۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰

رئیس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی مطرح کرد

مشکل تحریم‌های بانکی حل نشده است


حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی دیشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم در دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه امیدوارم در این گفت‌وگو سؤالاتی مطرح شود که به ابهامات و پرسش‌های مردم پاسخ داده شود در واکنش به پرسشی در زمینه علت وقوع سانحه سانچی اظهار کرد: این حادثه بسیار تلخ بود و منجر شد که ما 32 عزیز متخصص‌مان را از دست بدهیم و این برای ما بسیار تاسف برانگیز بود.  من ساعاتی بعد از وقوع حادثه از آن مطلع شدم که نفتکش سانچی  با یک کشتی چینی برخورد کرده است، همان وقت با مسئولان صحبت کردم و فردای آن روز کمیته‌ای متشکل از وزارت خارجه، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار به دلیل خاصی مسئولیت این امر را به عهده گرفت.
وی افزود: وزارت خارجه مسئولیت برقراری ارتباط با مسئولان چینی و کشورهای اطراف را داشت تا کار امدادی انجام شود، همه امید ما این بود که آن عزیزان را نجات دهیم اما با وقوع انفجارهایی در نفتکش این امید ما کاسته شد اما علی‌رغم امید کمی که داشتیم، تمام تلاشمان را برای آنها انجام دادیم و حتی قبل از اینکه تیمی از وزارت کار به چین برود، دو تیم از شرکت ملی نفت و بنادر و کشتیرانی به چین رفتند و ما حتی از نیروی دریایی ارتش هم تیمی را برای امدادرسانی به آن منطقه بردیم، اما علی‌رغم تمام این تلاش‌ها ما آن عزیزان را از دست دادیم و تاسف بسیاری برای این موضوع به وجود آمد.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید چرایی وقوع حادثه سانچی و پیگیری‌های حقوقی آن در کنار رسیدگی به خواسته‌های خانواده‌های داغدار این حادثه انجام شود، اظهار کرد: باید  به این نکته ‌اشاره کنم که دلیل به عهده گرفتن مسئولیت این حادثه در سطحی از سوی وزارت کار این بود که متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم به خاطر اینکه این دولت‌ها به برخی سازمان‌های عمومی و تامین اجتماعی بدهی داشتند، در ازای آن بدهکاری اموالی را به این سازمان‌ها واگذار کردند که یکی از این اموال نفتکش‌ها است که در اختیار سازمان تامین اجتماعی است و من از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم دستور اکید دادم که بنگاه‌های اقتصادی دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و این دستگاه‌ها اگر می‌خواهند سهامی در بورس داشته باشند، مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کنند که به جد این کار را در دولت پیگیری کردیم.
 در رسیدگی به زلزله‌زدگان  کرمانشاه کارها بی‌نقص نبود
رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص برنامه‌های دولت برای مقابله با خسارات زلزله اظهار کرد: ما حوادث تلخ و شیرین در کشور داریم که شما حوادث تلخ را ردیف کرده‌اید. زلزله از مسائل مهم کشور ماست و زلزله7/3 ریشتری کرمانشاه نیز به لحاظ قدرت کم سابقه بود که خوشبختانه به دلیل پیش‌لرزه بسیاری از مردم از خانه‌های خود خارج شدند وگرنه تلفات خیلی بیشتر از آن بود. البته جان 600 نفری که در این حادثه جان خود را از دست دادند حائز اهمیت است.
روحانی با بیان اینکه در رسیدگی به زلزله‌زدگان  کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت، ولی بی‌نقص نبود، خاطرنشان کرد: از همان لحظات اول زلزله با وزیر کشور صحبت کردم و کمیته‌ای برای رسیدگی به موضوع تشکیل شد. همان شب تیمی از مسئولان به منطقه اعزام شدند. بخش امداد هم کار بزرگی انجام داد و 7817 نفر از مصدومان را نجات داد و به بیمارستان‌ها منتقل کرد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: به بیمارستانی رفتم که 600 عمل جراحی انجام داده و برخی پزشکان و پرستاران نیز از خستگی بیهوش شده بودند. من از همه نیروهای امدادگر، هلال‌احمر، ارتش و سپاه تشکر می‌کنم و البته نواقصی هم وجود داشت.
روحانی با‌اشاره به اینکه برای اسکان موقت و اضطراری اقدامات خوبی انجام شد و کانکس‌ها هم تحویل داده شد، بیان کرد: بودجه لازم هم بلافاصله تخصیص داده شده است. با این وجود ایران روی خط زلزله  است و شما این روزها می‌بینید که از شمال تا جنوب کشور زلزله داریم، بنابراین ما باید محل سکونت مردم را آماده کنیم تا خسارات و تلفات این حوادث کم شود. طرحی در گذشته درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌ها وجود داشت که هرجا این طرح به دقت پیاده و بر آن نظارت شده است، ساختمان‌ها مقاومت کرده‌اند، ولی جایی این طرح رعایت نشده و نظارتی هم وجود نداشته، با چالش روبه‌رو شده‌ایم. یکی از طرح‌هایی که در بودجه 97 در نظر گرفته‌ایم درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌هاست. البته اولین تصمیم‌گیری از سال 93 شروع و مقرراتی وضع  شد.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر ‌اشکالاتی که طرح مسکن مهر در مناطق زلزله‌زده داشته است، اظهار کرد: مسکن مهر بیرون از شهر ساخته شده، امکانات خدمات‌رسانی ندارد و آب و برق و مدرسه و کلانتری و اتوبوس در آنجا نیست، اما مسکن مهر بخش بزرگی از امکانات دولت در وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل جاده‌ها، برق‌رسانی و سایر امور خدماتی از قبیل شبکه فاضلاب را به خود اختصاص داده است، اینکه ما یک قوطی درست کنیم اسمش ساخت مسکن نمی‌شود. این یک سرپناه است، باید خدماتی برای یک مسکن ارائه شود.
متعهد هستیم که مسکن مهر را تحویل مردم دهیم
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در موضوع خانه‌های فرسوده و تخریب آنها در نظر داریم که مسکن‌های جدیدی در اختیار صاحبان خانه‌های فرسوده
قرار دهیم، اظهار کرد: ما در نظر داریم تا امکانات لازم به همه مردم برسد؛ چراکه با توجه به بافت فرسوده برخی مناطق امکان امدادرسانی در مواقع سانحه وجود ندارد یا به کندی انجام می‌شود و ما به همین دلیل به دنبال تخریب این ساختمان‌های فرسوده و ساخت مسکن‌های جدید با امکانات لازم هستیم.
روحانی ادامه داد: در زمینه مسکن مهر هم لازم است تاکید کنم که تا پایان امسال پرونده آن بسته می‌شود و ما حتما متعهد هستیم که مسکن مهر را تحویل مردم دهیم و هرچه لازم باشد را هم در این طرح به مردم برسانیم. حتی با وجود مشکلاتی که این طرح داشته است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش نرخ ارز اظهار کرد: وعده دولت به مردم این بوده است که ارز مورد نیاز کشور را تامین  می‌کند. ما درآمد ارزی‌مان خوشبختانه بیشتر از مخارج ارزی‌مان است و اگر به صورت حدودی بخواهیم بگوییم 90 میلیارد دلار درآمد ارزی ما از فروش نفت و غیر آن است که صادرات غیر نفتی ما بالای 30 میلیارد دلار است و همچنین صادرات نفتی‌مان به همین شکل است و مخارجی که ما داریم اعم از واردات قانونی و حتی قاچاق و ارائه خدمات را هم حساب کنیم، حدود 75 میلیارد دلار خواهد شد و در واقع درآمد ما بیش از مخارج‌مان خواهد بود.
سال آینده درآمد ارزی ما از امسال
حتما بیشتر خواهد بود
رئیس‌جمهور تاکید کرد: حتی مواردی جزو مخارج ارزی‌مان است که  نباید انجام شود، مثل همین موضوع قاچاق که باید با آن مقابله کنیم، که در این زمینه ما قاچاق را از 20 میلیارد دلار تا 12 میلیارد دلار کاهش دادیم اما باز هم این رقم بسیار زیاد است. ما همیشه باید با قاچاق مبارزه کنیم و برای مبارزه با آن باید اقدامات زیادی انجام شود. همین که ما توانستیم در 4 سال این میزان را از 20 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار کاهش دهیم نشان‌دهنده این است که اقدامات خوبی انجام شده، البته نمی‌خواهم بگویم که این اقدامات کاملا موفق بوده، اما به نسبت خوب بوده است.
روحانی با تاکید بر اینکه در سال آینده درآمد ارزی ما از امسال حتما بیشتر خواهد بود، در پاسخ به پرسشی در زمینه افزایش نرخ دلار به 4750 تومان خطاب به مجری برنامه اظهار کرد: البته وسط این دعوا شما نرخ تعیین نکنید. میزان نرخ دلار الان کمتر از 4750 تومان است. ما در کشور برای توزیع دلار ‌اشکالاتی داریم و هیچ جای دنیا شما نمی‌بینید که مردم در کنار خیابان اسکناس بخرند. حتی در کشور خودمان هم پول رایج کشور بیشتر با کارت‌ها جابه‌جا می‌شود و پول نقد کمتر استفاده می‌شود.
در ارتباط با بانک‌های منطقه و جهان
به مرحله ایده‌آل نرسیده‌ایم
وی ادامه داد: از جمله مواردی که از تحریم‌های گذشته باقی مانده است، ارتباط ما با بانک‌های منطقه و جهانی است که هنوز به مرحله ایده‌آل نرسیده‌ایم، اما اینکه ما بین مردم اسکناس توزیع کنیم موضوعی است که بانک مرکزی درباره آن در مضیقه بوده است، اما در هر صورت ما آنچه که برای خدمات و نیازهای مردم در زمینه توزیع اسکناس میان مردم لازم است آماده می‌کنیم و نوسانات نرخ ارز هم بلند مدت نخواهد بود و مقامات بانک مرکزی در این زمینه تلاش‌های خود را دنبال می‌کنند.
وضع منابع ارزی ما خوب است
 و در آینده بهتر هم می‌شود
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما حتما کمبود منابع ارزی نداریم، اظهار کرد: وضع منابع ارزی ما خوب است و در آینده بهتر هم می‌شود.
روحانی در پاسخ به این پرسش که در اذهان عمومی شایعاتی مبنی بر اقدامات دولت برای افزایش نرخ دلار و تامین کسری بودجه‌اش از این طریق مطرح شده است، اظهار کرد: حتما اینگونه نیست. دولت هیچ‌وقت به نفعش نیست که نرخ دلار را در بازار بالا ببرد برای اینکه مخارج خودش را بالا می‌برد. دولت هیچ‌گاه به دنبال افزایش نرخ ارز برای تامین بودجه نیست. به این دلیل که این نوسانات ارزی اثرات ناپسندی را در زندگی مردم می‌گذارد.
 روحانی در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که خیال ما بابت دلار راحت باشد، گفت: بله راحت باشد.
 بودجه محیط زیست حذف شده؟
رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا در بودجه سال آینده، بودجه محیط زیست حذف شده است؟ گفت: من نمی‌توانم این را بگویم، بودجه در کمیسیون تلفیق است و باید به صحن علنی برود. من خبری از حذف بودجه ندارم ولی اگر این خبر هم درست باشد من به مردم قول می‌دهم به هر قیمتی این طرح را ادامه دهم. البته مجلس هم به اهمیت موضوع توجه دارد و با دولت همکاری می‌کند.
 هر بانک و صندوقی قول سود غیر متعارف داد
مردم شک کنند
روحانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره اقدامات دولت برای حل مشکلاتی که موسسات مالی برای مردم درست کرده‌اند، اظهار کرد: از دهه 80 برخی صندوق‌های اعتباری بدون مجوز تشکیل شده‌اند و برای جمع‌آوری پول مردم پول سود بالا به مردم داده‌اند. من از مردم می‌خواهم متوجه باشند هر بانک یا صندوقی اگر خلاف متعارف به آنها قول سود داد بدانند خطری وجود دارد و احساس خطر و شک و تردید کنند. حواس مردم از امروز جمع باشد. دولت می‌توانست بگوید این مشکل به ما ربطی ندارد اما این کار را نکرد و دنبال حل مشکل مردم بود.
وی ادامه داد: البته وقتی می‌گوییم مشکلات را حل  کنیم، دولت باید با پول مردم مشکل را حل کند چون دولت از خودش پول ندارد و درآمدش از مالیات و نفت است که آن هم متعلق به مردم است و بنابراین مردم هم برای حل این مشکل مشارکت می‌کنند. تاکنون 11/5هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول پرداخت کرده است تا مشکل 98 درصد مردم حل شود. قرار شد اصل پول به مردم بازگردانده شود و سود هم براساس نرخ متعادلی پرداخت شود که این کار انجام شده است و البته پرداخت این مبلغ فشار مضاعفی به دولت آورده است.
 مشکل 98 درصد مردم در قضیه موسسات مالی
حل شده است
رئیس‌جمهور ادامه داد: 2 الی 3 میلیون خانواده گرفتار مشکلات صندوق‌های اعتباری شده‌اند که مشکل 98 درصد مردم حل شده است و قول می‌دهم که این مشکل را تا پایان دنبال کنیم تا همه مشکلات مردم حل شود.

منبع : کیهان

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking