۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۵

یادداشت/

موانع و راهکارهای شکوفایی تولید

موانع و راهکارهای شکوفایی تولید
تولیدمحوری باید شاقول سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باشد زیرا تا زمانی که چرخ تولید به حرکت در نیامده نمی‌توان امیدی به شکوفایی اقتصاد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صنعت8، تولید ملی به ارزش پولی همه کالا‌ها و خدماتی که در دوره‌ی معینی تولید شده، گفته می‌شود و بازه زمانی مورد نظر آن معمولا سالانه است. به این اعتبار، تولید ملی یک جریان در واحد زمان است و معمولاً بر حسب دلار در سال، ریال در سال و مانند این‌ها بیان می‌شود.

موانع ناشی از قوانین و مقررات موجود، ناهماهنگی نهادهای مالی و اعتباری، نبود اطمینان نیست به سرمایه‌گذاری، شرایط خارجی، قاچاق و وادرات بی‌رویه و صادرات تولیدات داخل مواردی هستند که بر سر راه تولید ملی قرار دارند و با مرتفع شدن این موانع می‌توان امیدوار بود که قدمی در جهت تسهیل تولید ملی برداشته شده است چراکه صرف برداشته شدن موانع، کار انجام شدنی نیست و باید برنامه‌ای منسجم در جهت افزایش و بهره‌وری تولید چیده شود.

در فرهنگ عمومی جامعه باید تولیدکنندگان را به عنوان پیشتازان عزت و استقلال جامعه معرفی کنیم و کسانی را که در این صحنه تلاش می‌کنند، در ارزش‌های جامعه قرار دهیم تا در سایه این ارزش‌گذاری، تولید کننده به کار خود امیدوار شده و ببالد.

تولیدمحوری باید شاقول سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باشد زیرا تا زمانی که چرخ تولید به حرکت در نیامده نمی‌توان امیدی به شکوفایی اقتصاد داشت و اگر شکوفایی بدون تولید صورت پذیرد به‌طورحتم ناپایدار و یا کاذب است.

باید با کاهش مقررات و منطقی کردن مجوزها از سرمایه‌گذاران بخش تولید حمایت کنیم چون‌که سرمایه‌گذار تشویق به ادامه و افزایش سرمایه‌گذاری شود.

دستگاه‌های دولتی باید بدهی‌های خود به تولیدکنندگان و پیمانکاران را بپردازند تا توان مالی آن‌ها افزایش پیدا کند. علاوه بر احادیثی که بر این مهم تکیه دارند علم روز و منطق نیز بر این کار همت گماشته‌اند و تاکید دارند که اگر امنیت مالی برای کسی وجود نداشته باشد پس از چندی منجر به اهمال‌کاری و یا فرار سرمایه خواهد شد.

باید فهم درستی از ماهیت مشکلات واحدهای تولیدی داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع بیانیه و هدفمند کنیم و در همه دنیا این مبحث که به عارضه‌یابی معروف است جزء جدایی‌ناپذیر تولید محسوب می‌شود و همیشه در حال به‌روز شدن است.

تولید کننده برای بهبود تولید به فناوری و ماشین آلات مناسب نیاز دارد و در صورتی‌که این موضوع یعنی مدیریت ماشین‌آلات به درستی صورت نپذیرد مطمئنا موجب زوال آن تولید خواهد شد.

در مناسبات، سیاست‌ها و محیط کسب‌وکار، باید در مسیر روان‌سازی و چابک‌سازی تولید حرکت کنیم و اگر در این امر سهل‌انگاری شود تبعاتی نظیر فرسودگی خط تولید و کاهش روزآمدی محصول را به دنبال دارد.

حمایت از تولید می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که تولیدکننده تولید خود را انجام داده و نیاز به بازاریابی دارد و تولید کننده باید به بازارهای خارجی دسترسی داشته باشد که در این صورت حمایت از تولید با بازاریابی خارجی ممکن می‌شود. لذا جهت‌گیری جهش صادراتی باید تداوم پیدا کند.

در شرایط فعلی و در همه‌ی مراحل تولید، ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد. یعنی ما برای جهش در تولید ملی هم نیروی جوان آماده به کار داریم و هم سرمایه‌گذاری ‌های گسترده داریم و تنها باید اولویت را به رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی موجود، بدهیم تا این واحدها بتوانند با حداکثر ظرفیت به تولید بپردازند.

کلیدواژه ها :ملی ملی ملی ملی
منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking