۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳

برگی از جنگ قدرت میان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا

نماینده آمریکا در امور کره شمالی پس فردا کنار می رود

نماینده آمریکا در امور کره شمالی پس فردا کنار می رود
تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا، ساعت ها پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر رایزنی را برای حل بحران کره شمالی رد کرد، اعلام کرد نماینده ویژه این کشور در امور کره شمالی، جمعه آینده بازنشسته می شود.

رویترز در ادامه گزارشی افزود: جوزف یون متولد کره جنوبی و از حامیان جدی تعامل با پیونگ یانگ، از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا هدایت رابطه با کره شمالی را بر عهده داشته و از آن زمان تاکنون سیاست دیپلماسی مستقیم خود را بی هیچ هیاهویی دنبال کرده است.
بازنشستگی یون، وزارت امور خارجه آمریکا را از یک فرد کلیدی در عرصه سیاست گذاری در قبال کره شمالی، محروم می کند؛ آن هم درست در زمانی که پیونگ یانگ پس از یک دوره رابطه دیپلماتیک با کره جنوبی در جریان المپیک زمستانی 2018، تمایل خود را به مذاکره با آمریکا نشان داده است.
به نظر می رسد قدرت نماینده ویژه آمریکا در تعامل با کره شمالی، در اثر جنگ قدرت میان کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا بر سر سیاست گذاری در مورد کره شمالی در دوره ریاست جمهوری ترامپ، زیر سوال رفته بود.
این خبرگزاری به نقل از یکی از مقامات کره جنوبی که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، نوشت: یون از همان ابتدا به رویکرد سرسختانه و انعطاف ناپذیر کاخ سفید در قبال کره شمالی، بدبین و نگران بود.
رویترز ادامه داد: یون که 32 سال سابقه خدمت در سرویس روابط خارجی آمریکا را دارد، به رسانه های این کشور گفت که تصمیم وی به اعلام بازنشستگی یک تصمیم شخصی بوده و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا کوشیده است تا وی را به ماندن در پست خود متقاعد کند.
برخی از تحلیلگران آسیای شرقی بازنشستگی یون را ضربه ای بزرگ به تلاش ها برای استفاده از دیپلماسی در حل بحران طراحی و ساخت موشک های هسته ای توسط کره شمالی می دانند که قابلیت حمله را به آمریکا دارند. این امر نگرانی ها را از بروز جنگ افزایش داده است.
بازنشستگی یون یک جایگاه کلیدی مرتبط دیگر را با تهدیدات هسته ای و موشکی کره شمالی، خالی می گذارد.
ترامپ هنوز سفیری برای کره جنوبی نیز تعیین نکرده و این پست تاکنون قریب به یک سال خالی مانده است.
کنگره آمریکا مقامات سابق آمریکایی و کارشناسان سیاست خارجی از ناکامی دولت آمریکا در پر کردن این پست و پست های مشابه آن انتقاد کرده اند.
اروپام**9418**1479

منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking