۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۳

راه‌حل جدید حل مشکل ریزگردها در خوزستان

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با ارائه پیشنهاد تولید "بالاست" از معادن استان خوزستان به منظور جلوگیری از حل بحران ریزگردها در استان خوزستان، گفت: باید تلفیقی از ریختن بالاست و کاشت درخت به منظور جلوگیری از بحران ریزگردها در این استان مدنظر قرار گیرد.

صراط: بیژن پناهی‌زاده  با ارائه راهکاری به منظور حل بحران ریزگردها در استان خوزستان اظهار کرد: ما در خوزستان ۳۰۰ هزار هکتار زمین داریم که مستعد ایجاد گرد و خاک هستند و مطمئنا تنها با درختکاری این بحران حل نمی‌شود چرا که در این راستا با کمبود آب مواجهیم و نمی‌توانیم از این مساله بی‌تفاوت رد شویم.

به گزارش ایسنا وی با بیان این که بهترین راهکار تولید "بالاست" (بالاست یا پارسنگ قطعات شکسته شده سنگ است که روی بستر راه‌آهن ریخته می‌شود) از کوه‌های آهکی شمال شرق استان خوزستان است، اظهار کرد: ۳۰۰ هزار هکتار زمین مستعد ایجاد گرد و خاک داریم و اگر بتوانیم سه میلیارد تن بالاست تولید کنیم به‌طور حتم بحران ریزگردها در استان خوزستان حل می‌شود و دیگر با چنین چالش محیط زیستی روبه‌رو نخواهیم بود.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: بنده معتقدم باید تلفیقی از درختکاری و تولید بالاست به منظور حل بحران ریزگردها در استان خوزستان مدنظر قرار گیرد و مطمئنا اگر بخواهیم از ظرفیت کوه‌های آهکی استان به منظور تولید بالاست استفاده کنیم در مدت زمانی پنج سال خواهیم توانست این چالش جدی را برای همیشه حل کنیم.

پناهی‌زاده با اشاره به این‌که کوه‌های آهکی استان خوزستان ظرفیت بالایی را برای تولید بالاست به عنوان پارسنگ یا و به نوعی شن‌های درشت‌دان دارند، گفت: در خوزستان با معادن متعدد روبه‌رو هستیم و می‌توانیم علاوه بر نگاه اثربخش به منظور حل مشکل ریزگردها در استان خوزستان چند هزار شغل را به منظور تولید بالاست در این استان ایجاد کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بهترین راه‌حل این است که با همکاری واحدهای صنعتی و معدنی استفاده از راهکارهای محیط زیستی، صنعت و معدن را به کمک محیط زیست بیاوریم و از فاجعه‌ای که نه تنها خوزستان بلکه سایر استان‌های غرب و جنوب غربی ایران را به خود مبتلا کرده جلوگیری به عمل آوریم.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به این‌که ریختن بالاست در ۳۰۰ هزار هکتار زمین مستعد ایجاد ریزگرد در استان خوزستان موجب خواهد شد تا از این پدیده جلوگیری به عمل آید، اظهار کرد: ما با بحران کم آبی مواجهیم و تنها راه‌حل مشکل ریزگردها در استان خوزستان درختکاری نیست و باید با تلفیقی از این دو مانع از فاجعه‌ای شویم که هر ساله با آن دست به گریبان هستیم.

کلیدواژه ها :زمین زمین زمین
منبع : صراط

پربازدیدترین امروز

website tracking