۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۷

رئیس سازمان شیلات ایران :

رشد 40 درصدی تولید آبزیان

رشد 40 درصدی تولید آبزیان
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: در سال گذشته همچنین 412 میلیون دلار صادرات آبزیان داشته ایم و براساس برنامه ششم توسعه این عدد می بایست به 450 میلیون دلار می رسید ولی با رشد خوبی که در این حوزه داشتیم این میزان در 10 ماه امسال به 475 میلیون دلار رسید.

به گزارش برنا از اراک ، دکتر حسن صالحی در دومین همایش ملی ماهیان زینتی که امروز در در محلات آغاز بکار کرد با اشاره به دیدار مدیران شیلات با مقام معظم رهبری در زمان دولت اصلاحات گفت: در گزارشی که در این دیدار به سمع و نظر مقام معظم رهبری رسید، در آن زمان میزان صادرات در حوزه شیلات 400 هزار تن بود ولی در سال 95 این میزان به یک میلیون و نود هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وی افزود : در 10 ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش تولید آبزیان و در این مدت 25 درصد کاهش واردات داشته ایم. در سال گذشته همچنین 412 میلیون دلار صادرات داشته ایم و براساس برنامه ششم توسعه این عدد می بایست به 450 میلیون دلار می رسید ولی با رشد خوبی که در این حوزه داشتیم این میزان در 10 ماه امسال به 475 میلیون دلار رسید.

رییس سازمان شیلات ایران در خصوص جایگاه ویژه شیلات ایران در دنیا بیان کرد: شیلات ایران جایگاه ویژه ای در دنیا دارد، چنانکه امروز بزرگترین ناوگان کشوری صید ماهی تن در بین 35 کشور در اقیانوس هند با هزار شناور صیادی متعلق به ایران است و در میان کشورهای ساحلی و غیر ساحلی مانند آمریکا، استرالیا، ژاپن و اسپانیا حائز مقام دوم دنیا در اقیانوس هند و مقام اول در غرب اقیانوس هند در صید ماهی تن هستیم. 

صالحی افزود: امروز بندر کنارک در هرمزگان بزرگترین بندر صیادی لندینگ ماهی تن است و در بازدید جمعی از مسئولان کشوری از این بندر جملگی بر تحولی که در شیلات اتفاق افتاده و شرایط بی نظیری که بوجود آمده صحه گذاشتند. نگاه ما امروز از اقیانوس هند فراتر رفته و به ورای مرزها کشیده شده است.

وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری و رییس دولت تدبیر و امید به چابهار گفت: پس از این سفرها 80 میلیارد دلار بودجه برای تکمیل و توسعه پروژه های شیلات در نظر گرفته شده است. این میزان بودجه معادل بودجه تکمیل پروژه‌ های عمرانی در 15 استان کشور است.

صالحی در ادامه گفت : تولید میگو در کشور قبل از دولت تدبیر و امید 10 هزار تن بود ولی اکنون این عدد 32 هزار تن است و در سه سال متوالی رکورد صادرات میگو شکسته شده است. تلاش می کنیم با همت زنجیره تولید میگو به عدد 60 هزار تن که در برنامه ششم توسعه در این حوزه تعریف شده است برسیم.

رییس سازمان شیلات ایران ضمن معرفی طرح نوین دیگری در  تولید و پرورش ماهی در قفس گفت: پرورش ماهی در قفس کاری نوین بوده که از 2.5 سال پیش شروع شده و اکنون 470 قفس مستقر شده‌ است.  هر قفس ظرفیت تولید 130 تن ماهی را داراست و بدنبال اخذ مجوز برای صادرات این گونه تولیدی از محل تولید بوسیله شناورها هستیم.

وی افزود: در تولید و پرورش قزل آلا در آب شیرین مقام اول را در دنیا داریم و به دنبال ایجاد زمینه تولید این گونه در آب های غیر متعارف شور و لب شور هستیم تا حرکتی نوین را ایجاد کنیم. همچنین اقدامات موثری را در مباحث اصلاح نژاد و مولدسازی این نوع ماهی آغاز کرده ایم و یکی از استان های پایلوت استان مرکزی و شهرستان شازند است.

وی در خصوص تولید ماهیان خاویاری گفت: امروز 90 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری داریم. در حال حاضر ماهی خاویاری در یزد و شیراز و خوزستان پرورش داده می شود و از فروردین در استان مرکزی تولید و عرضه ماهیان خاویاری آغاز خواهد شد.

صالحی با اشاره به آمار فائو در سال 57 میزان تولیدات شیلات را در آن زمان 32 هزار تن اعلام کرد و گفت: کل این میزان تولید در آن سال فقط از طریق صید انجام می شد، اما در حال حاضر از مجموع صادرات یک میلیون و نود هزار تنی آبزیان 460 هزار تن در بخش آبزی پروری تولید شده است.

وی همچنین در خصوص توسعه بازار آبزی پروری گفت: یکی از اقدامات برای پایداری و افزایش بهره وری در آبزی پروری، توسعه بازار و پیدا کردن بازارهای جدید است. اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و هر سال 10 نوع گونه جدید خوراکی وارد بازار می شود، در این راستا محصولات تحقیقاتی باید تجاری سازی شوند.

رییس سازمان شیلات ایران از مسئولین استان خواست که موضوع آبزی مصرفی که نمونه آن در خیرآباد اراک کلید خورده است را با جدیت در دستور کار خود قرار دهند. باید آبزی مصرفی و الگوهای گردشگری را تلفیق کرده و زمینه صید زنده ماهی را ایجاد کرده، توسعه داده و این الگو را شکل دهیم.

وی افزود: یکی از مواردی که در استان مرکزی شکل گرفته ایجاد یک زنجیره تولید آبزیان است، بر این اساس باید تولید و تکثیر قزل آلا، ساخت و احداث کارخانه غذای ماهی و سایر موارد در حوزه تولید آبزیان در دستور کار تولید کننده قرار گیرد.

صالحی گفت: همچنین با توجه به اینکه استان مرکزی رویکردی صنعتی و توریست پذیر دارد می توان  این زنجیره صنعت آبزی پروری را توسعه داد زیرا در شرایطی که 97 درصد آب مصرفی تولید و پرورش ماهیان زینتی به چرخه باز می گردد می توان اشتغال خانگی را در این حوزه ایجاد و زنان خانه دار را در این صنعت مشغول به کار کرد.

 

 

کلیدواژه ها :بازار کار
منبع : برنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking