۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۵

قیمت طلا و نفت کاهش یافت

قیمت طلا و نفت کاهش یافت
امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا 2 دلار کاهش یافت و ارزش سهام بورس آسیا هم افت کرد.
امروز در بازار‌های جهانی هر اونس طلا با دو دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۳۲۲ دلار و ۲۰ سنت معامله شد. قیمت این فلز گرانبها امروز در کمترین زمان ۱۳۲۱.۹ دلار و در بیشترین زمان ۱۳۲۸.۴ دلار معامله شد.

قیمت فلز زرد امروز نسبت به یک ماه گذشته ۷ دلار کاهش داشت، اما نسبت به یک ماه گذشته با ۱۰۲ دلار افزایش همراه بود. امروز در سایر گروه فلزات گرانبها هم نقره کاهش ۳ سنتی را تجربه کرد و فلز پلاتینوم هم ۳ دلار کاهش داشت، اما فلز پالادیوم با ۲ دلار افزایش همراه شد.

خبرگزاری رویترز نوشت تنش‌های سیاسی در آمریکا و اروپا ارزش سهام‌ها را کاهش داد؛ بنابراین قیمت طلا در روز پنج‌شنبه با توجه به کاهش ارزش اوراق قرضه میل به افزایش داشت. همچنین افزایش تنش‌ها بین انگلیس و روسیه هم بر میل به قیمت بالا در طلا را تقویت کرد، اما در لحظه انتشار خبر قیمت طلا روند کاهشی به خود گرفت و با دو دلار کاهش به قیمت ۱۳۲۲.۲ دلار معامله شد.

براساس گزارش رویترز، سهام بازار‌های بورس آسیا هم با جذب سرمایه‌گذاران از سوی فلز زرد کاهش یافت. چرا که تصور می‌شود افزایش تنش‌ها به اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد. در حال حاضر ترامپ رئیس جمهور آمریکا چین را تحت فشار قرار داده تا مازاد تجاری خود با آمریکا را تا سطح صد میلیارد دلار کاهش دهد.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با شفاف‌سازی توئیت دونالدترامپ  کاهش سطح تجاری با چین را به صد میلیارد دلار را سطحی منطقی خواند. روز چهارشنبه تنش‌هایی پس از‌آنکه وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد اقدامات تلافی‌جویانه در مقابل انگلیس خواهد داشت بیشتر شد. همچنین امروز در بازار‌های جهانی قیمت نفت برنت ۱۵ سنت کاهش داشت و بشکه‌ای ۶۴ دلار و ۷۴ سنت به فروش رفت، قیمت نفت آمریکا هم کاهش ۲ سنتی داشت و بشکه‌ای ۶۰ دلار و ۹۴ سنت معامله شد.

در گروه سایر فراورده‌های پالایشگاهی هم بنزین ۱.۰۹ دلار و نفت کوره ۳۷ سنت کاهش را تجربه کرد. در این میان، گازوئیل رشد ۷۵ سنتی داشت.

خبرگزاری رویترز نوشت؛ تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸، ۱.۶۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، اما اوپک انتظار دارد که عرضه نفت در سال ۲۰۱۸ نسبت به تقاضا پیشی گیرد.

در این میان گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم حکایت از رکورد جدید نفت در این کشور دارد. تولید نفت آمریکا به ۱۰.۳۸ میلیون بشکه در روز رسیده و رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

همچنین اوپکی‌ها انتظار دارند که تولید کشور‌های غیراوپک افزایش پیدا کند که در این صورت تهدیدی بر سهم آن‌ها از بازار خواهد شد.
منبع : خبرگزاری دانشجو
website tracking