۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۳

موگرینی: قدس باید پایتخت 2 کشور باشد

موگرینی: قدس باید پایتخت 2 کشور باشد

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه نگرانی شدید خود را از عملیات نظامی ترکیه در عفرین سوریه ابراز داشت و گفت، دسترسی های انسانی باید تضمین شود و مردم غیر نظامی نباید آسیب ببینند.

به گزارش ایرنا، موگرینی و وزیران امور خارجه اروپایی ظهر دوشنبه در حاشیه نشست شورای وزیران در بروکسل با «محمود عباس» رئیس خودگردان فلسطین دیدار کردند.

موگرینی پس از این دیدار در کنفرانسی خبری خاطرنشان کرد: مساله اصلی مورد بحث ما با محمود عباس نقش اتحادیه اروپا در کمک به آغاز مجدد برای گفت وگوی مستقیم میان اسراییل و فلسطین در چهارچوب بین المللی بود و ما بار دیگر بر تعهد اتحادیه اروپا در حمایت از راه حل تاسیس دو کشور با قدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت هر دو کشور تاکید کردیم.

وی افزود: طرف فلسطینی با ما در این زمینه توافق دارد که این چهارچوب باید چندجانبه باشد. بنابراین ما به اقدامات خود در چهارچوب گروه چهارجانبه ( اتحادیه اروپا به همراه آمریکا ، سازمان ملل و روسیه) ادامه می دهیم و این چهارچوب با حضور چند کشور عربی و احتمالا نروژ گسترده تر می شود.

موگرینی تاکید کرد: کاملا روشن بود که رئیس خودگردان فلسطین موافق بود که آمریکا تنها طرف گفت وگو نیست بلکه ما یک چهارچوب بین المللی داریم که اتحادیه اروپا نقشی مرکزی دارد اما همیشه همراه با گروه چهارجانبه از جمله آمریکا نقش ایفا می کند.

وی گفت: نشست فوق العاده کمیته هماهنگی (AHLC) با نروژ روز 31 ژانویه (چهارشنبه 11 بهمن) در بروکسل برگزار می شود د و بار دیگر همه پشت یک میز خواهیم نشست.

موگرینی درباره نقش آمریکا گفت: مذاکرات صلح خاورمیانه اگر به عنوان 'تلاش صرفا آمریکایی' دیده شود به موفقیت نخواهد رسید، اما در عین حال هیچ تلاش بین المللی بدون نقش آمریکا نیز به نتیجه نمی رسد. آمریکا به تنهایی موفق نمی شود و جامعه بین المللی نیز بدون آمریکا موفق نمی شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح دوشنبه پیش از آغاز جلسه شورای امورخارجی اتحادیه اروپا در بروکسل در گفت و گو با خبرنگاران تصریح کرد که در دیدار امروز با عباس چگونگی افزایش تلاش های اتحادیه اروپا برای حمایت از راه حل دو کشور (برای مناقشه خاورمیانه) مورد بحث قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: درباره اورشلیم (قدس) به روشنی مشکل وجود دارد و این یک عبارت محترمانه دیپلماتیک است. ما اروپایی ها و همچنین کل جهان عرب و سازمان ملل همچنان اعتقاد داریم که تنها راه حل عمل گرایانه و واقع بینانه در مورد قدس باید از طریق مذاکرات مستقیم به دست آید و این شهر باید پایتخت دو کشور باشد.

موگرینی تاکید کرد: ما به اقدامات و حمایت خود از چارچوب بین المللی ادامه خواهیم داد و از طریق گروه چهارجانبه خاورمیانه با دوستان آمریکایی در تماس بوده ایم و برگزاری نشست چهارجانبه در روزهای گذشته نشانه مثبتی بود. ما با آمریکا، روسیه و سازمان ملل و مهمتر از همه با اسراییل و فلسطین و دوستان عرب در این باره بحث می کنیم ببینیم چگونه می توانیم از این چارچوب بین المللی برای از سر گیری مذاکرات حمایت کنیم.

منبع : عصر ایران

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking