۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴

در گفتگوی دانا با طراح گریم سینما مطرح شد؛

با اظهار نظر سیاسی هنرمندان مخالفم/ اکثر کشورهای همسایه از گریمور ایرانی استفاده می کنند

با اظهار نظر سیاسی هنرمندان مخالفم/ اکثر کشورهای همسایه از گریمور ایرانی استفاده می کنند
حجت اله بابایی طراح گریم سینما گفت: متاسفانه در هر شغلی باند بازی پیدا می شود که بیشتر بر پایه روابط کار می کنند تا اینکه ضوابط را اعمال کنند. بعضی ها هستند که همیشه کار می کنند و همزمان چند فیلم را آماده دارند. همانطور که در جشنواره فیلم فجر هم ممکن است مشاهده کرده باشید که یک طراح گریم همزمان 4 فیلم در جشنواره دارد. اما می بینیم که یک نفر با اینکه تجربه بالا و کار خوبی دارد مدت ها باید بیکار و خانه نشین شود.

حجت اله بابایی طراح گریم سینما در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گفت: گریم هنری است که انتها ندارد و هر چه رو به جلو می رویم متوجه می شویم که باید بیشتر یاد بگیریم. متریال جدید گریم نسبت به قبل خیلی پیشرفت کرده است. در گذشته به این اندازه امکانات وجود نداشت و فضای کمتری را در اختیار گریمور می گذاشت. فیلم هایی که امروزه ساخته می شود خیلی جای کار در گریم دارد. مخصوصا در بحث قطعه سازی بسیار عالی است. گریم ایران در خاورمیانه حرف اول را می زند به شکلی که اکثر کشورهای منطقه و حتی کره و ژاپن نیز از گریمور های ما در فیلم هایشان استفاده می کردند اما آنها به ایران آمدند و نزد اساتید ایرانی گریم را آموختند و به جایی رسید که دیگر نیازی به گریمورهای ایرانی ندارند. اما کشورهای عربی و آفریقایی هنوز هم از گریمورهای ایرانی استفاده می کنند.

وی افزود: من از سال 82 در کشورهای عربی و آفریقایی فعالیت کردم اما متاسفانه اکنون ویزا گرفتن سخت تر شده است. حتما باید یک شرکت خارجی معتبر ما را معرفی کند تا بتوانیم ویزا بگیریم و برای مدتی در آن کشور فعالیت داشته باشیم. قبلا خیلی راحت تر می توانستیم ویزا بگیریم.

بابایی خاطرنشان کرد: متاسفانه در هر شغلی باند بازی پیدا می شود که بیشتر بر پایه روابط  کار می کنند تا اینکه ضوابط را اعمال کنند. بعضی ها هستند که همیشه کار می کنند و همزمان چند فیلم را آماده دارند. همانطور که در جشنواره فیلم فجر هم ممکن است مشاهده کرده باشید که یک طراح گریم همزمان 4 فیلم در جشنواره دارد. اما می بینیم که یک نفر با اینکه تجربه بالا و کار خوبی دارد مدت ها باید بیکار و خانه نشین شود.

وی در ادامه گفت: همه می دانند که چه کسی در سینما همه کاره گریم است و من نمی خواهم اسم ببرم. هر فیلمی را می بینیم، ایشان یا یکی از اقوامشان در تیتراژ حضور دارند. یک مقدار به فکر بقیه گریمورها نیز باشد چون که درآمدی غیر از گریم ندارند. این مسئله ایست که خانه سینما باید به آن بپردازد. خدا را شاکرم که بنده هیچ فامیلی در سینما ندارم.

این گریمور سینما عنوان کرد: حاشیه در هر کاری هست و فکر نمی کنم در سینما بیشتر از جاهای دیگر باشد. بستگی به خود آدم ها دارد. اگر بخواهی رفتار حرفه ای و قانونی داشته باشی می توانی در حاشیه نباشی. به خود آدم ها بستگی دارد. کسانی که از ایران رفتند و به شبکه های ماهواره پیوستند و اکنون پشیمان گشته و بازگشته اند. شاید از نظر معیشت مشکل داشته اند و از شبکه های خارجی پیشنهاد خوبی دریافت کرده اند وگرنه کسی دوست ندارد اقدامی کند که ممنوع الکار شود. خود من کارهای زیادی در خارج از ایران انجام داده ام اما با مجوز و به شکلی که بتوانم در کشور خودم زندگی و فعالیت کنم.

حجت بابایی اظهار کرد: خیلی ها می گویند که حواشی از اتاق گریم بیرون می آید. بازیگران معمولا بیشترین وقتشان را در اتاق گریم و با گریمور می گذرانند و اول با گریمورها دوست می شوند. اگر شکوه و شکایتی از عوامل یا روند کار داشته باشند در اتاق گریم مطرح می کنند و در این مورد بحث می شود. در واقع می توان گفت که یک گریمور می تواند یک فیلم را خراب کند چرا که خیلی از حرف ها در این اتاق گفته می شود.

 

بابایی به علاقمندان رشته گریم گفت: کسی که می خواهد وارد کار گریم شود باید عاشق باشد و پشتکار زیادی داشته باشد. سختی هایی دارد که باید تحمل کرد تا به راحتی رسید. من از روستایی در یک شهرستان شروع کردم. ابتدا سالن آرایشگاه داشتم سپس به تهران آمدم و با تلاش و آموزشی که نزد استاد مرحوم فرهنگ معیری دیدم به کارم ادامه دادم و خدا را شکرگزار هستم که امروز به جایگاهی رسیده ام که از آن راضی هستم.

وی در پایان گفت: درست است که می شود از دولت و مدیریت آن انتقاد کرد. اما به نظر من سیاست از هنر و سینما جداست و خیلی با اظهار نظر هنرمندان در صفحات شخصی شان در فضای مجازی موافق نیستم. چرا که ممکن است تاثیرات اشتباهی روی مردم بگذارد.

 

گفتگو از احسان رستمیان

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking