۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

فاصله رفاقت و رقابت فوتبالیست ها از نگاه معاون وزیر ارشاد

فاصله رفاقت و رقابت فوتبالیست ها از نگاه معاون وزیر ارشاد
تهران- ایرنا- اگرچه معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است ورزشکاران در زمین بازی به رقابت با یکدیگر می پردازند ولی تاکید هم دارد که می توان شرایطی فراهم کرد که این رقابت ها به رفاقت نزدیک شود.

محمد سلطانی فر روز گذشته، هفتم اسفندماه میزبان نشست همدلی اهالی رسانه با مسئولان و هیات مدیره و پیشکسوتان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در باغ زیبا بود.
وی در پاسخ به خبرنگار فرهنگی ایرنا مبنی بر امکان رفاقت فوتبالیست ها در زمین بازی گفت: آن چیزی که از سوی طرفداران فوتبالیست ها اعمال می شود در زمین نیز تاثیرگذار است.
سلطانی فر افزود: ما از مدیران عامل و کسانی که دست اندرکار هر دو باشگاه ورزشی (پرسپولیس و استقلال) هستند، خواسته ایم که این اتفاق را شکل دهند و بیرون از ورزشگاه یعنی قبل از این که وارد ورزشگاه شوند، این فضا را شکل دهند ولی مطمئن هستیم جوی که در فضای ورزشگاه شکل می گیرد، قطعا می تواند روی بازیکن نیز تاثیرگذار باشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: ما شاهد بازیکنانی هستیم که در دو تیم مقابل بازی می کنند و با هم بسیار دوست هم هستند اما زمانی که در فضای ورزشگاه قرار می گیرند، دچار تعصبات و برخی احساسات می شوند ولی اگر بتوانیم این احساسات را در بیرون از ورزشگاه و در سکوهای ورزشی سالم هدایت کنیم قطعا بر ورزشکار هم می تواند تاثیرگذار باشد.

** در کنار رقابت سالم رفاقت خود را حفظ کنیم
سلطانی فر این فعالیت ها را عاملی برای گسترش رفاقت بیشتر ورزشکاران به ویژه فوتبالیست ها دانست و گفت: با توجه به کثرت رسانه های ورزشی که حدود 400 رسانه در حوزه های پایگاه خبری، روزنامه، هفته نامه، ماهنامه ها و فصلنامه را شامل می شود، طبیعی است که هر رسانه ای طرفدار طیف ها و گروه هایی باشند که هیچ اشکالی هم ندارد.
وی با اشاره به برگزاری نشست همدلی اهالی رسانه با مسئولان باشگاه های استقلال و پرسپولیس در آستانه دربی 86 گفت: هدف ما از برگزاری این نشست اثبات این مساله بود که اهالی رسانه می توانند کنار هم بنشینند و به ما یاری دهند تا جایگاه فرهنگ ایرانیان را در فضای طرفداری آن چیزی که شان هر ایرانی است، به ویژه با حضور نمایندگان فیفا در این دربی به نمایش بگذاریم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به عبارت دیگر می خواهیم نشان دهیم که جایگاه ایرانی یک جایگاه با فرهنگی است که می تواند در کنار رقابت سالم، رفاقت خود را نیز حفظ کند و از طرف دیگر می خواهیم رسانه ها به عنوان فرهنگسازان بستر ورزشی کمک کنند تا فضای طرفداری، یک فضای عاقلانه و کاملا منطقی و به دور از احساسات باشد.

** مطالبه گری رسانه های ورزشی با تشکیل انجمن
سلطانی فر درباره حمایت از مطبوعات ورزشی گفت: حمایت های رسانه ای ما شامل رسانه های ورزشی نیز می شود ولی از آنان می خواهم تا با شکل دادن انجمن های مختلف مطالبات خود را دسته بندی کنند و به ما ارائه دهند.
وی افزود: البته امکانات ما به اندازه ای نیست که تمام خواسته ها را برآورده کنیم ولی سعی می کنیم نگاهی کاملا عادلانه نسبت به حوزه های ورزشی داشته باشیم و در حوزه های خاصی که سال آینده در روسیه و دیگر کشورها داریم، کمک های ویژه ای خواهیم داشت.

** فضای ورزشگاه ها را با حضور خانواده می توان امنیت بخشید
سلطانی فر درباره مطالب مطرح شده در نشست همدلی پیرامون حضور خانواده ها در زمین های ورزشی گفت: یکی از بحث ها و دلایلی که برای حضور نیافتن بانوان و خانواده ها در ورزشگاه ها مطرح می شود این است که می گویند فضای ورزشگاه ها سالم نیست و به قدری این فضا دچار احساسات می شود که بسیاری این مساله را در نظر نمی گیرند که خانواده ها و خانم ها در آنجا حضور دارند.
وی افزود: معتقدیم می توان این فضا را با حضور خانواده ها ایجاد کرد چون ما ایرانی ها آن قدر فرهنگ داریم که وقتی فرزندان و خانم ها در جمع خانوادگی حضور دارند، از بیان مسائلی که در شان خانواده نیست خودداری می کنیم و در اینجا نیز می توان از این بستر برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها استفاده کرد.
سلطانی فر همچنین گفت: خانواده ها به شدت علاقه مند به حضور در ورزشگاه ها هستند و مطمئن هستم اگر ورزشگاه هایمان با جمعیتی از خانواده ها مواجه شوند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود و به سمت حاشیه هایی که در گذشته شاهد آن بودیم، نخواهند رفت.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک

منبع : ایرنا
website tracking