۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۵

المپیادهای درون مدرسه ای 13 میلیون نفر از جمعیت کشور را پوشش می دهد

المپیادهای درون مدرسه ای 13 میلیون نفر از جمعیت کشور را پوشش می دهد
شهرکرد- ایرنا- معاون تربیت بدنی وسلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه، 13 میلیون نفر از جمعیت کشور را که در قالب جمعیت دانش آموزی در مدارس مشغول به تحصیل هستند، در فعالیت های مختلف ورزشی پوشش می دهد.

به گزارش ایرنا، مهرزاد حمیدی روز یکشنبه در گردهمایی دبیران وآموزگاران تربیت بدنی ومراقبان سلامت آموزش وپرورش چهارمحال وبختیاری در شهرکرد افزود: برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه، حیات پویا و ورزش صبحگاهی با رویکرد توسعه ورزش همگانی از برنامه های جدیدی است که در حوزه سلامت در مدارس اجرا می شود.
وی با تاکید بر اجرای طرح ارزشیابی درس تربیت بدنی در مدارس فت: با اجرای دقیق این طرح می توان در زمینه رفع بی تحرکی دانش آموزان گام های موثری برداشت.
حمیدی با انتقاد از ضعف برخی مدارس در برگزاری مسابقات ورزشی افزود: ستون فقرات مسابقات دانش آموزی کشور در حوزه پرورش استعدادهای ورزشی در رده قهرمانی شکسته شده و ورزش مدارس به جایگاه مقدمه بودن برای شکل گیری ورزش قهرمانی نرسیده است.
وی بر تامین و آماده سازی تجهیز و امکانات ورزشی در مدارس برای رشته های مختلف ورزشی در تمامی مقاطع تاکید کرد و اظهار داشت: با توجه به تکنولوژی های جدید و تغییر الگوی زندگی خانواده ها، فقر حرکتی یکی از مهمترین مشکلات نسل جدید است و ترویج فعالیت های بدنی و ورزشی در مدارس برای تغییر این الگوی زندگی، مهمترین راهکار است.
به گفته وی، وضعیت سواد حرکتی در بین گروه های مختلف سنی در کشور روندی کاهشی دارد و در آینده علاوه بر سونامی پوکی استخوان، دیابت و بیماری قلبی و عروقی، سونامی بیسوادی حرکتی بیشترین تهدید را برای افراد جامعه دارد .
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورد: هم اکنون 56 درصد مرگ و میر کلان شهرهای کشور به دلیل سکته قلبی و مغزی است و 10 درصد جامعه دچار دیابت هستند، علاوه بر آن پوکی استخوان در حال افزایش است که برای مقابله با این مشکلات، اجرای برنامه های حرکتی، مدرسه محوری، ورزش همگانی، مشاوره علمی و تخصصی در زمینه فعالیت ها و اخلاق محوری به عنوان سیاست های آموزشی در دستور کار قرار گرفته است.
حمیدی اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری یک میلیون فرهنگی، 13 میلیون دانش آموز را در 105هزار واحد آموزشی در کشور آموزش دادند که با احتساب جمعیت 26 میلیونی والدین دانش آموزان ظرفیت و پتانسیل خوبی برای گسترش نظام مشارکت و نهضت داوطلبی برای اداره امور تربیت بدنی و سلامت است.
وی از افزایش ساعت ورزش در مدارس در دولت تدبیر وامید خبرداد و گفت: در برنامه ریزی جدید ساعت تربیت بدنی مدارس در 12 سال تحصیلی 21 ساعت بود که هم اکنون به 24 ساعت افزایش پیدا کرده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش کشور گفت: در سال های گذشته ساعت ورزش در سال سوم متوسطه یک ساعت و برای پیش دانشگاهی صفر ساعت بوده که با اجرای نظام 6.3.3 ساعت ورزش مدارس افزایش یافته است.
حمیدی یک ونیم ساعت ورزش در هفته را برای رفع بی حرکتی دانش آموزان ناکافی عنوان کرد.
وی همچنین در خصوص برنامه های بهداشت در مدارس گفت: در سال تحصیلی جاری 85 درصد دانش آموزان مقطع ابتدایی کشور زیر پوشش طرح فلوراید تراپی قرار گرفتند.
معاون وزیر آموزش و پرورش از اجرای طرح های مختلف از جمله توزیع قرص ویتامین دی و آهن، رسیدگی به پایگاه های تغذیه سالم و تهیه شناسنامه بهداشت و سلامت برای دانش آموزان در سال تحصیلی جاری خبرداد.
مدیرکل آموزش وپرورش چهارمحال وبختیاری نیز دراین گردهمایی گفت: شادابی و نشاط کافی در مدارس وجود ندارد و این مسئله باعث کاهش سطح تحمل افراد شده است.
بهروز امیدی افزود: براساس ارزیابی های حاصل از مشاوره با دانش آموزان، آسیب افسردگی در بین دانش آموزان رو به افزایش است که این امر زمینه ساز دیگر آسیب های اجتماعی است.
وی از اجرای طرح ساماندهی نیروی انسانی در حوزه تربیت بدنی و سلامت برای سال تحصیلی آینده خبرداد و گفت: این ساماندهی با رویکرد استفاده بهینه از نیروی انسانی موجود انجام می شود .
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری نیزاز جایگاه ارزشیابی آموزشی تربیت بدنی در مدارس انتقاد کرد و گفت: میانگین نمره تربیت بدنی در مدارس 18و بالاتر است و این در حالی است که فقرحرکتی، مشکلات ساختاری و کم تحرکی در بسیاری از دانش آموزان وجود دارد.
خدایار قاسم پور گفت: 605 دبیر و آموزگار تربیت بدنی بیش از 14 هزار و 400 ساعت آموزش درس تربیت بدنی را در مدارس استان ارائه می دهند.
7360/ 6014/

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking