۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۹

در پی مُحرم‌شدن مسعوت اوزیل؛

معادلات سیاسی آلمان دستخوش حج مسعوت اوزیل

معادلات سیاسی آلمان دستخوش حج مسعوت اوزیل
انجام مناسک حج از سوی ستاره فوتبال آلمان باعث ترس مقامات سیاسی این کشور از گسترش اسلام شده است.
فعلا منتشر نشود///وحشت مقامات آلمانی از اسلام گرایی ستاره فوتبال در حجبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و به نقل از سایت گاتزتادلوسپرت؛ بعد از اظهارات سخنگوی حزب آلترناتیو برای آلمان (AFD ) در خصوص بواتنگ بازیکن تیم ملی آلمان که هم اکنون در تیم بایرن مونیخ فعالیت می کند، حالا نوبت به مسعوت اوزیل بازیکن مسلمان تیم آرسنال رسیده است. اوزیل که برای انجام مناسک حج راهی مکه شده بود با انتشار عکسی در صفحه مجازی خود باعث شد تا برخی سیاستمداران آلمانی به این اقدام واکنش نشان دهند و از گسترش اسلام در این کشور ابراز نگرانی کنند.
هفته گذشته الکساندر گالاند سیاستمدار آلمانی و نایب رئیس حزب آلترناتیو برای آلمان در اظهار نظری اعلام کرد هیچکس نمی خواهد خانه اش نزدیک ژرومه بواتنگ بازیکن  تیم ملی آلمان باشد و همسایه او شود زیرا همه می ترسند که یک دین خارجی بر سنت غرب حاکم شود. این سیاستمدار آلمانی با گرایش اسلام ستیزی بواتنگ را یک فوتبالیست مسیحی نمی داند زیرا او از یک پدر و مادر غنایی در برلین متولد شده است. 
حالا فرائوک پتری شیمیدان و سیاستمدار و سخنگوی حزب آلترناتیو برای آلمان در واکنش به سفر مسعوت اوزیل بازیکن مسلمان تیم ملی این کشور به مکه برای انجام مناسک حج و انتشار عکسی از وی در لباس احرام در صفحه مجازی اش در مصاحبه ای گفت: اوزیل با سفر به مکه و انتشار عکسی از خود در صفحه مجازی اش قصد دارد پیغامی سیاسی منتشر کند. او در ادامه تاکید کرد که مسئولان آلمان از این اقدام او خشمگین هستند.
پتری در ادامه افزود: اسلام گرایی بر خلاف قانون اساسی آلمان است. من بخوبی می دانم که حج برای مسلمانان یک امر واجب است اما سوالم این است که آیا باید این موضوع به اطلاع همه مردم جهان برسد. واقعیت این است که از نظر من مسعوت اوزیل مسلمان نیست و از شریعت اسلام پیروی نمی کند زیرا او در اجتماع در کنار خانم هایی است که حجاب ندارند.وی در ادامه با انتقاد از عملکرد اوزیل در زمین بازی گفت: متاسفم که بازیکنی چون اوزیل که الگوی بسیاری از کودکان است قبل از شروع مسابقات سرود تیم ملی آلمان را نمی خواند. در واقع بازیکنان تیم ملی آلمان به ندرت اقدام به خواندن سرود کشورشان می کنند. در جام جهانی 1974 که آلمان میزبان مسابقات جام جهانی بود هیچیک از بازیکنان تیم ملی آلمان سرود این کشور را زمزمه نکردند.
مسعوت اوزیل بازیکن تیم ملی آلمان که باید برای رقابت های یورو 2016 خود را آماده کند هنوز به اظهارات پتری واکنش نشان نداده است. اما سایت خبری دِر اشپیگل (Der Spiegel) اعلام کرده است که پتری برای جلب توجه رسانه ها اظهارات تحریک آمیز خود را به همه اعضای حزب ایمیل کرده است. او با این استراتژی ارتباطی به دنبال همسو کردن دیگر اعضای حزب است اما به نظر نمی رسد که از سوی دیگران حمایت شود.
بی شک حزب آلترناتیو آلمان (ADF) تاوان اظهارات گالاند درباره بواتنگ (بازیکن مسلمان بایرن مونیخ) پس داده است زیرا اطلاعات موجود از آخرین نظر سنجی های انجام گرفته نشان می دهند تنها حزبی که 2 درصد رضایت طرفدارانش را از دست داده است حزب آلترناتیو برای آلمان بوده است و حزب سوسیال دموکرات (SPD) با جلب رضایت یک درصدی بیشترین رضایتمندی را جلب کرده و در صدر قرار گرفته است. این در حالیست که در این نظر سنجی موقعیت دیگر احزاب بزرگ بدون تغییر مانده است. با توجه به اظهارات اخیر پتری در خصوص مسعوت اوزیل بعید به نظر می رسد که این وضعیت تغییر کند و روند جدیدی در رضایتمندی از حزب آلترناتیو برای آلمان ایجاد شود.فرزانه آذرفام
منبع : صدا و سیما
website tracking