۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱

روزنامه لبنانی با اشاره به عاقبت جنگ ویتنام

اگر آمریکا خودش نرود، پایگاه‌هایش در سوریه را زیر آتش ترک خواهد کرد

اگر آمریکا خودش نرود، پایگاه‌هایش در سوریه را زیر آتش ترک خواهد کرد
روزنامه لبنانی البناء نوشت، هر گونه حماقت آمریکا برای ورود به جنگ مستقیم در سوریه عاقبتی بدتر از جنگ ویتنام را برای نظامیان آمریکایی رقم خواهد زد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «البناء» با توجه به تحرکات اخیر آمریکا در سوریه یادداشتی منتشر کرد با این عنوان که «آمریکا بار دیگر به جنگ مستقیم ورود می‌کند و مقاومت آن را بدون کشتی و هواپیماهایش بیرون می‌کند».

نویسنده آورده است: به نظر می‌رسد رؤسای جمهور آمریکا، خواه جمهوری خواه یا دموکرات، همیشه زندانیان دولت به اصطلاح عمیق ایالات متحده هستند که شامل وزارت دفاع، آژانس‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی مختلف دولتی هستند که به نوبه خود منافع طرف‌های تهاجمی‌تر و نژادپرستانه‌تر را در جامعه آمریکا نشان می‌دهد که گروه شرکت‌های نظامی و نفت و برق هستند.

آنچه ما را به این نتیجه می‌رساند این است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده وعده‌ای را که به رای دهندگان در زمان انتخابات داده بود عملی نکرد او قول داده بود مداخله آمریکا در جنگ‌ها و درگیری‌های خارجی را متوقف کند تا منافع آمریکا را حفظ کند اما همچون روسای جمهور پیشین آمریکا مجبور به مشارکت در چندین جنگ و ماجراجویی‌های شکست خورده‌ای شد که دامنه آن از افغانستان در شرق تا الجزایر در غرب که با تروریسم دست پرورده آمریکا در مرزهای شرقی و جنوبی آن روبروست، کشیده شده است.

ترامپ پس از اینکه مجبور به برگشتن به مسیر پیروی از دولت عمیق شد، تمام وعده‌های انتخاباتی خود را فراموش کرد، از جمله وعده‌ای که به رای هندگان درباره بهبود رابطه با روسیه به عنوان بخشی از تلاش هایش برای ایجاد یک نوع ثبات در روابط بین الملل داده بود و در عوض با نقض آشکار تفاهماتی که با پوتین در ژوئن 2017 در هامبورگ آلمان رسیده بود، روشی کاملا متفاوت با وعده های انتخاباتی خود پیش گرفت.

اما شواهد ما به شرح زیر است:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا نظیر «ریچارد نیکسون» هیچ حرف‌شنوی از عقلای آمریکایی که بارها خواهان عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از هر کدام از کشورهای افغانستان، عراق و سوریه هستند ندارد؛ همان‌گونه که نیکسون درخواست جان کری، افسر وقت نیروی دریایی آمریکا در ویتنام و نماینده جریان مخالف جنگ در این کشور در دهه هفتاد قرن گذشته را رد کرد در حالی که در جلسه استماع مجلس سنای آمریکا در تاریخ 22/4/1971 از وی خواسته شده بود برای اجتناب از تحمل شکستی بزرگ به جنگ در ویتنام فورا پایان بدهد اما نتیجه سرکشی آمریکا برای این کشور چیزی جز شکست بزرگ در سال 1975 رقم نزد.

ترامپ در اقدامات خود و به ناچار تبعات آن به بیل کلینتون، رئیس جمهور دموکرات پیشین نزدیک است. کلینتون در سال 1993 یک نیروی نظامی ایالات متحده را به بهانه دستگیری محمد فرح عیدید، یکی از رهبران گروه‌های مسلح وقت سومالی در موگادیشو به این کشور فرستاد. نیروهای ویژه زرهی از گردان سوم رنجرز 75، که به عنوان نیروهای دلتا شناخته می‌شوند، و با پشتیبانی نیروی ویژه عملیات هوابرد گردان 1 گروه عملیات ویژه 160 به مقر فرماندهی عیدید حمله کردند اما متحمل تلفات انسانی شدیدی شده و شماری از بالگردهایی هم که به کار گرفتند سرنگون شد؛ علاوه بر اینکه شماری از خودروهای زرهی به کارگرفته شده در این حمله هم که در تاریخ سوم و چهارم ماه دهم سال 1993 انجام شد منهدم شد.

از همین رو بیل کلینتون مجبور به اتخاذ تصمیمی جدی و فوری شد او پس از نشست فوری شورای امنیت ملی آمریکا در تاریخ 6/10/1993، بلافاصله نیروهای امریکایی را از سومالی خارج کرده و رابرت اوکلی، سفیر خود را به موگادیشو فرستاد تا مذاکرات صلح با گروه‌های مسلح سومالی را آغاز کند یعنی دولت آمریکا مجبور به مذاکره با آنها شد آن هم پس از شکست بزرگی که از دست گروهی مسلح و آموزش دیده متحمل شده بود.

این دقیقا همان چیزی است که برای ترامپ اتفاق خواهد افتاد اگر او همچنان به اجرای سیاست‌های تهاجمی خود در سوریه و عراق ادامه دهد و اگر او همچنان با ایجاد پایگاه‌های آمریکایی در دو کشور اصرار داشته باشد، حتی پس از آنکه دیگر بهانه‌های دولت آمریکا درباره مبارزه با داعش برای ارسال نیروهای ویژه یا نیروهای آموزش دهنده به سوریه و عراق رفع شده است.

بنابراین اگر رئیس جمهور آمریکا صدای عقلایی که خواهان دست برداشتن از خصومت طلبی و کارشکنی در روند حل و فصل سیاسی فراگیر بحران سوریه از طریق توافق بین خود سوری‌ها را نشنود نظامیان آمریکا مجبورند پایگاه‌های خود را زیر آتش خالی کنند.

اما اقدامات دولت آمریکا در هر کدام از کشورهای عراق و سوریه با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد در عراق از دولت بغداد می‌خواهد که بیست پایگاه نظامی به آن بدهد اما در سوریه بیست پایگاه و نقطه استقرار دیگر بدون موافقت دولت سوریه ایجاد کرده است که این گونه حضور، اشغالگری اجنبی در خاک سوریه شمرده می‌شود و حق مقابله با اشغالگران و بیرون راندن آنها با هر وسیله را برای دمشق محفوظ می‌دارد.

کارهای مقدماتی انجام شده توسط نیروهای آمریکایی برای احداث پایگاه نظامی جدید در شمال شرق خط بین المللی شماره 2 و نزدیک به منطقه تنیفات چیزی جز نشانه وجود نقشه آمریکایی برای گشودن جبهه جدیدی علیه نیروهای ائتلاف مقاومت در منطقه التنف-الولید در 2 سوی مرز عراق و سوریه نیست تا بدین طریق پروژه اصلی خود را در تجزیه عراق و سوریه و ضربه زدن به محور مقاومت و ایجاد منطقه بی طرف بین عراق و سوریه که تحت سیطره آمریکا و اردن است، عملی کند

آمریکا با این نقشه خود درصدد قطع ارتباط جغرافیایی زمینی بین تهران و عراق از طریق عراق، سوریه و سپس لبنان است نظیر منطقه بی طرفی که اسرائیل درصدد تشکیل آن در مرزهای جولان اشغالی است تا نیروهای ائتلاف مقاومت را از خطوط آتش بس در جولان اشغالی دور کند.

اما کاری که نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه التنف در شنبه گذشته انجام دادند و این منطقه را بر روی هر نوع ارتباطات بی سیم بسته اند که باعث شده است عملیات مبارزه با داعش  و سایر تروریست‌ها در این منطقه و حتی تا الرطبه در داخل خاک عراق بامشکل مواجه شود، تازه ترین سند ادامه خصومت نیروهای آمریکایی و مشارکت آنها با بقایای داعش و دیگر مزدوران تحت آموزش آنهاست که با همکاری ارتش اردن در پایگاه التنف سوریه و پایگاه الموقر اردن مرتکب می‌شوند یعنی آمریکا شریک تروریست‌ها در حملاتشان علیه یگان های نیروهای ائتلاف مقاومت در 2 طرف مرزهاست به گونه ای که موجب قطع ارتباطات بی سیم در جریان عملیات پاکسازی مناطق الرطبه، عکاشات و وادی الغدف در عراق شده است.

اما ما می‌گوییم چیزی که فرماندهی ارتش آمریکا و دولت آمریکا در واشنگتن نادیده گرفته اند این است که سفر ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به پایگاه حمیمیم در سوریه و ملاقات او با بشار اسد، همتای سوری او در آخرین ماه سال 2017 به مثابه اعلام پیروزی مشترک بر داعش بود و سخنرانی چند روز قبل پوتین در مسکو نیز اعلام پایان دنیای تک قطبی و تولد جهان چند قطبی و جدیدی است که در آن موازنه های قدرتی حکمفرماست که کاملا با آنچه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بر جهان حکومت داشت متفاوت است.

سوریه سر از خاکستر درآورده تا تولد نظام نوین جهانی را مژده دهد که در آن توطئه‌های انقلاب‌های رنگین یا کودتاهای هدایت شونده از واشنگتن جایی ندارد بلکه نظامی است که در آن آمریکا مجبور به دست کشیدن از پروژه‌های خود برای سرنگونی دمشق و تجزیه سوریه و عراق در راستای منافع سلطه طلبانه اش در منطقه است.

این بار آمریکا فرصت فرار سازمان یافته از سوریه را ندارند همچون دهه هفتاد قرن گذشته که با هواپیماها و کشتی‌هایش از سایگون گریخت بلکه یا زیر خاک آن دفن شده و یا خوراک کوسه‌های دریای شام خواهد شد.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking