۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۴

33 سال پیش در چنین روزی

تجلیل هاشمی از رشادت آیت الله خامنه ای

تجلیل هاشمی از رشادت آیت الله خامنه ای
آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با حادثه دیروز انفجار بمب در دانشگاه تهران گفت: مقاومت شخص رئیس جمهور و امام جمعه باید بسیار حیرت انگیز برای دنیا باشد.

رخدادهای 25 اسفند 63

چکیده:

در ادامه عملیات ظفرمندانه بدر مقر فرماندهی ارتش عراق در جنوب عماره به تصرف قوای اسلام درآمد.

 

شرق دجله در کنترل کامل نیروهای اسلام قرار گرفت.

 

بغداد بار دیگر هدف اصابت موشک دوربرد ایران قرار گرفت.

 

هاشمی: موشک پرانی و بمب پرانی به هر شهری از شهرهای ما جوابش موشک به بغداد است.

 

شورای امنیت از عراق و ایران خواست حمله به مناطق غیرنظامی را متوقف کنند.

 

تصرف مقر فرماندهی ارتش عراق در شرق دجله

قرارگاه خاتم الانبیاء مرکز عملیات مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد عملیات غرورآفرین رزمندگان اسلام به نام بدر که با رمز یا فاطمه الزهرا (س) آغاز شده است همچنان با وارد آوردن ضربات سهمگین بر پیکر ارتش شکست خورده عراق ادامه دارد و در ادامه این عملیات لشکریان اسلام موفق شدند پاسگاه فرماندهی مرکزی هور واقع در جنوب عماره در منطقه هورالعظیم شامل پامل پاسگاه ترابه و پاسگاه های تحت امر آن در ناحیه را آزاد و به کنترل کامل خود درآوردند و

در پی آزادسازی این منطقه که در شرق دجله قرار دارد شمار دیگری از نیروهای عراقی به هلاکت رسیده و یا به اسارت نیروهای اسلام درآمدند. بدین ترتیب شمار نیروهای دشمن که از آغاز عملیات بدر به هلاکت رسیدند از مرز 1300 تن گذشت و تاکنون بیش از 700 تن از سربازان و افسران عراقی که به دست توانمند سپاهیان اسلام به اسارت درآمده اند به پشت جبهه تخلیه شدند. بر اساس همین گزارش همچنین از آغاز عملیات بدر تاکنون بیش از 100 دستگاه تانک و نفربر و تعداد زیادی خودرو به آتش کشیده و منهدم شده است.

قرارگاه خاتم الانبیاء صبح امروز با صدور اطلاعیه ای از مردم کلیه شهرهای عراق خواست تا این شهرها را ترک کرده و هر چه سریعتر از بغداد و شهرهای ناامن عراق به شهرهای مقدس کربلا، نجفین، کاظمین و سامرا عزیمت نمایند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: توانمندان سپاه اسلام در جهت انجام سیاست مقابله به مثل صبح امروز در یک حمله موشکی شهر بغداد مرکز حکومت رژیم صهیونیستی عراق را هدف قرار دادند. به دنبال این حمله خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز اعلام کرد صدای انفجار در ساعت 6 و20 دقیقه صبح  امروز در سراسر بغداد به گوش رسید. میهمانان خارجی در هتل شرایتون و هتل مریدیان نیز در تماس های تلفنی گفتند ابر بزرگی از دود سیاه سراسر منطقه را پوشانده است. این منطقه در چند صدمتری مرکز شهر قرار دارد شاهدان عینی نیز اعلام کردند انفجار مانند یک زمین لرزه بود.(1)

 

 تجلیل هاشمی از رشادت آیت الله خامنه ای در نماز جمعه  هفته گذشته تهران

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در رابطه با مسائل جنگ و از جمله بمباران شهرها، زدن کشتی ها و کاربرد سلاح شیمیایی و حادثه دیروز انفجار بمب در دانشگاه تهران گفت: مقاومت شخص رئیس جمهور و امام جمعه باید بسیار حیرات انگیز برای دنیا باشد. در شرایط غیرعادی این چنینی دستور عادی معمولی این است که همه باید در پناهگاه های زیرزمینی باشند. این جور در فضای باز در محراب عبادت با آن طنین گرم برای مردم قرائت قرآن و نماز بخواند و مردم هم با آن طمانینه به نماز ادامه بدهند. آنهایی که ملت ما را با این حرف ها می ترسانند باید از این صحنه خیلی درس بگیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از این به بعد ما دیگر نمی پذیریم که صدام بگوید آبادان و خرمشهر منطقه جنگی است و بتواند به آنجا گلوله بزند امروز گلوله زدن به آبادان و خرمشهر جوابش گلوله زدن به بصره است و موشک پرانی و بمب پرانی به هر شهری از شهرهای ما جوابش موشک به بغداد است و زدن کشتی ها در خلیج فارس جوابش موشک یا بمباران بصره است استعمال سلاح شیمیایی هم در میدان جنگ چیزی بدتر از آن را به عنوان جواب دریافت خواهد کرد.(2)

 

درخواست شورای امنیت از ایران و عراق

شورای امنیت سازمان ملل دیروز با صدور بیانیه ای از ایران و عراق خواست حمله به اهداف غیرنظامی را متوقف کنند. اسوشیتدپرس نوشت: ایران که احساس می کند شورای امنیت از پنج سال پیش زمانی که نیروهای عراقی تجاوز به خاک ایران را آغاز کردند به نفع عراق عمل کرده است در جلسات شورای امنیت شرکت نکرد. بیانیه شورا به دنبال دو روز مذاکرات محرمانه اعضا صادر شد.

راجیو گاندی نخست وزیر هند و رهبر جنبش غیر متعهدها نیز دیروز اعلام کرد طی پیامی به روسای دو کشور ایران و عراق از آنها خواسته است حمله به اهداف غیرنظامی را فورا متوقف کنند.(4)

منابع:

1. جمهوری اسلامی، 25 اسفند 63، ص 2 و 4
2. کیهان، 25 اسفند 63، ص 2
3. اطلاعات، 25 اسفند 63، ص 1
4. کیهان، 25 اسفند 63، ص 20

انتهای متن/

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking