۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۷

مدیرعامل آب ‌و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان مطرح کرد:

۹۶ هزار نفر از جمعیت روستایی چابهار درانتظار تکمیل پروژه آب‌رسانی

۹۶ هزار نفر از جمعیت روستایی چابهار درانتظار تکمیل پروژه آب‌رسانی
چابهار - مدیرعامل آب ‌و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۹۶ هزار نفر از جمعیت روستایی چابهار و سرباز با تکمیل پروژه آب‌رسانی سد «پیشین» از نعمت آب برخوردار می‌شوند.

عبدالاحد ریگی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به روند اجرای طرح آبرسانی سد «پیشین» اظهار داشت: طرح‌ آبرسانی سد ۱۷۵ میلیون متر مکعبی «پیشین» یکی از مهم‌ترین طرح‌های آبرسانی در استان سیستان و بلوچستان برای دسترسی روستاهای محروم به آب بهداشتی و آشامیدنی است.

وی افزود: سد «پیشین» شهرستان «سرباز» در سال ۷۶ به‌ بهره‌برداری رسید اما به دلیل محدودیت اعتبارات عملیات احداث شبکه پایین‌دست آن بعد از ۲۰ سال به‌تازگی در سال جاری آغاز شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان بابیان‌ اینکه اعتبار تکمیلی برای بهره‌برداری از این طرح آبرسانی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است، تصریح کرد: در این طرح بزرگ آب‌رسانی بیش از ۹۶ هزار و ۵۰۰ نفر در ۲۰۱ روستای شهرستان چابهار و شهرستان سرباز شامل مجتمع‌های روستایی «نگور»، «سند میرسوبان»، «باهوکلات» و «کمبل سلیمان» از نعمت شبانه‌روزی آب بهداشتی و آشامیدنی برخوردار می‌شوند.

وی بابیان این‌که مجوز ۲۰۰ میلیارد تومان فاینانس داخلی برای این پروژه گرفته‌شده است، گفت: پروژه آبرسانی سد پیشین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های آبرسانی روستایی سیستان و بلوچستان تأثیر به سزایی در دسترسی مردم روستاهای چابهار و سرباز به آب بهداشتی و آشامیدنی دارد و موجب کاهش مهاجرت روستاییان به دلیل مشکلات معیشتی و خشکسالی می‌شود چرا که این پروژه به تنهایی شاخص دسترسی به آب بهداشتی و آشامیدنی مردم شهر و روستاهای چابهار را از ۲۳ درصد فعلی که پایین‌ترین در کشور است به ۶۱ درصد ارتقا می‌دهد.

ریگی خواستار تخصیص به‌موقع اعتبارات به این پروژه مهم آبرسانی در منطقه بلوچستان شد و خاطرنشان کرد: از مجموع ۴۳۸ روستای دارای سکنه چابهار با جمعیت بیش از ۱۶۰ هزار نفر، هم‌اکنون تنها ۱۶ روستا آب‌شبانه روزی‌دارند و بقیه یعنی ۴۲۲ روستا توسط ناوگان آبرسانی سیار و با سهمیه سقایی آبرسانی می‌شوند.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking