۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۲

«آمریکا در کنترل تسلیحات از چین یاد بگیرد»

«آمریکا در کنترل تسلیحات از چین یاد بگیرد»
یک روزنامه دولتی چینی امروز (جمعه) در سرمقاله خود نوشت، آمریکا باید از چین یاد بگیرد و با اعمال محدودیت‌های مالکیت اسلحه از حقوق بشر به طور واقعی حفاظت کند.

به گزارش ایسنا، ‌به نقل از خبرگزاری رویترز، این سرمقاله در روزنامه «گلوبال تایمز» پس از تیراندازی هفته گذشته در دبیرستانی در فلوریدا منتشر شد که طی آن ۱۷ دانش‌آموز و کارمند مدرسه کشته شدند.

گلوبال تایمز نوشت: واشنگتن انگشت اتهام خود را در مسأله حقوق بشر به سوی کشورهای دیگر نشانه رفته است. با این حال تعداد آمریکایی‌هایی که با سلاح گرم کشته شده‌اند از شمار سربازانی که در جنگ‌های آمریکا جان داده‌اند، بیشتر است.

بر اساس گزارش این روزنامه، مالکیت اسلحه در چین به شدت کنترل شده است که به کاهش جرایم مرتبط با سلاح و مرگ‌های ناشی از آن کمک می‌کند. آمریکا باید از چین یاد بگیرد و واقعا از حقوق بشر حفاظت کند.

مساله حقوق بشر مدت‌ها است که منبع تنش‌ها میان چین و آمریکا بوده است؛ به ویژه در سال ۱۹۸۹ و اعمال تحریم‌ها از جانب آمریکا علیه چین به دلیلی سرکوب تظاهرکنندگان هوادار دموکراسی در پکن.

چین انتقادها علیه خود در خصوص حقوق بشر را با اشاره به موفقیتش در کمک به میلیون‌ها تن برای رهایی از فقر، تکذیب می‌کند و معمولا سعی دارد با تأکید بر مشکلات منتقدانش توجه‌ها را از این مساله منحرف کند.

گلوبال تایمز چشم‌پوشی از خشونت‌های مربوط به اسلحه را پس از حادثه تیراندازی در دبیرستان فلوریدا، حرکتی "غیرانسانی" دانست.

خشونت مربوط به اسلحه در چین بسیار کم‌سابقه است زیرا مالکیت شخصی آن برای مردم بسیار محدود است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشت: آمریکا هیچ گزینه‌ای به جز کنترل سلاح ندارد. حق زندگی اساسی‌ترین بخش حقوق بشر است. حق داشتن اسلحه نمی‌تواند از حق افراد برای زندگی پیشی بگیرد.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :آمریکا سلاح
منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking