۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۸

واکنش علما به اظهارات عجیب روحانی/ کاش به جای حواشی معیشت مردم را اصلاح کنید + فیلم

واکنش علما به اظهارات عجیب روحانی/ کاش به جای حواشی معیشت مردم را اصلاح کنید + فیلم
سخنان رئیس جمهور درباره نقد امام معصوم واکنش های مختلفی را برانگیخت، نکته عجیب این است که دفتر رئیس جمهور وقتی واکنش های منفی جامعه در قبال سخنان حجت الاسلام روحانی دید این اظهارات را تکذیب کرد و مدعی شد سخن روحانی چیزی دیگر بوده و به شکلی دیگر تفسیر شده است!

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، «با انتقاد هیچ وقت مخالف نیستیم، همه باید انتقاد شوند و استثنایی وجود ندارد، تمام مسئولین قابل نقد هستند ما در کشور معصوم نداریم، حتی اگر امام دوازدهم(عج) ظهور کرد آن زمان هم می شود نقد کرد، پیغمبر را هم می توان نقد کرد، بالاتر از پیغمبر در تاریخ نداریم، وقتی پیغمبر صحبت می کرد فردی رو به روی پیامبر بلند میشد و می گفت از خود می گویی یا از خدا وقتی می گفت از خدا می گویم فرد ساکت می شد ولی زمانی که می گفت از خود گفتم فرد انتقاد می کرد.»

این گوشه ای از سخنرانی رئیس جمهور در دیدار وزیر و معاونان وزارت اقتصاد است که با واکنش های بسیاری در جامعه همراه شد.

اظهارات فوق رئیس جمهور دارای اشکالاتی است که اگر هر فردی مقداری با دین و قرآن آشنا باشد آن را متوجه خواهد شد، خداوند تعالی در سوره مبارک نجم آیات سوم و چهارم می فرماید: وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ (3) إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَىٰ (4) ترجمه تحت اللفظی این آیات به این صورت است: پیامبر از روی هوا و هوس صحبت نمی کند و هر چه می گوید وحی است که به او رسیده است. حضرت علامه طباطبایی(ره) و سایر مفسران بزرگ قرآن کریم در تفسیر این آیه گفته اند این آیات نشانه ای از عصمت پیامبر است و خداوند حجت را بر تمام مردم تمام کرده و به مردم گفته است تمام اوامر و نواهی پیامبر را به صورت کامل رعایت کنند و از مخالفت با اومر ایشان به شدت پرهیز کنند زیرا پیامبر هیچ سخنی را از خود نمی گوید و تمام خواسته هایش برای خداست.

خداوند متعال در آیه دیگری در سوره مبارک نسا می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنکُمْ ۖ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا (59) معنای این آیه هم به شرح زیر است: ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا و از پیامبر و صاحبان امر از پیامبر(ائمه اطهار) اطاعت کنید و زمانی در موضوعی به اختلاف خوردید به سوی خدا و رسول اظهار کنید اگر به خدا و روز قیات ایمان دارید زیرا این برای شما خیر و حسن عاقبت است.

مفسران قرآن یکی از بهترین روش های تفسیر قرآن را تفسیر قرآن به قرآن می دانند، اگر بخواهیم آیات سوره نجم را با آیه سوره نسا تفسیر کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که اطاعت از پیامبر و امامان معصوم در آیات تاکید شده و خداوند متعال مخالفت با اوامر آنان را مساوی بدبختی و بدعاقبتی می داند.

واکنش علمای حوزه علمیه به اظهارات عجیب رییس جمهور

** آیت الله اراکی: وقتی سوادش را ندارید اعتقادات مردم را رها کنید

سخنان رئیس جمهور درباره نقد امام معصوم واکنش های مختلفی را برانگیخت، آیت‌الله محسن اراکی عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره امکان نقد امام معصوم(ع) گفت: ظاهراً دروسی را که در جوانی خوانده‌اید، فراموش کرده‌اید لذا بهتر است به سیاست خود بپردازید، وقتی سوادش را ندارید اعتقادات مردم را رها کنید. مشکلات معیشتی و دنیوی مردم بسیار است، وقتی علمش را ندارید به مسائل اخروی‌شان کار نداشته باشید.

وی با بیان اینکه مسئله نقد اهل البیت(ع) و خصوصا پیامبر اکرم(ص) به اصل عصمت بازگشت دارد و این مسئله‌ای اتفاقی میان فریقین است، گفت: آیات و روایات کثیره دلالت بر عصمت و خطاناپذیری پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) می‌کند و آیه "من یطع الرسول فقد اطاع الله" کلام پیامبر را مطلقاً کلام خدا می‌داند.

** آیت الله ممدوحی: اگر پیغمبر قابل نقد باشد اصلا معصوم نیست اگر معصوم نباشد واجب الاتباع نیست

آیت الله حسن ممدوحی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به صحبت های رئیس جمهور در مورد نقد پیغمبر(ص) و امام زمان(عج) گفت: گمان می کنم این ناآگاهی است و گرنه شاید هدفی هم نداشته باشد ولی ناآگاه است.

آیت الله ممدوحی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که سند دینی و شرعی این صحبت ها چیست، افزود: این حرف ها غلط است اگر پیغمبر قابل نقد باشد اصلا معصوم نیست اگر معصوم نباشد واجب الاتباع نیست.

آیت‌الله شیخ مهدی شب‌زنده‌دار استاد دروس عالی حوزه علمیه و عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره وارد بودن انتقاد به پیامبر(ص) و امام زمان(عج) گفت: آدم بی‌سواد این حرف‌ها را می‌زند.

**آیت الله شب زنده دار: نسبت به عقاید شیعه با هیچ کس رودربایستی نداریم

آیت الله شب زنده دار تاکید کرد: قبل از شروع در بحث، این نکته را عرض می‌کنم که گاهی در کلمات بعضی از بزرگان حکومت ما کلماتی گفته می‌شود که قابل تحمل برای جامعه شیعه و حوزه علمیه نیست. ما نسبت به عقاید شیعه با هیچ کس رودربایستی نداریم و انقلاب ما برای این است که این ارزش‌ها گسترش و قوام پیدا کند. این که گفته می‌شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند، اگر مقصود گوینده این باشد که افرادی نقد می‌‌کردند و معصومین به آن‌ها اجازه می‌دادند، این بلااشکال است. اما نقد امروز به‌معنای این است که کسی اشتباه دارد و اگر کسی اشتباهش را به او گفت او باید بپذیرد.

این اولین باری نیست که روسای محترم جمهور آیات و روایت را سعی دارند به نفع خود تفسیر کنند، رئیس جمهورهای سابق هم هر چند وقت یک بار اظهاراتی شاذ درباره دین و دیانت مطرح می کردند.

نکته عجیب این است که دفتر رئیس جمهور وقتی واکنش های منفی جامعه در قبال سخنان حجت الاسلام روحانی دید این اظهارات را تکذیب کرد و مدعی شد سخن روحانی چیزی دیگر بوده و به شکلی دیگر تفسیر شده است!

برای روشن شدن خوانندگان محترم این گزارش فیلم سخنرانی رئیس جمهور را در سایت منتشر کرده تا قضاوت به خود مردم سپرده شود:

 

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking