۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۶

حرکت خودجوش دانش آموزان برای امن کردن مدارس/ دولت عامل خشونت +عکس و فیلم

حرکت خودجوش دانش آموزان برای امن کردن مدارس/ دولت عامل خشونت +عکس و فیلم
در آمریکا جنب و جوشی در مدارس و میان دانش آموزان به راه افتاده تا شاید سیاست مداران را قانع کنند سلاح ها جمع آوری شوند.

به گزارش جام نیوز، دانش آموزانی که در شهر پارکلند در جنوب فلوریدا تجمع اعتراضی برگزار کرده‌ بودند، تهدید کردند ۲۴ مارس با شعار «راهپیمایی برای زندگی‌مان» اقدام به برگزاری راهپیمایی اعتراضی به واشنگتن پایتخت خواهند رفت.
 

روز دوشنبه نیز عده‌ای از جوانان در واشنگتن در حرکتی نمادین مقابل کاخ سفید با خوابیدن روی زمین، اعتراض خود را به خشونت ناشی از عدم کنترل خرید و فروش سلاح در ایالات متحده نشان دادند.

 

 


حرکت نمادین دانش‌آموزان در مقابل کاخ سفید در اعتراض به عدم کنترل فروش سلاح

 

 

در حمایت از این اقدام، جوانان دبیرستان مارجوری استون‌من-داگلاس فلوریدا، محل تیراندازی خونین چهارشنبه گذشته که به مرگ ۱۷ دانش‌آموز و معلم انجامید، در شبکه‌های اجتماعی به دانش‌آموزانی پیوستند که قصد برگزاری راهپیمایی برای وضع قوانین کنترل اسلحه در کل کشور را دارند.
 

 

 عکسی از جلسه تیم رهبری دانش آموزان برای برگزاری اعتراضات علیه عدم کنترل فروش اسلحه

 

به گزارش یورونیوز، هدف این راهپیمایی‌ها فشار بر کنگره برای اصلاح قانون حمل سلاح و امن کردن مدارس در برابر این نوع حملات است.

 

دانش‌آموزان مدارس ایالت‌های دیگر آمریکا نیز در تدارکات برگزاری راهپیمایی با شعار اقدام برای کنترل سلاح و سلامت روان هستند.

 

 

 

 

خشم دانش‌آموزان نسبت به توئیت دونالد ترامپ

دانش‌آموزان دبیرستان فلوریدا همچنین روز گذشته نسبت به توئیت‌های ترامپ رئیس جمهور کشورشان نسبت به کم‌کاری پلیس اف‌بی‌آی و ارتباط دادن این موضوع به پرونده دخالت روسیه در انتخابات توسط دونالد ترامپ واکنش شدیدی نشان دادند.

 

آقای ترامپ روز یکشنبه در حساب توئیتری خود با متهم کردن پلیس نوشت: «آنها زمان زیادی را صرف اثبات کوپین ترامپ با روسیه کرده‌‌اند. هیچ ارتباطی هم وجود ندارد.»

 

 

توئیت دونالد ترامپ و سرزنش اف‌بی‌ای در مورد تیاندازی دبیرستان فلوریدا

 

بطور مثال کارلی نول، یکی از دانش‌آموز این مدرسه می‌گوید: «می‌دانید چه چیز قابل قبول نیست؟ مقصر دانستن همه به جز مهاجم و عدم کنترل سلاح در کشور ما. شما حتی دانش‌آموزان را سرزنش می‌کنید. ما گزارش او را دادیم. ما تلاش کردیم. اما چطور می‌توانستیم چنین چیزی را پیش بینی کنیم؟ همدردی نکردنت با این حادثه نشان می‌دهد که انسان کوچکی هستی.»

 

دانش آموزی دیگر به نام اما گونزالس، که بخاطر بیانیه‌ روز شنبه در مراسم یادبود قربانیان تیراندازی اکنون مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته، می‌گوید: «زمان تغییر فرا رسیده است.»

 

جوانان، دانش‌آموزان و فعالان در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «هرگز دیگر اتفاق نمی‌افتد neveragain#» در شبکه‌های اجتماعی به عدم وضع قوانین کنترل سلاح اعتراض می‌کنند.

 

 

 

حمایت کم رنگ هالیوودی ها

جرج کلونی، ستاره هالیوود، به همراه همسرش اَمَل اعلام کردند که ۵۰۰ هزار دلار به جنبش «راهپیمایی برای زندگی‌مان» اهدا می‌کنند.

 

از میان دیگر نامدارانی که از این جنبش پشتیبانی کرده‌اند می‌توان از استیون اسپیلبرگ، کارگردان مشهور و اپرا وینفری، مجری سرشناس تلویزیون در آمریکا نام برد.

 

 

 

 

تیپ شخصیتی جوانی که حمام خون به راه انداخت

مهاجم دبیرستان مارجوری استون‌من-داگلاس فلوریدا، که هفته گذشته با تیراندازی در این مدرسه باعث کشته شدن ۱۷ دانش‌آموز و معلم شد، در جلسه رسیدگی به پرونده در دادگاه حاضر شد. او در کل جلسه سر به زیر داشت و هیچ واکنش احساسی از خود بروز نداد.

 

محتوای جلسه اول دادگاه همچنان محرمانه مانده است. اما در جلسه دوم بخشی از گزارش بررسی سلامت روانی نیکلاس کروز را صادر کرد. این بررسی در نوامبر ۲۰۱۶ توسط دپارتمان کودک و خانواده فلوریدا انجام شده بود و سلامت روانی او را زیر سوال برد.

 

 

اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) هم کم کاری نسبت به هشدار نوامبر سال گذشته در مورد خرید اسلحه و میل به کشتن نیکلاس کروز را اذعان کرد و به این ترتیب معلوم شد حق با ترامپ است هرچند او دنبال بهره برداری سیاسی از این جنایت بود.

 

 

لحظه دستگیری تیرانداز فلوریدا که دانش‌آموزان را به رگبار گلوله بست

 

 

یکی از رهبران دانش آموزان معترض در بیانیه ای که بطور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به گزارش دادگاه واکنش نشان داد و گفت: «شما می‌گویید که مهاجم مشکل روانی داشته است. من روان‌پزشک نیستم، اما این فقط مساله سلامت روانی نیست. او با چاقو نمی‌توانست به این همه انسان آسیب بزند.»

 

 

 

 

چراغ سبز ترامپ برای وضع قوانین فدرال بررسی سابقه در فروش اسلحه

بنابراعلام کاخ سفید، دونالد ترامپ، از تلاش در زمینه بهبود قوانین فدرال بررسی سابقه خریداران اسلحه حمایت می‌کند. سیاست بی نتیجه ای که با بروز خشونت در مدارس آمریکا تکرار و چند روز بعد فراموش می شود.

 

دونالد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه به شدت از حق خرید و حمل سلاح در قانون اساسی ایالات متحده حمایت می‌کنند. از سوی دیگر نیز انجمن ملی اسلحه در انتخابات سال ۲۰۱۶ از حامیان اصلی کارزار آقای ترامپ بوده است.

 

اما گونزالس یکی از رهبران دانش آموزان معترض، در واکنش به این سخنان گفت: «اگر رئیس جمهور می ‌خواهد در چشمان ما نگاه کند و بگوید که این فاجعه وحشتناک است و هرگز نباید دوباره اتفاق بیفتند، من می‌پرسم که چقدر پول از انجمن ملی اسلحه نصیب او شده است؟»

 

تقابل دیدگاه ترامپ و دانش آموزان

در حالی که راهپیمایی‌های دانش‌آموزان در ایالت‌های آمریکا برای اعتراض به عدم کنترل در فروش اسلحه ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اقدامی دیگر در دیدار با برخی از دانش آموزان و معلمان، پیشنهاد کرد تا برای مقابله با مهاجم‌ها در مدارس، معلمان و مربیان و سایر کارکنان در دبیرستان‌ها را به اسلحه مسلح کنند.

 

 

 

 

مارک باردن که پسرش را در تیراندازی مدرسه ساندی‌هوک در سال ۲۰۱۲ از دست داد در پاسخ به دونالد ترامپ گفت: «جکی، همسر من یک معلم است و او به شما خواهد گفت که معلم‌ها به اندازه کافی مسئولیت دارند که نخواهند مسئولیت ترسناک گرفتن زندگی کسی را بر عهده بگیرند.»

 

این پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا در روزهای پیش از زبان چندین کارشناس شبکه فاکس که بسیار مورد علاقه دونالد ترامپ است، شنیده شده است. شبکه فاکس به داشتن مواضع تند و افراطی در میان جامعه آمریکا شهرت دارد.

 

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ و در دوران کارزار انتخاباتی، از حمایت «سازمان ملی سلاح» برخوردار بود.

 

طفره رفتن مجدد مقامات آمریکایی از بحث داغ حمل سلاح

اینکه چگونه یک دانش آموز اخراجی، عاشق سلاح و به ظاهر نامتعادل از نظر روانی توانسته است از سهل انگاری اطرافیان خود سوء استفاده کند و یکی از سنگین ترین کشتارها در موسسات آموزشی آمریکا را مرتکب شود، سوالی است که مقامات رسمی این کشور از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با طفره رفتن از پرداختن به بحث جنجالی حق حمل سلاح سعی کردند به آن بپردازند.

 

هجدهمین تیراندازی سال جاری در محیط های آموزشی آمریکا

حمله مسلحانه به دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس، در فلوریدا یک حادثه نادر در آمریکا محسوب نمی شود. بر اساس گزارش های منتشر شده این هجدهمین تیراندازی در محیط های آموزشی آمریکا از ابتدای ژانویه سال جاری است. با این حساب هر شصت ساعت یکبار یک مورد تیراندازی در موسسات و محیط های تحصیلی آمریکا روی داده است.

 

دست کم نیمی از هجده حمله مسلحانه به موسسات آموزشی آمریکا با کشته و زخمی همراه بوده است. یک دانش آموز مسلح به تفنگ دستی روز بیست و سوم ژانویه با تیراندازی در دبیرستان محل تحصیل خود واقع در ایالت کنتاکی دو پسر و دختر پانزده ساله را به کشتن داد.

 

این در حالیست که یکروز پیش از آن یک دانش آموز دختر بر اثر اصابت گلوله در محوطه دبیرستان محل تحصیل خود در تگزاس به شدت مجروح شده بود.

 

در موردی دیگر یک نوجوان چهارده ساله روز بیست و دوم ژانویه در پارکینگ یک مدرسه راهنمایی در «نیو اورلئان» هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد. تیراندازی به سوی یک اتوبوس مدرسه در ایالت آیووا، شلیک در یک دبیرستان سیاتل و حمله ای مشابه در یک پردیس دانشگاهی در کالیفرنیا از دیگر موارد ثبت شده در این زمینه است.

 

 

ویدئوی ضبط شده توسط یک دستگاه تلفن همراه که لحظات تیراندازی دبیرستان فلوریدای را نشان می‌دهد که به کشته شدن 17 تن انجامید مرگبارترین حادثه این‌چنینی از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون محسوب می شود

 

 

بنا بر قانون ایالات متحده آمریکا، حمل اسلحه در این کشور آزاد و خرید و فروش آن در میان شهروندان رایج است.

 

115

 

منبع : جام نیوز

اخبار مرتبط

website tracking