۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۷

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟
نیلی:نظم‌دهي به نرخ سود يكي از دلايل تحريك بازار مسكن است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  اگرچه برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تحرک در بازار مسکن نظام مند شدن نرخ سود بانکی است،اما به همان نسبت کارشناسان دیگری با قاطعیت می گویند،افزایش نرخ ارز هم عامل همین نظام مند شدن نرخ سود بانکی است.

 

بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از شهریور ماه حکایت از افزایش میزان معاملات مسکن در نیمه دوم سال داشت.

 

البته برخی اقتصاددانان هم پیش بینی کرده بودند که مسکن امسال با جهشی در معاملات روبرو خواهد شد. اخیرا مسعود نيلي دستيار اقتصادی رئيس جمهور از نظم دهي به نرخ سود در بازار پول به عنوان يكي از دلايل تحريك بازار مسكن سخن گفته است.

 

مرتضی ایمانی راد،اقتصاددان هم معتقد است:« با کاهش نرخ سود بانکی مسیر سرمایه گذاری از طریق سپرده گذاری در بانکها کمی تیره و غیر قابل پیش بینی شده است. مردم در شش ماهه دوم دیگر با یک انتخاب رو برو نیستند.»

 

اگرچه ایمانی راد معتقد است که یکی از این بازارهای پرتقاضا برای سرمایه گذاری بازار ارز است،اما بازارهای دیگر از جمله مسکن هم این روزها شاهد افزایش معاملات است.البته قیمت ها چندان تفاوتی نسبت به ابتدای سال ندارد.

 

کارشناسان بازار مسکن می گویند این تمایل و تقاضا برای خرید مسکن بخشی جنبه روانی دارد و زمزمه این موضوع که احتمال افزایش قیمت مسکن در سال آینده وجود دارد.

 

مثلا حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران  اخیرا گفته است:« خرید خانه تا پایان سال جاری بهتر از موکول کردن آن به سال آینده است؛ به طور قطع نوسانات و افزایش نرخ ارز، طلا و پیش بینی‌های آتی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر قیمت‌ها در بازار مسکن تاثیرگذار است و اثر خود را در طول زمان نشان می‌دهد.»

 

به گفته وی افزایش قیمت در بازار مسکن در مهرماه گذشته انجام شد و متوسط رشد نرخ دربازار مسکن در سطح کشور چیزی حدود 14 درصد بود. سال آینده تورم و افزایش قیمت‌ها در سایر بازارها بر بازار مسکن اثر گذار خواهد بود.

 

سود بانکی متهم ردیف اول؟

با توقف  نرخ سود بانكي بر نرخ ۱۵ درصدی و كنترل نرخ سود در بازار اوراق بدهي دولت، بازار پول با كاهش نرخ سود موثر سپرده مواجه شده است. از سوی ديگر از سررسيد موعد پرداخت وام مسكن در صندوق پس انداز يكم به عنوان يكي ديگر از دلايل افزايش تقاضا در بازار مسكن ياد مي شود.

 

 گزارش بانك مركزی نشان مي دهد معاملات ماهانه آپارتمان مسكوني در آذر ۹۶ با رسيدن به ۱۷ هزار و ۷۷۶ فقره ۲,۵۰ درصد نســبت به آذر سال گذشته رشد داشته است. اين معاملات نسبت به آبان رشد ۴,۲۰ درصدی را تجربه كرده و آهنگ رشد معاملات در نيمه دوم سال سريع تر شده است.

 

در همین حال ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان مسكوني در شهر تهران در آذر به ۵ ميليون و ۹۰ هزار تومان رسيده كه در سال ها ی اخير بي سابقه است. اطلاعات بانك مركزی حكايت از رشد ۱۴,۹ درصدی ميانگين قيمت مسكن در تهران نسبت به آذرماه پارسال دارد و نشان مي دهد مسكن در تهران در مقايسه با آبان ماه ۴,۱ درصد گران تر شده است.

 

در اولین ماه زمستان، بيشترين رشد متوسط قيمت مسكن در مقايسه با دی سال گذشته به منطقه پنج تهران با افزايش ۴,۲۴ درصدی قيمت ها تعلق داشت. سهم اين منطقه از معاملات مسكن طي آذرماه ۹,۱۴ درصد بوده است.

 

در همین حال شاخص كرايه مسكن در شهر تهران و در كل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۸,۱۰ و ۷,۹ درصد رشد كرده است.

 

چشم انداز بهار آینده بازار مسکن

بازار مسکن در سه ماهه پایانی سال،داغ است.این را اغلب مشاوران املاک می گویند.خرید و فروش رونق گرفته و آپارتمان های خالی برای فروش امیدوارتر شده اند.هرچند به نسبت خرید و فروش ساخت و ساز هنوز رونق نگرفته اما براساس لایحه بودجه سال آینده کل کشور،با منابعی که برای نوسازی بافت های فرسوده در نظرگرفته شده،به نظر می رسد ساخت و ساز هم وارد فاز تازه ای شود.

 

برخی پیش بینی ها حکایت از افزایش قیمت مسکن در سال آینده دارد؛با این حال حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است:« همانطور که در ۴ سال گذشته قیمت مسکن آنچنان رشدی نداشته، وضعیت بازار نشان می‌دهد سال آینده نیز قیمت واحدهای مسکونی در کشور افزایش شدیدی نخواهد داشت.»

 

 او تاکید کرده که سیاست وزارت راه و شهرسازی حمایت از مصرف کنندگان است و ما مخالف هرگونه سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن کشور هستیم.

خبرآنلاین

110

منبع : جام نیوز

اخبار مرتبط

website tracking