۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان استان قزوین:

حوادث درکارگاههای ساختمانی استان قزوین کاهش یافت

حوادث درکارگاههای ساختمانی استان قزوین کاهش یافت
قزوین-رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان استان قزوین گفت: با اجرای برنامه های آموزشی، نظارت و کنترل ساخت و سازها میزان حوادث ناشی از کار از ۱۷ مورد به دو مورد در سال جاری کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، حامد عبدالرزاقی در نشست خبری با عنوان رعایت مقررات ملی ساختمان که روز پنجشنبه در سالن کنفرانس راه و شهرسازی قزوین برگزارشد اظهارداشت: بر اساس ارزیابی انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در رعایت مقررات ملی ساختمان صاحب رتبه برترشدیم و از سوی وزیر لوح برتر دریافت کردیم.

وی بیان کرد: کسب این عنوان با تلاش اداره راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان، استانداری و شهرداری های استان، انجمن انبوه سازان، معماران تجربی و دست اندرکاران صنعت ساختمان صورت گرفته است.

عبدالرزاقی یادآورشد: با توجه به این که اولویت وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن توجه به بافت های فرسوده است لذا بدنبال ارتقاء کیفیت ساختمانهایی هستیم که در این بافتها نوسازی خواهد شد و با توجه به شرایط ویژه ای که بافت های فرسوده شهر قزوین دارد از جمله وجود بستر سست و خاک های دستی با عمق زیاد اقدامات فنی خوبی را انجام داده ایم و مقررات ویژه ای در ساخت و سازهای این محدوده پیش بینی شده است.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان استان قزوین گفت: اجرای دقیق درز انقطاع در ساختمانها از سال آینده برابر آئین نامه ۲۸۰۰ و مبحث ششم مقررات ملی ساختمان الزامی است و رعایت این موضوع از سوی ناظران راه وشهر سازی مورد بازرسی جدی قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: در حوزه آسانسور بیش از ۲۳۰۰ پرونده تشکیل شده و ۱۹۰۰ فقره گواهی آسانسور صادر شده است.

عبدالرزاقی درخصوص حوادث آسانسور هم یادآورشد:برخی مشکلات آسانسور درقزوین ناشی از موازی‌کاری دستگاه‌هاست و در مورد احداث آسانسورهای غیراستاندارد و حوادث ناشی از آن موضوعاتی مانند اجرای آسانسورها بدون نقشه و رعایت نشدن اصول استاندارد از علل اصلی به شمار می‌رود.

وی افزود: مشکلات و نواقصی در ساخت و سازها نیز وجود دارد که اصولی نبودن گود برداری به مشکلات اضافه می کند که بر این اساس برای الزام به رعایت ضوابط در گودبرداری‌ها اقدام شد و در حال حاضر نسبت به سال‌های گذشته، با وجود افزایش گودبرداری‌ها، آمار گودهای غیراصولی کاهش یافته است.

مرگ ۲ نفر در کارگاه‌های ساختمانی قزوین/کاهش چشمگیر حوادث در ۴سال اخیر

رئیس اداره نظام مهندسی ساختمان اداره ‌کل راه و شهرسازی استان اظهارداشت: در سال ۹۲ تعداد ۱۷ مورد حادثه منجر به فوت در کارگاه‌های ساختمانی استان رخ داد که با آموش و توصیه های لازم و نظارت بر امور، این حوادث در سال گذشته به ۶ مورد و امسال به دو مورد کاهش یافت.

عبدالرزاقی اضافه کرد:نیمی ازحوادث منجر به فوت درکارگاه‌های کشور مربوط به کارگاه‌های ساختمانی است که از مراکز پرخطر محسوب می‌ شود.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking