۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۰

کوتاه از سراسر جهان

یمن
اسپوتنیک: «صالح الصماد» رئیس شورای عالی سیاسی یمن، طی دیدارش با فرماندهان و نیروهای ویژه ارتش در صنعا، گفته، آنها (رژیم سعودی و حامیانش) لیبی، عراق، سوریه و افغانستان را ویران کرده‌اند، اما نقشه آنها در یمن، زیر گام‌های شما و همرزمانتان و کمیته‌های مردمی، خنثی شده است... ائتلاف متجاوزان صدها میلیارد دلار در این جنگ (علیه یمن) هزینه کرده اما نقشه آنها خنثی شده است.
عراق
فارس: «ابو وارث الموسوی» سخنگوی جنبش «نجبا» (زیرمجموعه بسیج مردمی عراق)، تلاش آمریکا برای تحریم بغداد به خاطر برخورداری نیروهای بسیج مردمی (حشدالشعبی) از تانک‌های «آبرامز» را محکوم کرد. الموسوی گفت این اقدام آمریکا، دخالت آشکار در امور داخلی عراق است. واشنگتن از بغداد خواسته تانک‌های آبرامز را از واحدهای بسیج مردمی جمع‌آوری کند، در غیر این صورت، بغداد را تحت تحریم قرار خواهد داد.
آمریکا
خبرگزاری صدا و سیما: هزاران نفر در نیویورک در حمایت از حقوق کارگران، تظاهرات کردند. «اندرو کومو»، فرماندار نیویورک با سخنرانی در جمع تظاهرکنندگان گفت: «ما دولت فدرالی داریم که خودش اعلام کرد، دشمن زنان و مردان کارگر این ملت است. آنها علیه طبقه متوسط و جنبش کارگری اعلان جنگ کرده‌اند. کارگران در سراسر آمریکا هدف حمله قرار گرفته‌اند... ترامپ با ادعای حمایت از کارگران در مبارزات انتخاباتی خود، بسیاری از آمریکایی‌ها را فریب داد.
ترکیه
فارس: یک مقام ارشد دولت آمریکا درباره احتمال اعمال تحریم علیه ترکیه در پی خرید سامانه‌های پدافند موشکی «اس-400» از روسیه خبر داد.این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با روزنامه «حریت» گفت: «ما (از خرید سامانه‌های اس-400 توسط ترکیه) نگرانیم و قبلا هم گفته‌ایم که این امر می‌تواند عواقبی برای همکاری‌های داخلی ناتو داشته باشد.»ترکیه بعد از یک سال مذاکره با روسیه، بالاخره موفق شد مسکو را به فروش سامانه‌های پدافندی پیشرفته اس-400 راضی کند. ارزش این قرارداد، دو میلیارد و 500 میلیون دلار اعلام شده است.
ایتالیا
خبرگزاری جمهوری اسلامی: «سیلویو برلوسکنی» 81 ساله در پاسخ به منتقدینی که او را برای ورود دوباره به عرصه سیاست «کهنسال» توصیف کرده‌اند، چنین توییت کرده است: «من آن کهنه شراب نابم که به کمال رسیده است.»به نظر می‌رسد برلوسکنی میلیاردر و رئیس حزب «ایتالیا فورتسا» قصد شرکت در انتخابات را دارد.وی اعلام کرده نام کاندیدای جناح راست میانه برای نخست‌وزیری را این هفته اعلام خواهد کرد.
اکوادور
ایسنا: وزیر خارجه اکوادور با اعلام شکست مذاکرات کشورش با انگلیس بر سر آینده «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی لیکس»، لندن را مقصر این شکست اعلام کرد. وی گفت، اکوادور به حمایت از آسانژ ادامه خواهد داد. وزیر خارجه اکوادور چند ماه قبل نیز گفته بود آسانژ شهروندی اکوادور را دریافت کرده است.


منبع : کیهان
website tracking