و علل وقوع انقلاب ایران.

روشن است که بی. بی. سی. فارسی باید اصل گزارش سیا را پیدا می‌کرد و با ارجاع به شماره و مشخصات آن را انتشار می‌داد. و واضح است که دستخطی از امام خمینی خطاب به کندی وجود ندارد و آن ادعای بزرگ و جنجالی فقط مبتنی بر همین بولتن است و نه حتی بر اصل گزارش سیا درباره دیدار کمره‌ای با مقامات سفارت آمریکا.

مهاجرانی: هیچ‌گونه نشانی از اسناد کلاسه‌ شده سازمان سیا وجود ندارد
 

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات نوشت: «نمی‌توان این برنامه را به عنوان یک برنامه معمول تلقی کرد. گزارشی که خوانده شد، افرادی که در برنامه شرکت کردند، زمانی که برنامه منتشر شد، یعنی درست در آستانه بزرگداشت رحلت امام خمینی، تمامی نشان از یک برنامه محاسبه شده داشت. زمانی مناسب برای اعلام کشف بزرگ بی‌بی‌سی».

وی درادامه می‌نویسد: «یکم: در گزارش بی‌بی‌سی سندی منتشر نشده است. متن انگلیسی که درج شده است. هیچگونه نشانی از اسناد کلاسه شده سازمان سیا را ندارد. گویی متن از یک نشریه یا روزنامه کپی – پیوست شده است. در گزارش هم اشاره شده است که این پاراگراف از طریق نسخه دیجیتالی کتابخانه جیمی کارتر به دست آمده است. این سند هم در گزارش نیامده است.

دوم: سند می‌گوید، حاج میرزا خلیل کمره‌ای پیام آیت‌الله خمینی را به سفارت آمریکا رسانده است. به فرض درستی روایت سیا، این پیام اگر مکتوب بود، حتماً نشانی از آن در دست بود و در طول این سال‌ها حتماً سازمان سیا به طریقی این سند را افشا می‌کرد. اینکه تا به حال چنین سندی افشا نشده است، دلیل روشنی است که امام خمینی به شکل مکتوب پیامی نفرستاده است.

سوم: در گزارش بی‌بی‌سی، که مدعی است برای نخستین بار این سند و یا آن پاراگراف مهم را منتشر می‌کند بی‌دقتی‌های قابل تاملی دیده می‌شود. می‌توان به روشنی تفاوت متن انگلیسی و برداشت آزاد بی‌بی‌سی فارسی را از یکدیگر تفکیک کرد.

چهارم، آیا می‌توان به درستی سند مکشوفه اعتماد کرد؟ آیا در نیمه آبان‌ماه 1342 امام خمینی چنین پیامی را برای جان کندی از طریق آیت‌الله کمره‌ای ارسال کرده‌اند؟ آیا پیام همان‌گونه که ایشان بیان کرده‌اند به سفارت آمریکا انتقال یافته است؟ آیا حاج میرزا خلیل کمره‌ای که دوست سالیان سال امام خمینی و رفیق شفیق درس و بحث فلسفه و خارج فقه ایشان بوده‌اند، از پیش خود پیامی را به سفارت آمریکا منتقل نکرده‌اند تا موجب حفظ جان امام خمینی در آن روزگار سخت سال 1342، یعنی پس از نهضت پانزده خرداد 1342 شوند؟ آیا مترجم سفارت پیام را به درستی گرفته و ترجمه کرده است، یا دقت آن‌ها هم در همین حدود دقت بی‌بی‌سی فارسی امروزه بوده است؟ در یک کلام، آیا پیام به سفارت آمریکا در فرض صحت ابتکاری از سوی حاج میرزا خلیل کمره‌ای برای حفظ جان آیت‌الله خمینی نبوده است؟

مهدی فضائلی:‌ پشتیبانی آمریکا از جریان سازشکار داخلی برای ایجاد تشکیک در مکتب امام(ره)
 

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت بُعد استکبارستیزی و نفی سلطه در مکتب امام(ره) گفت: سندسازی اخیر بی‌بی‌سی پشتیبانی از جریانی است که دنبال تعامل با آمریکا است.

پاسخ ابراهیم یزدی به ادعای بی‌بی‌سی فارسی
 

وزیر امورخارجه دولت موقت نوشت: این سخن نادرستی است. اولاً آقای خمینی پیام شخصی برای کارتر نفرستاد بلکه این کارتر بود که پیام فرستاد و آقای خمینی به پیام او جواب داد. ثانیاً مبادله این پیام‌ها برای اولین بار توسط «گاری سیک»، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دولت کارتر در کتابش همه چیز سقوط می کند افشا شد. آنچه‏ در گزارش خبری بی بی سی آمده است خلاصه ناقصی از پنجمین و آخرین پیام مبادله شده است.در این خبر به نقل از آقای خمینی آمده است که:«… ما با آمریکایی‌ها هیچ دشمنی خاصی نداریم….». در حالی که در متن اصلی پیام آمده است:« ما با مردم آمریکا هیچ دشمنی خاصی نداریم….»

یزدی همچنین تصریح کرد: «در‏ آخرین هفته‌های قبل از پیروزی انقلاب،رهبران انقلاب، نه از دو کانال،که در گزارش خبری آمده است، بلکه از سه طریق با مقامات آمریکا مذاکره می‌کرده اند، در ایران از جانب شورای انقلاب آقایان مهندس بازرگان، دکتر سحابی و آیت الله موسوی اردبیلی با سولیوان و استمپل، کارمند سفارت؛ آقای دکتر بهشتی مستقیماً با سولیوان در تهران و سوم از طریق زیمرمن در پاریس با آقای خمینی»

حسین شیخ‌الاسلام: تحریف شخصیت امام (ره) از سوی بی‌بی‌سی برای نفوذ آمریکا به ایران
 

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سندسازی اخیر بی‌بی‌سی علیه شخصیت امام (ره) گفت: آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد راه و منفذی برای ورود دوباره به ایران هستند.

تکذیب فرزند آیت‌الله کمره‌ای
 

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصرالدین کمره‌ای فرزند «مرحوم آیت‌الله حاج میرزا خلیل کمره‌ای» هم  طی بیانیه‌ای اخبار منتشر شده درخصوص مراجعه پدرش به سفارت آمریکا و انتقال پیام امام(ره) را تکذیب کرد و نوشت: «اولاً اصل این نامه از طرف بیت حضرت امام تکذیب شد و وجود آن را ساخته و پرداخته آن شبکه خبری دانستند. ثانیاً خانواده مرحوم آیت الله کمره‌ای ادّعای شبکه بی‌بی‌سی را در روزنامه اطلاعات مورخه 17/3/95 تکذیب نموده‌اند.

ثالثاً حضرت امام خمینی و حضرت آیت‌الله کمره‌ای سال های متمادی که به قبل از سال 1342 مربوط است در محضر حضرت آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در اراک و قم مشغول به تحصیل و تدریس بوده و سال‌ها هم‌درس و هم مباحثه بوده‌اند و سابقه دیرین در آشنایی دارند.

قابل ذکر است در یک مورد حدود 8 سال مسائل فلسفی کتاب اسفار ملاصدرا و کتاب فقه جواهر مورد مباحثه این 2 عالم بزرگوار بوده است.

لازم به یادآوری است نه این جانب که از نزدیک در جریان تمامی مراودات و مکاتبات مرحوم والد بودم و نه هیچکدام از اعضای خانواده هرگز به خاطر نداریم که ایشان به سفارت آمریکا مراجعه کرده باشد که این خود تهمتی عجیب و بدون سند است.

سعید حجاریان: شیخ خلیل کمره‌ای ملاقات با امام در حصر را نداشته است
 

تئوریسین اصلاحات هم گفت: نکته مهم در این میان آن است که اساسا شیخ خلیل کمره‌ای در طول حصر امام امکان ملاقات با ایشان را نداشته است.  در دوران حضور امام در منزل آقای روغنی در قیطریه همسر امام لیستی ٢

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking