۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۳

روحانی: مردم ایران هرگز نخواسته اند از کسی انتقام بگیرند

روحانی: مردم ایران هرگز نخواسته اند از کسی انتقام بگیرند
رئیس جمهور با اشاره به جنگ‌های متعددی که در منطقه خلیج فارس رخ داده است، گفت: مردم ایران و مردم هرمزگان، نخواسته اند از کسی انتقام بگیرند و مردم جهان را از نظر انرژی تحت فشار بگذارند.
رئیس جمهور با اشاره به جنگ‌های متعددی که در منطقه خلیج فارس رخ داده است، گفت: مردم ایران و مردم هرمزگان، نخواسته اند از کسی انتقام بگیرند و مردم جهان را از نظر انرژی تحت فشار بگذارند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور که به استان هرمزگان سفر کرده است، در جمع مردم شهر بندرعباس با بیان اینکه مردم این استان پاسداران خلیج همیشگی فارس و تنگه هرمز بوده اند، اظهار داشت: مردم بندرعباس نه تنها حق به گردن مردم ایران و منطقه برای تامین امنیت تنگه هرمز دارند، بلکه به گردن مردم دنیا نیز به دلیل تامین امنیت این آبراه بزرگ بین المللی و شاه‌راه انرژی جهان حق دارند.

وی با اشاره به جنگ‌های متعددی که در این منطقه رخ داد، افزود: مردم ایران و مردم هرمزگان نخواسته اند از کسی انتقام بگیرند و مردم جهان را از نظر انرژی تحت فشار بگذارند. در تمام طول جنگ تحمیلی نیروی دریایی و هوایی ارتش از این آبراه حفاظت کردند و نفت ایران و نفت منطقه با اسکورت اف-۱۴ و ناو‌های نیروی دریایی از این منطقه عبور کرد.

روحانی با بیان اینکه امروز هم امنیت خلیج فارس در سایه نیروی دریایی سپاه و دریای عمان هم در سایه حضور نیروی دریایی ارتش تامین می‌شود، گفت: نیروی دریایی ارتش نه تنها در دریای عمان بلکه در باب المندب و اقیانوس هند نیز حافظ شاه‌راه انرژی جهانی هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در کنار این سرزمین حساس به جهانیان اعلام می‌کنیم ما خواهان صلح و امنیت در جهان هستیم تا روزی که جهان با نگاه صلح به ما نگاه کند، ما حافظان این مسیر استراتژیک در منطقه هستیم تا روزگاری که دنیا فکر توطئه علیه ملت ایران در سر نپروراند.

وی تصریح کرد: به کشور‌های حاشیه خلیج فارس اعلام می‌کنیم ما همسایه خوبی برای شما بودیم، هستیم و خواهیم بود. بیگانگان و بدخواهان پشت سر شما شعار ندهند آن‌ها به فکر منافع شما نیستند، آن‌ها به دنبال این هستند که سلاحشان را با قیمت گران به شما بفروشند و نفت شما را با قیمت ارزان بخرند.

روحانی اظهار داشت: تمام کشور‌هایی که در کنار این آب‌ها قرار دارند از سواحل عمان، عربستان، بندر بصره، عراق و هند تمام این کشور‌ها می‌توانند در سایه قدرت ملت ایران و تصمیم صلح خواهانه ملت ایران، در فکر ایجاد اتحادیه بزرگ در این منطقه برای تجارت و گردشگری و انواع صنایع و انرژی در این منطقه باشند.

رئیس جمهور ادامه داد: ما با دنیا برای قدرت دفاعی مان مذاکره نخواهیم کرد؛ ما به عنوان یک ملت بزرگ که دارای بزرگ‌ترین تمدن تاریخی هستیم و در این سرزمین هم بندر‌هایی وجود دارد که به سه هزار قبل تعلق دارد، ما به تمام جهانیان اعلام می‌کنیم آنچه برای دفاع از سرزمین مان نیاز داشته باشیم با دست محققان، سربازان و سردارانمان تهیه خواهیم کرد، از شما اجازه نخواهیم گرفت. این فرمان خداوند است.

روحانی اظهار داشت: قرآن به ما فرمان ایستادگی می‌دهد، ما برای ساخت هواپیما و موشکمان از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت، برای امنیت منطقه ما نیازی به بیگانگان نداریم، اما برای ترتیبات امنیتی منطقه حاضریم با کشور‌های منطقه بدون حضور بیگانگان سخن بگوییم.

وی افزود: اینجا سرزمین امن ایران و امنیت ساز برای جهان است؛ چند بار آمریکا تلاش کرد به ملت ایران ضربه وارد کند، در برجام هم حرف‌های غیرمنطقی زد.

آمریکا سه بار در ماه‌های اخیر علیه ایران توطئه کرده است

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه آمریکا امروز در انزوا قرار دارد و هر کاری را که در آینده علیه ملت ایران طراحی کند در انزوا باقی خواهد ماند، گفت: ملت بزرگ ایران ملتی است که در راستای منافع ملی خود با تمام توان ایستاده است. ما تا روزی که طرف مقابل پیمان را زیر پا نگذاشته است، پای پیمان خود می‌ایستیم و به تعهداتمان پایبندیم، اما نخواهیم گذاشت از این پیمان دیگران بخواهند سو استفاده کنند.

روحانی ادامه داد: آمریکا بار دیگر به صحنه آمد و خواست از اعتراضات و انتقادات برخی مردم در دی‌ماه سوء استفاده کند و پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرد، اما تنها ماند و در میان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت، آمریکا باز هم منزوی شد.

وی گفت: دو شب پیش آمریکا باز هم به شورای امنیت رفت تا در مورد یمن، ایران را محکوم کند، اما باز هم تنها ماند و تیرشان به سنگ اصابت کرد. از مواضع به حق روسیه که مواضع صحیحی را در کنار برخی کشور‌های دیگر در سازمان ملل اتخاذ کردند، تقدیر می‌کنیم.

رئیس جمهور با تقبیح رفتار آمریکا و انگلیس که دنبال توطئه علیه ملت ایران بوده اند، اظهار داشت: به اروپا و جهان اعلام می‌کنیم اگر واقعا به فکر مردم یمن هستید، بمب‌های مخرب «ناپالم» و خوشه‌ای را که استفاده از آن‌ها ممنوع است، در اختیار عربستان نگذارید. اگر دلسوز مردم یمن هستید، حداقل فشار بیاورید تا راه رساندن غذا و دارو به مردم جنگ زده و فقیر یمن باز شود.

روحانی با بیان اینکه آمریکا ۳ بار در ماه‌های اخیر علیه ایران توطئه کرد و به جایی نرسید، تصریح کرد: تا زمانی که ملت ایران منسجم و متحد کنار هم ایستاده اند و یک صدا به فکر توسعه کشور هستیم، آمریکا نخواهد توانست کاری کند.

وی گفت: اراده ما ساختن کشور است، گرچه مردم در سختی و مشکلات هستند، اما مسیر درستی را انتخاب کردند. در فصل پاییز امسال بیکاری در استان هرمزگان کاهش پیدا کرده است.

ادامه دارد...
منبع : فردا
website tracking