۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸

چهارشنبه دوم اسفندماه؛

«نظریه‌ای در باب دین و شادی» نقد و بررسی می‌شود

«نظریه‌ای در باب دین و شادی» نقد و بررسی می‌شود
نشست نقد و بررسی کتاب «نظریه‌ای در باب دین و شادی؛ دین تاریخی و مهار دوگانه شادی» اثر حسن محدثی و الهام قربانی روز چهارشنبه دوم اسفندماه در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «نظریه‌ای در باب دین و شادی؛ دین تاریخی و مهار دوگانه شادی» اثر حسن محدثی و الهام قربانی چهارشنبه دوم اسفندماه در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

در این نشست، مقصود فراستخواه، حجت‌الاسلام ناصر تقویان، حسن محدثی و خداداد خادم حضور خواهند داشت و درباره کتاب سخن می‌گویند.

علاقه‌مندان برای شرکت در این مراسم می‌توانند از ساعت ۱۷ تا ۱۹ به سرای اهل قلم واقع در خیابان فلسطین جنوبی کوچه خواجه نصیر شماره دو مراجعه کنند.

کتاب «نظریه‌ای در باب دین و شادی؛ دین تاریخی و مهار دوگانه شادی» نشان می‌دهد که چگونه در ایران نوع خاصی از تفکر و فرهنگ دینی (برخلاف آموزه‌های اسلام اولیه) از دو طریق درونی و بیرونی به مهار شادی پرداخته است. کتاب تأکید می‌کند که اسلام پیامبر ضد شادمانی نیست، لذا دعوت به تجدیدنظر در فرهنگ دینی موجود می‌کند تا بار دیگر زیست شادمانه در همین جهان به رسمیت شناخته شده، فراگیر شود و خنده بر لبان آدمی بی‌نگرانی شکوفا شود.

این اثر به «نقد فرهنگی» پرداخته است که به نام قرائتی از دین، شادی را از مردمان این سرزمین دریغ می‌دارد و شرنگ غم بر جان مردم می‌ریزد و دین را نیز ضد انسانی معرفی می‌کند. پنداری دین خدا جز رنج، غم، درد و اضطراب، ارمغانی دیگر برای مردم ندارد. این کتاب نشان می‌دهد چطور چهره‌ انسانی دین در روندی تاریخی دگرگون گشته و فرهنگی پدید آمده است که به طور مضاعف به مهار شادی می‌پردازد.

کلیدواژه ها :شادی شاد
منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking