۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳

اکوادور، انگلیس را به عدم تمایل برای حل وضعیت موسس ویکی لیکس متهم کرد

اکوادور، انگلیس را به عدم تمایل برای حل وضعیت موسس ویکی لیکس متهم کرد
تهران- ایرنا- دولت اکوادور روز گذشته (جمعه) انگلیس را به نقش بر آب کردن میانجی گری ها برای حصول راه حل در مورد وضعیت موسس سایت افشاگر ویکی لیکس متهم کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، 'فرناندا اسپینوسا' وزیر خارجه اکوادور تصریح کرد، کشورش امیدوار بود که در مورد وضعیت جولیان آسانژ موسس سایت افشاگر ویکی لیکس توافقی با انگلیس حاصل شود.
آسانژ از ژوئن 2012 برای جلوگیری از استرداد به سوئد جهت محاکمه به اتهام تجاوز در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است. موسس سایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرده این اتهام ها بی اساس بوده و پشت آن آمریکا قرار دارد و واشنگتن می خواهد با این اقدام سوئد را به مجبور به استرادش به خاک آمریکا کند تا به دلیل افشای هزاران سند محرمانه نظامی و دیپلماتیک آمریکا محاکمه شود.
در همین حال وزیر خارجه اکوادور گفت: میانجی گری ها هنوز موفیت آمیز نبوده است. ما تمایل به توافق در مورد مشخص شدن این پرونده داریم اما طرف مقابل تمایل ندارد.
اخیرا یک قاضی در انگلیس از توقف اقدام حقوقی علیه آسانژ امتناع کرد. پرونده سوئد علیه آسانژ ماه مه سال گذشته کنار گذاشته شد اما انگلیس همچنان به دنبال بازداشت موسس ویکی لیکس است.
وزیر خارجه اکوادور تصریح کرد که آسانژ نگران است در صورت ترک سفارت اکوادور در لندن به آمریکا استرداد یابد. وی افزود، کشورش به پناه دادن به آسانژ مادامی که وی با تهدید روبرو است و همچنین جستجوی راههایی برای حل این چالش ادامه خواهد داد.
یک مقام دولتی آمریکا نیز چند روز پیش اعلام کرده بود که مقامات قضایی فدرال همچنان به دنبال تحقیقات جنایی در مورد اقدامات سایت ویکی لیکس هستند.
اروپام**9234**1485
برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw

منبع : ایرنا
website tracking