۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۶

چهارشنبه سوزی بدعتی در فرهنگ ایرانی

چهارشنبه سوزی بدعتی در فرهنگ ایرانی
چهارشنبه سوری یکی از سنت های خاطره انگیز کهن ایرانی که متاسفانه امروز با مواد رفتارهای پر خطر باعث تلخ کامی و حتی مرگ بسیاری از جوانان و از آن باید بعنوان چهارشنبه سوزی یادکرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هیجار ، آیین های کهن ایرانی را که ریشه در تاریخ این سرزمین دارد٬ باید پاس بداریم؛ چرا که دقت٬ تحقیق و ریشه یابی در این آیین ها دیدها را بازتر می کند و پیشینه تمدن ایران زمین برای نسل امروز و فردا روشن می شود.

 این رویکرد می تواند سرعت بحران هویت را کم کند و در برابر آن مانع ایجاد نماید.

متأسفانه بنا به دلایل متعدد٬ مدتهاست که لذت واقعی چهارشنبه سوری  که از سنتهای زیبا و خاطره انگیز ما بوده از ایرانیان سلب شده  و جای خود را به رفتارهای غلط و آزارنده  برخی جوانان و نوجوانان داده است؛ رفتارهایی که گاه موجب ویرانی یک زندگی یا مرگ و جراحت های شدید و جبران ناپذیری شده است.

چهارشنبه سوری آن طور که پدرها و مادرهای امروزی یادشان می آید، شامل: دورهمی های خانوادگی و نهایتاً روشن کردن آتش و پریدن از روی آن بود؛ اما، به مرور و به سرعت شکل و شمایلی ناهنجار به این جشن داده شد تا آنجا که در سال های اخیر چهارشنبه سوری با سرو صداهای وحشتناک، انفجار ترقه های دست ساز ، آتش سوزی های مهارگسیخته، ایجاد مزاحمت برای مردم کوچه و بازار و آسیب دیدن برگزار کنندگان جشن ها یا مردم رهگذر همراه شد.

چند سالی است چهارشنبه های آخر سال بدون چند فوتی و ده ها زخمی و سوخته، پشت سر گذاشته نمی شود.

مواد منفجره و ترقه و امثال آن٬ بدعتی غلط است که چند سالی می شود علیرغم همه ی گوشزدها جای خود را در میان جوانان این مرز و بوم گشوده و گاه حتی با استقبال بعضی افراد نسل گذشته نیز مواجه گشته است.

این بدعت نااستوار و نازیبا موجب شده که عده ای کج فهم نیز به سنن نیکوی ایرانی حمله کنند.

به هر حال آنچه مسلم است چهارشنبه سوری یک مجموعه رفتار جدید است که به بهانه ی ریشه داشتن در فرهنگ کهن ایرانی میان برخی جوانان رواج یافته است و اکنون علاوه بر نگرانی برای سلامتی جوانان و نوجوانان ایرانی در روزهای پایانی سال و آرزوی داغدار نشدن خانواده ها، باید برای فرهنگ دیرپای ایرانی هم تأسف خورد که به دروغ چه رفتارهای زشتی را به آن نسبت می دهند.

امیدواریم که با ترویج رفتار های مناسب اجتماعی و پرداختن به آیینها و سنن باستانی کشورمان٬ نوروز و آیینهای وابسته به آن را به عنوان بخش مهمی از فرهنگ و تمدن ایران زمین در چشمان فرزندان این آب و خاک٬ نیکو  بداریم.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking