۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۸

در بازدید مسئولان معاونت اجتماعی از ندامتگاه بزرگ تهران مطرح شد

باز اجتماعی شدن و اصلاح مجرمین وظیفه دستگاه قضایی

باز اجتماعی شدن و اصلاح مجرمین وظیفه دستگاه قضایی
در بازدیدی که از مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ با حضور امیری اصفهانی قائم مقام معاونت اجتماعی قوه قضائیه و مدیران کل و کارشناسان این معاونت صورت گرفت با مددجویان ملاقات چهره به چهره انجام شد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، فتحی رئیس مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ گفت: این مجتمع از سال 91 و با یک روش جدید در زندان‌بانی آغاز به کار کرده است. به این شکل که چند زندان که در یک فضای مشخص قرار گرفته اند به صورت مجتمع در حال اداره هستند.

وی گفت: زندان‌ها به ترتیب آغاز به کار نامگذاری شده اند. زندان شماره 1 که اولین بار محکومین و زندانیان قزل حصار را انتقال دادیم و اکنون محکومین سارق در آنجا نگهداری می‌شوند. زندان شماه 2 در ابتدای کار محل نگهداری متهمین سارق بود و در حال حاضر محکومین مالی را در آنجا نگه داری می‌کنیم.

رئیس مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ گفت: در 10 روز اول ورود زندانیان که در اندرزگاه شماره 3 نگهداری می‌شوند اجباراَ 5 آموزش به این افراد داده می‌شود. دو بخش آن آموزش بیماری‌های واگیردار و مقاربتی است و 3 موضوع مهارت‌های اساسی و آموزش احکام است.

وی ادامه داد: بعد از 10 روز حسب شناسایی که توسط کارشناسان روانشناسی، قضایی و مددکاری انجام می‌شود افراد به زندان جرایم مالی 1 یا 2 همان زندان منتقل می‌‌شوند که در این بخش زندانی‌هایی که سن و سال کمتری دارند و آنهایی که بار اول است که وارد زندان می‌شوند از آنهایی که چندین بار است زندانی شده اند جداسازی می‌شوند.
فتحی ادامه داد: پس از آن قابلیت‌های آنها شناسایی می‌شود. فرض کنید زندانی‌هایی که دوست دارند که در فعالیت‌های فرهنگی شرکت کنند فرم‌های آن را پر می‌کنند یا اگر دوست دارند در کارگاه‌های فنی و حرفه ای مشغول شوند در این مرحله مشخص می‌شوند.
فتحی گفت: داخل هر زندان یک رئیس زندان حضور دارد و رئیس زندان مجموعه فرهنگی و روانشناسی و مددکاری را در اختیار دارد و فعالیت های آنان با مدیریت رئیس زندان انجام می شود. در زندان‌ها نیز مددجویانی که مایل به کار فرهنگی هستند یا روانشناسی درمانی را انتخاب کرده اند و یا حضور در کلاس های احکام و قرآن را برگزیده اند جداسازی شده اند.
وی تصریح کرد: بواسطه کاهش سن ارتکاب جرم مددجویان به دو دسته 18 تا 24 سال و 24 تا 28 سال جداسازی شده اند و همه فعالیت‌های آنها از قبیل فنی وحرفه ای، احکام، امور فرهنگی، قرآن و روانشناسی تفکیک شده اند.
رئیس ندامتگاه تهران بزرگ اظهار کرد: در هر اندرزگاه یک روحانی داریم به عنوان امام جماعت که رئیس شورای فرهنگی آن اندرزگاه است که زیر نظر رئیس زندان یا همان اندرزگاه کار فعالیت می‌کند. رئیس شورای فرهنگی در کنار مددجویانی هست که در واقع همیار هستند که نام آنها در قبل وکیل‌بند عنوان می شد. علت این همکاری این است که بتوانیم که یک نوع خود کنترلی توسط خود مددجویان ایجاد کرده باشیم.
این مقام قضایی تصریح کرد: اعطای هر گونه امتیاز و تشویقی که قانونگذار مجاز دانسته مانند مرخصی، آزادی مشروط، مثل اعمال ماده 216 و 219 در خصوص مرخصی پایان حبس، حتما باید با نظر مساعد رئیس اندرزگاه و اعضای شورای فرهنگی باشد. 
وی خاطر نشان کرد: بندها را به نحوی مدیریت کردیم که به عنوان نمونه هر اندرزگاهی که 6 ماه تخطی از آن گزارش نشود اجازه داده شود که در اتاق‌های آن تلویزیون قرار گیرد.
وی ادامه داد: بعد از آن اگر 8 ماه تخلف گزارش نشد اجازه می‌دهیم در راهرو یک آکواریوم ماهی گذاشته شود، یعنی اجازه استفاده از امکانات رفاهی را مشروط به رعایت شرایط خاص کرده ایم و این رقابت بین آنها در پیشی گرفتن از هم اتفاق افتاده است یا همچنین مشارکت در کلاس‌های فرهنگی هر چه بیشتر باشد دقیقاَ این امتیازات بیشتر می‌شود مانند یخچال در اختیار آنها گذاشتن.
فتحی گفت: تنبیه‌های ما در مرحله اول حذف این امتیازات است. مثلا اگر درگیری گزارش شد اولین کار که می‌کنیم تلویزیون را از آنها می‌گیریم و آن فرد یا افراد باید از ناحیه حدود 30 نفر از افراد اتاق مواخذه شوند که به نوعی باعث خود کنترلی می‌شود و اگر این تخلفات بیشتر شود این تنبیه به کل اندرزگاه تسری می‌یابد.
رئیس مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ توضیح داد: در سال گذشته با مشارکت سازمان تبلیغات اسلامی بحث ارتقای اخلاق اسلامی را اجرا کردیم که در ابتدای کار شروع به تربیت مدرس از بین خود مددجویان کردیم. مددجویان هدف 2 ماه آموزش دیدند و بعد داخل اندرزگاه ها تقسیم شدند. در بحث آموزش قرآن هم همین‌گونه عمل شد و ابتدا 17 مدرس تربیت شدند و سپس در اندرزگاه‌ها تقسیم شدند.
فتحی با اشاره به برگزاری مراسمات مذهبی در این ندامتگاه گفت: در اینجا همه مراسمات مذهبی به نحو احسن انجام می‌شود. به عنوان نمونه برای اعتکاف که اعلام عمومی کردیم بالای یک هزار و 200 نفر ثبت نام کردند. در سال گذشته در یک زندان اعتکاف انجام می‌شد که امسال به خاطر افزایش ثبت نام کنندگان مجبور شدیم در دو زندان اعتکاف برگزار کنیم.
این مقام قضایی ادامه داد: ما توانسته ایم 10هزار نفر زندانی را تقریبا با حدود 150نفر مراقب و حدود 400 نفر پرسنل مدیریت کنیم.
فتحی با اشاره به اهمیت بازنگشتن این افراد به زندان اظهار کرد: نکته ای که بسیار مهم است این است که مددجویان ما مراکزی را که خدمات اجتماعی به مردم ارائه می‌دهند را نمی‌شناسد. به عنوان مثال تقریبا در شهر 16 ارگان هستند که موضوعات فرهنگی و اجتماعی را عهده دار هستند. وقتی درباره این ارگان‌ها از مددجویان سوال می‌کردیم این ارگانها را به طور واقعی نمی‌شناختند و فکر می‌کردند که این مراکز مخصوص آدمهای خاصی است و نه مردم عادی. پس یکی از راحت ترین و کم هزینه ترین کار ما این است که این واحدها را به مددجویان بشناسیم.
وی ادامه داد: مورد بعدی این است که ما گلوگاه‌هایی مثل زندان داریم که شناسایی انجام دهیم و نماینده‌هایی باشند که خانواده‌های مددجویان را شناسایی کرده و اطلاع رسانی کنیم و آنها از آسیب‌های بعدی واکسینه کنیم و آن مراکز را به آنها معرفی کنیم. به عنوان نمونه ما درحال معرفی سامانه 127 به خانواده‌های زندانیان برای دریافت مشاوره بدون پرداخت هزینه هستیم.

امیری: بازاجتماعی شدن یک تفکر قالب در مدیریت مجتمع ندامتگاه تهران بود

در ادامه مهدی امیری اصفهانی قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در ارتباط با این بازدید گفت: بازدید امروز از مجتمع ندامتگاه مرکزی تهران با نیت بررسی وضعیت بازاجتماعی شدن مددجویان انجام شد که واقعا برنامه‌های باز اجتماعی شدن و اصلاح مجرمین که یک وظیفه برای قوه قضائیه است در عمل به چه شکلی در محیط زندان در حال اجرا است.
این مسئول قضایی ادامه داد: آنچه که بنده در یک جمله می‌توانم درباره بازدید امروز بیان کنم این است که تفکر بازاجتماعی شدن یک تفکر قالب در مدیریت مجتمع ندامتگاه تهران بود.این نکته بسیار ارزشمندی است که همه باید این موضوع را تقویت کنیم.
امیری اصفهانی اظهار کرد: زندان بالاخره کمبودهایی دارد، کمبود تجهیزات، فضای فیزیکی و نیروی خدماتی. اما خدارو شکر در این مجتمع آن چیزی که بیش از هر چیز دیگری مورد توجه بود بحث رویکرد اصلاحی بود که زندانی بعد از گذراندن دوران محکومیت خود وقتی وارد جامعه می‌شود مهارت لازم را برای همزیستی با جامعه و توان‌مندی مناسب برای اشتغال و از نظر تقویت روحی مناسب برای همگرایی با مباحث عمومی و ارزش های هنجار آفرین در جامعه برخوردار باشد. به نظرم این نکته محوری رفتار مدیریتی در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ بود.
وی تصریح کرد: البته از نظر شکلی هم وضعیت این زندان در مقایسه با زندان‌هایی دیگری که قبلا دیده بودم بسیار مطلوب بود. برنامه های آموزشی چه اخلاقی چه مهارت افزایی همه در سطح مطلوب بودند.در مجموع این مجتمع و زندان شماره یک که بازدید کردیم به نظر موفق عمل کرده است و از نظر مدیریتی می‌توان در طبقه مقبول قرار داد.
مهدی جعفری مشاور معاون اجتماعی قوه قضائیه نیز در ارتباط با بازدید از ندامتگاه مرکزی تهران گفت: بازدید امروز از ندامتگاه مرکزی تهران یک نتایج بسیار خوبی برای هیئت کارشناسی و تیم مدیریتی معاونت اجتماعی قوه قضائیه داشت.
وی گفت: ما در بعضی از استان‌ها زندان‌های موفقی را داریم که اقدامات خوبی را در حوزه اصلاح و تربیت مجرمین انجام داده اند.
دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکار سنجی معاونت اجتماعی قوه قضائیه اظهار کرد: معقتدم که زندان‌بان های کشور ما در سخت ترین شرایط ولی با بهترین کیفیت در حال خدمت هستند و می توان گفت که در مقایسه بسیاری از کشورهایی که ادعای حقوق بشری دارند بهترین زندان بان ها هستند . رافت اسلامی، رفتار برادرانه، رفتار اصلاحی، و تلاش برای تغییر زندانی را بنده در رفتار مدیران بیشتر زندان‌های کشور دیده ام.
وی گفت: دغدغه این مدیران این است که دوران محکومیت زندانیان، دوران اصلاح و تغییر آن‌ها باشد.
جعفری اظهار کرد: من به همه این عزیزان در سازمان زندان‌ها خسته نباشید می‌گویم. برای همه آرزوی توفیق دارم. امیدوارم که انشالله روزی برسد که زندان های ما به خاطر آن که تعداد زندان بان ها از تعداد زندانیان بیشتر شده است پشت سر هم تعطیل بشود. انشالله که درهای زندان‌ها بسته شود و درهای دانشگاه ها، صنایع، حوزه‌های علمی، پژوهشی و اقتصادی باز و پررونق و فعال تر باشد.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking