۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۷

رئیس‌قوه قضائیه:

آمریکا از مسیرهای پنهان و آشکار قصد نفوذ دارد

رئیس‌قوه قضائیه با بیان اینکه عده زیادی از بازداشت شدگان در جریان حوادث اخیر کشور که فریب خورده و مرتکب تخریب اموال نشده بودند از رأفت اسلامی برخوردار شدند، گفت: اما قاطعانه با افراد شرور، تخریبگر و مرتبطان با کشورهای بیگانه در جریان حوادث اخیر برخورد می‌کنیم.


به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با ‌اشاره به دشمنی‌های آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و سایر نظام‌های آزادیخواه جهان اظهار داشت: متأسفانه هر روز ابعاد جدیدی از دشمنی آمریکا آشکار می‌شود. اخیراً گزارشی منتشر شده که در آن میزان هزینه دولت آمریکا برای ایجاد آشوب در ایران مورد‌اشاره قرار گرفته است. البته دشمنی آمریکا و هزینه کردن آن برای ایجاد آشوب در ایران امر تازه‌ای نیست اما اینکه میلیون‌ها دلار برای اغتشاش و ناامنی در ایران از جمله در جریان حوادث اخیر هزینه کرده‌اند و امیدوار بودند که این هزینه به نتیجه برسد، مسئله مهم و قابل توجهی است.
آملی لاریجانی با بیان اینکه چنین اقدامی ناشی از جهل آنها و نشناختن مردم و نظام جمهوری اسلامی است، افزود: دشمن در دشمنی خود ایستادگی می‌کند و به اعتراف خود در پی تغییر نظام سیاسی در ایران است. این رویکرد در عمل کاملاً آشکار است و در مقام نظر هم می‌بینیم که همواره به دنبال تحمیل یک نظام لیبرال دموکراسی مطلوب خود در جهان هستند.
وی با تأکید بر لزوم آگاهی هرچه بیشتر کشورهای مسلمان از نحوه تحمیل عقاید و ایدئولوژی دشمنان در جوامع اسلامی، تصریح کرد: کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود. در واقع حضرت امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی فقط حکومتی را جایگزین حکومت دیگر نکرد، بلکه مهم‌تر از آن یک فلسفه سیاسی جدید را در مقابل فلسفه سیاسی لیبرال دموکراسی پایه گذاری نمودند و دلیل دشمنی مداوم آمریکا با جمهوری اسلامی دقیقاً همین است که می‌داند پشت انقلاب ایران فقط یک حضور فیزیکی و اقتدار نظامی نیست بلکه ایدئولوژی و نگاهی است که در تقابل با آنها قرار دارد و به همین جهت دائماً از جانب جمهوری اسلامی احساس خطر می‌کند.
مردم و مسئولان
 از نفوذ دشمن غفلت نکنند
رئیس‌دستگاه قضا با تأکید بر لزوم شناسایی نقاط نفوذ دشمن توسط مردم، اظهارداشت: مسئولان و مردم نباید از این موضوع غفلت کنند که آمریکا از مسیرهای پنهان و آشکار قصد نفوذ دارد و برای تحقق این هدف خود از خلأ آگاهی ملت‌ها استفاده می‌کند زیرا می‌داند که نظام سیاسی ایران همواره با سلطه طاغوت و طاغوتیان در جنگ است و مردم ایران نیز با عزت ناشی از ایمان خود هیچ نیازی به ارزش‌های آمریکایی و سلطه نظامی ندارند.
آملی لاریجانی با بیان اینکه بستن راه نفوذ از جمله عبرت‌هایی است که باید در حوادث مختلف مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مردم نباید اجازه دهند که انتقادات و اعتراضاتشان با آشوبگری عده‌ای تغییر چهره دهد. متأسفانه در جریان حوادث اخیر برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای و افراد این‌گونه القا می‌کردند که وقوع این حوادث در جامعه ‌اشکالی ندارد. آیا واقعاً آشوب و تخریب و ساختار شکنی‌اشکالی ندارد؟
اجازه نمی‌دهیم که برخی جریان‌ها
 هزینه آشوب را کم کنند
وی افزود: ما از ابتدا به دادستان‌های سراسر کشور توصیه کردیم که میان فریب‌خوردگان و آشوبگران تفکیک قائل شوند. بر همین اساس عده زیادی از بازداشت شدگان که فریب خورده و مرتکب اقدامات آشوبگرانه و تخریب اموال نشده بودند از رأفت اسلامی برخوردار شدند، منتها نباید مسئله به این سمت سوق داده شود که به اصل برخورد با افراد شرور، تخریبگران و مرتبطان با بیگانه، ‌اشکال بگیرند. ما قاطعانه و در چارچوب قانون با این گروه‌ها برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم که برخی افراد و جریان‌ها هزینه آشوب‌ها را کم کنند زیرا معتقدیم که پایین آمدن هزینه آشوب‌ها برای آشوبگران، امنیت، اقتدار و حقوق مردم را تهدید خواهد کرد.
قضات به سمت استفاده از
 مجازات‌های جایگزین حبس بروند
 رئیس ‌قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با‌ اشاره به وضعیت زندان‌ها در کشور، گفت: مشکلات فراوانی بر سر راه سازمان زندان‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آنها محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای است و این محدودیت‌ها اجازه نمی‌دهند که سازمان زندانها خدمات مورد انتظار نظام و قانون اساسی را به طور کامل محقق سازد.
رئیس‌قوه قضائیه ادامه داد: امروز سازمان زندان‌ها در مسئله تغذیه، بهداشت و فضای فیزیکی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که البته همه این موارد در نشست‌های گوناگون به مسئولان ذی ربط از جمله مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه منعکس شده اما متأسفانه توجه لازم به این موضوع نمی‌شود.
آملی لاریجانی با بیان اینکه در اصل وجود زندان نمی‌توان تردید کرد زیرا بسیاری از‌اشرار قابل رهاسازی در جامعه نیستند، اظهار داشت: معتقدیم همه زندانیان از این قسم نیستند لذا قضات باید با بهره مندی حداکثری از ظرفیت‌های قانونی به سمت تبدیل مجازات‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بروند. اتخاذ برخی تدابیر نظیر استفاده از محدوده‌های معین توسط قاضی و مراقبت از طریق سامانه‌های الکترونیکی، از دیگر اقداماتی است که می‌توان در جهت کاهش جمعیت کیفری انجام داد.

منبع : کیهان

پربازدیدترین امروز

website tracking