۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶

راه اندازی جنبش' آغاز دوستی هند و پاکستان' از سوی جوانان

راه اندازی جنبش' آغاز دوستی هند و پاکستان' از سوی جوانان
اسلام آباد - ایرنا - جنبش' آغاز دوستی هند و پاکستان' از سوی جوانان هند و پاکستان کار خود را در فضای مجازی آغاز کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از تارنمای اینترنتی روزنامه 'نیشن' پاکستان، جنبش آغاز دوستی پاکستان و هند موسوم به' آغاز دوستی' برای کاهش تنش بین هند و پاکستان و حساس شدن جامعه نسبت به افزایش نقض آتش بس بین دو کشور در خط کنترل مرزی به ویژه در کشمیر آغاز شده است.
حنبش آغاز دوستی هند و پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد: معتقدیم که هند و پاکستان ظرفیت و توان آغاز گفت و گوهای جامع صلح در جنوب آسیا را دارند و دو کشور باید اقدامات خود را برای کاهش نقض آتش بس در خطوط کنترل مرزی در کشمیر به کار گیرند.
پیش از آغاز گفت و گوهای جامع صلح بین هند و پاکستان در سال 2004میلادی دو کشور در سال 2003 میلادی آتش بس در خط کنترل کشمیر اعلام کردند.
اما این آتش بس پس از حملات تروریستی بمبئی در نوامبر 2008 میلادی به صورت متناوب از سوی دو طرف نقض شد.
در این بیانیه آمده است: ادامه آتشباری در مرز کنترل کشمیر باعث تلفات نظامی و غیر نظامی در دو سوی مرز می شود دو کشور باید تمام تلاش خود را برای کاهش درد و رنج مردم این سرزمین ها انجام دهند.
این جنبش در ادامه بیانیه خود، بر گشایش کانال های ارتباطی دیپلماسی برای آغاز گفت و گوهای سیاسی بین دو کشور برای رفع اختلافات دو طرف تاکید کرده است.
در این بیانیه نسبت به کشته شدن کودکان زنان و افراد غیر نظامی به دلیل اصابت گلوله و خمپاره در دو سوی خطوط کنترل مرزی اظهار نگرانی شده است.
کشمیر منطقه ای کوهستانی است که بخشی از آن در خاک هند و بخشی دیگر در خاک پاکستان قرار دارد، هر دو کشور ادعای مالکیت کل کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947 میلادی بوده است.
این دو کشور تاکنون دوبار بر سر این منطقه با یکدیگر وارد جنگ شده اند.
هند و پاکستان با افزایش تنش در مرزها، همواره یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند.
هند، پاکستان را به نقض آتش بس برای نفوذ شبه نظامیان به کشمیر متهم می کند و اسلام آباد نیز همواره این اتهام را رد کرده است.
هند و پاکستان در سال 2003 میلادی، توافق آتش بس در مرز های جامو و کشمیر را امضا کردند.
دولت هند چندی پیش در گزارشی اعلام کرد پاکستان در سال میلادی گذشته،228 مورد در خط واقعی کنترل و 221 مورد در امتداد مرزهای بین المللی در کشمیر آتش بس بین دو کشور را نقض کرده است.
بخشی از کشمیر در خاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قرار دارد.
هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.
آساق**6125**1144

کلیدواژه ها :کشمیر دوستی
منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking