۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱

خوزستان گردی در نوروز;

آرامگاه قیصر امین پور در گتوند میزبان گردشگران است

آرامگاه قیصر امین پور در گتوند میزبان گردشگران است
گتوند - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گتوند گفت: آرامگاه قیصر امین پور در مرکز این شهرستان با معماری خاص در ایام نوروز پذیرای شمار زیادی از میهمانان نوروزی از شهرها و استان های کشور است.

یعقوب نگهداری پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بنای یادبود زنده یاد دکتر قیصر امین پور از شعرای برجسته کشورمان به دلیل ویژگی خاص خود در ساخت، فضای مناسب و مهیا بودن امکانات گردشگران زیادی از سراسر کشور را به خود جلب کرده است.
وی افزود: یکی از نکاتی که در این آرامگاه بیشتر به چشم می خورد، حضور عکاسان و دوستداران فرهنگ ، شعر و ادب همچنین مسافران نوروزی از سراسر کشور با لباس های محلی در ادای احترام به این شاعر گرانقدر است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گتوند ادامه داد: برپا کردن سفره زیبای هفت سین از سوی شهرداری گتوند در محوطه آرامگاه، وجود پارک گلستان در کنار آرامگاه و همجوار بودن به مقبره شهدای گمنام بر جذابیت این آرامگاه افزوده است.
دکترقیصر امین‌پور شاعر غزلسرای ایران دوم اردیبهشت سال 1338در شهرستان گتوند به دنیا آمد و پس از مصدوم شدن در حادثه رانندگی درسال 1378 ، بامداد سه شنبه هشتم آبان سال 1386در بیمارستان دی تهران درگذشت و در زادگاهش گتوند به خاک سپرده شد.
او نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه و از شخصیت‌های برجسته ادبیات در دوران بعد از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و امروز آرامگاه این شاعر فرهیخته با طراحی شگفت انگیز و جالب به عنوان یکی از مناطق فرهنگی و گردشگری خوزستان توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.
تنفس صبح و در کوچه آفتاب (1363)، آینه های ناگهان (1372)، گل ها همه آفتابگردانند (1380) و دستور زبان عشق (1386) از مجموعه های شعر قیصر هستند. توفان در پرانتز (نثر ادبی) و منظومه ظهر روز دهم (برای نوجوانان) (1365)، سنت و نوآوری در شعر معاصر (1383) و شعر و کودکی (1386)، از دیگر آثار این شاعر نام آشناست.
قیصر امین پور در سال 1367 از موسسه گسترش هنر، جایزه ویژه نیمایوشیج موسوم به مرغ آمین بلورین را دریافت کرد، وی همچنین در سال 1378 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از شاعران برتر دفاع مقدس در دهه های 60 و 70 برگزیده شد.
به گزارش ایرنا،تندیس زنده یاد دکتر قیصر امین پور شاعر معاصر بهمن ماه پارسال در آیینی با حضور مراد امین پور پدر این شاعر در یکی از میدان های شهر گتوند نصب و رونمایی شد.
شهرستان گتوند با 74هزار نفر جمعیت در شمال استان خوزستان واقع شده است.
7467/6068

کلیدواژه ها :شعر قیصر امین پور
منبع : ایرنا

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking