۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۱

انتقاد محسن غرویان از برخورد سیاسی با سخن رییس جمهوری

انتقاد محسن غرویان از برخورد سیاسی با سخن رییس جمهوری
تهران- ایرنا- حسن روحانی رییس جمهوری چند روز پیش با انتقاد از تفکری که هنوز اندیشه اسلامی سازی علوم را دنبال می کردند گفت: این آقایان هر علمی که پیدا می‌شد، یک آیه و روایت پیدا می‌کردند و می‌گفتند که ریشه آن در دین است.

روحانی که در جمع اساتید دانشگاه سخن می گفت افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم فلان خودرو اسلامی است و آن یکی نیست. این‌که شما یک قرآن در داشبورد خودرو بگذارید که خودروی اسلامی نمی‌شود. اما این‌که چگونه از این خودرو به نحو احسن استفاده کنیم، می‌تواند در این تقسیم‌بندی موثر بوده و تاثیر بگذارد.
این موضوع را با آیت الله محسن غرویان استاد درس خارج حوزه علمیه قم و از مدرسین دانشگاه در میان گذاشتیم که ماحصل آن در پی می آید:

** عده ای سعی کردند بحث را سیاسی کنند

آقای سیدمنیرالدین حسینی بعد از انقلاب، فرهنگستان علوم را تاسیس کرد و حرکتی را تحت عنوان اسلامی سازی علوم شروع کرد. بعدا نیز این حرف ها توسط آقای سیدمهدی میرباقری ادامه داده شد.
آنها می گفتند همه علوم را می توان به اسلامی و غیراسلامی تقسیم کرد. مثلا فیزیک اسلامی و فیزیک غیراسلامی، جامعه شناسی اسلامی و جامعه شناسی غیراسلامی و از این قبیل.
آقای رییس جمهور در سخنان اخیرش در واقع به این ادعاها اشاره کرد. ایشان به طور نمونه گفت فیزیک اصلاح طلبان و فیزیک اصولگرایان نداریم. منظور آقای روحانی این بود که این تقسیم بندی ها درست نیست و ریاضی اسلامی یا ریاضی غیراسلامی وجود ندارد.
ولی متاسفانه برخی به خاطر سیاسی کردن موضوع آمدند و این سخنان رییس جمهور را آنطور که می خواستند تفسیر کردند و به سخره گرفتند در حالی که چنین افرادی شانیت ورود به این بحثها را ندارند.

** فقط اهداف علوم می تواند متفاوت باشد

البته در اهداف علوم می توان این بحثها را مطرح کرد ولی در متن علوم چنین بخش بندی هایی ناصحیح است.
یعنی ممکن است ما فیزیک و شیمی را به عنوان وسیله ای برای ایجاد رفاه و توسعه معیشت مردم قرار دهیم یا اینکه از این دانش برای ساخت جنگ افزارهای کشتارجمعی بهره ببریم و انسان ها را با آن قتل عام کنیم. این دو استفاده کاملا متفاوت از علم شیمی و فیزیک است در حالی که فرمول ها و محتوای آن علوم یکی است و نمی توان فرمول ها و محتوای علوم را به کافر و مسلمان تقسیم کرد و چنین ایده ای یک توهم است.

** مگر مردم چین خدا پرست بودند؟!

در صدر اسلام هم ما روایاتی از ائمه اطهار(ع) داریم که 'علم را جست و جو کنید حتی اگر در چین باشد' طبیعی است که مردم چین در آن زمان خداپرست نبودند ولی معصوم توصیه به یادگیری دانش از آنها کرده است. یا روایت دیگری که فرموده اند' حکمت و دانش را بیاموزید حتی از اهل باطل و گمراهی' .
ولی بعضی از این آقایان هنوز هم می گویند علم اگر در خانه اهل بیت(ع) باشد علم و در غیر این صورت علم نیست. جوان های ما هم می پرسند مگر در صدر اسلام رایانه بود و تکلیف ما که می خواهیم علوم رایانه ای یاد بگیریم چیست؟
اینها حرف های عجیب و غریبی است که بعضی بر زبان می آورند.

** مثال روحانی درباره قرآن گذاشتن در ماشین کنایه ای به کارهای نمایشی بود

آقای روحانی هم در صحبت های اخیر خود مثال زدند که گذاشتن یک قرآن داخل یک ماشین آنرا اسلامی نمی کند در واقع رییس جمهور کنایه ای به کارهای صوری و نمایشی وارد کرد که هیچ فایده ای در بر ندارد.
بعد از انقلاب دفتر همکاری حوزه و دانشگاه تاسیس شد و اشخاصی چون آقایان دکتر عبدالکریم سروش و آیت الله مصباح یزدی نیز اقداماتی را در راستای اسلامی کردن علوم انجام دادند که دستاوردی نداشت.
شاهدیم که در علوم انسانی همچنان از برگردان نوشته های دانشمندان غربی استفاده می کنیم و به طریق اولی در علومی مانند فیزیک و پزشکی. و چیزی به نام فیزیک یا شیمی یا روانشناسی اسلامی از سوی هیچ کس تا کنون ارائه نشده است چرا که اصلا وجود ندارد.
پژوهشم **3081**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید

کلیدواژه ها :فیزیک فیزیک شیمی
منبع : ایرنا
website tracking