۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۶

مدیرکل ارشاد اصفهان در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم:

ترویج موسیقی فولکلور در اصفهان/ جشنواره فیلم کودک مجدد به اصفهان بازگشت/ سینمای کابلی ایجاد می‌شود

ترویج موسیقی فولکلور در اصفهان/ جشنواره فیلم کودک مجدد به اصفهان بازگشت/ سینمای کابلی ایجاد می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان درباره مسائل فرهنگی، سینما، وضعیت هنرمندان اصفهان، مشکلات تئاتر شهر و دیگر مسائل فرهنگی شهر اصفهان با خبرنگاران تسنیم به گفت‌وگو نشست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم، با روند فعالیت این خبرگزاری در سطح استان آشنا شد.

وی در این بازدید به سؤالات خبرنگاران تسنیم در استان اصفهان پاسخ داد و درباره مسائل فرهنگی استان اصفهان به گفت‌وگو نشست.

مسائل فرهنگی، سینما، وضعیت هنرمندان اصفهان، مشکلات تئاتر شهر و مشکلات خبرنگاران رسانه‌های گروهی از جمله مسائلی بود که در این نشست با حضور خبرنگاران خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان به آن‌ها پرداخته شد.

تسنیم:با توجه به حضور یک ساله شما بر مسند مدیریت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اصفهان شاخصه‌های برنامه‌های پیش‌رو و رویکرد اصلی را بفرمایید.

ارزانی: در اداره‌کل بنا بر این گذاشتیم که چشم‌انداز اداره کل فرهنگ و ارشاد ‌استان اصفهان را در افق 1404 داشته باشیم که پیش‌نویس آن سال گذشته در حضور وزیر ارشاد رونمایی شد و نسخه‌ای از آن در اختیار صاحب‌نظران و نخبگان فرهنگی استان قرار گرفت که درباره چشم‌انداز فرهنگی در 10 رشته نظر نهایی خود را اعلام کنند و تا پایان خردادماه سند چشم‌انداز 1404 رونمایی می‌شود. به نظرم این سند می‌تواند چراغ راهی برای 10 سال پیش‌روی فرهنگ استان باشد.

در کنار آن ما معتقد هستیم که شورای هم‌اندیشی هنر، برگزاری نمایشگاه کتاب و مطبوعات باید در دست بخش خصوصی باشد زیرا وظیفه اداره ارشاد حمایت، هدایت و نظارت است و این واگذاری‌ها و ریل‌گذاری‌ها به نفع آینده ارشاد است.

تسنیم: برنامه‌های اداره‌‌کل ارشاد ‌اصفهان برای ارتقاء جایگاه هنر و هنرمندان استان در حوزه‎های مختلف هنری چیست؟

ارزانی: قرار است در نیمه نخست امسال بیش از 50 نفر هنرمند دارای درجه یک هنری استان در حضور وزیر ارشاد تجلیل شوند، هم‌چنین دومین جشن سینمایی اصفهان هم‌زمان با روز سینما در شهریورماه با حضور وزیر ارشاد یا رئیس سازمان سینمایی در اصفهان برگزار می‌شود.

در حوزه تئاتر نیز با توجه به جایگاه تئاتر و به‌ویژه سبک تئاتر طنز اصفهان، اداره ارشاد سعی دارد تا زیر‌ساخت‌ها و بستر ارتقای جایگاه تئاتر اصفهان را فراهم کند و روش هرم مدیریتی واژگون در اداره ارشاد پیاده می‌شود به‌صورتی که هنرمندان به اداره ارشاد بگویند که چگونه می‌توان با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود، منشوری در ارتقاء تئاتر اصفهان تدوین کرد.

تسنیم: به نظرتان آیا فعالیت‌های پژوهشی در این راستا می‌تواند یاری‌رسان امر نمایش و راهی برای توسعه تئاتر استان باشد؟

ارزانی: در حال حاضر ظرفیت‌های خوبی در حوزه پژوهشی، اجرا و نمایش در اصفهان وجود دارد، همچنین نیروی پیشکسوت و جوان تئاتر اصفهان می‌تواند با همدلی جایگاه این هنر را ارتقا دهد.

تعامل با تمام دستگاه‌ها به‌صورت جدی در دستور کار اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قرار گرفته و بنا داریم که هر کاری که متکلفی دارد آن کار واگذار شود زیرا ارشاد کار زمین مانده زیاد دارد.

تسنیم: با توجه به جایگاه موسیقی در اصفهان و صاحب سبک بودن این شهر در حوزه موسیقی سنتی چه اقداماتی برای تعالی این هنر انجام شده است؟

ارزانی: در حوزه موسیقی هم باید گفت که ما هم مدرسه، دبیرستان، آموزشگاه و کانون‌های آموزشی فعال در عرصه موسیقی داریم که چندی پیش همایشی را برگزار کردیم و از تمام فعالان این عرصه دعوت شد و قرار شد که مجتمع آموزشی موسیقی اصفهان با یک خط مشی واحد در استان ایجاد شود.

شادی و نشاط، شعار اصلی ارشاد است زیرا معتقدیم که شادی و نشاط راهکاری مناسب برای پیشگیری از بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی است و اگر به موسیقی به‌عنوان یک علم و یا هنر به آن نگاه شود، در زندگی مردم تأثیرگذار است. ما باید کاری کنیم که به‌اندازه خود به موسیقی وزن دهیم و با این کار، می‌توانیم از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کنیم.

تسنیم: راهکار عملی شما برای رسیدن به یک الگوی مناسب در این زمینه چیست؟

ارزانی: شعار اداره ارشاد در حوزه موسیقی، ترویج موسیقی سنتی و فولکلور است که البته هنوز نتوانستیم که به این شعار دست پیدا کنیم اما راهکار خاص آن برای دستیابی به هدف تعیین شده این است که اگر بتوانیم موسیقی‌های فولکلور و محلی را جایگزین موسیقی پاپ کنیم، بیشتر می‌توانیم فرهنگ خود را صادر کنیم.

معتقد هستیم که باید حق انتخاب نوع موسیقی را برای مخاطب ایجاد کرد، ما نمی‌توانیم به مخاطب اجبار کنیم که به جای موسیقی پاپ، به موسیقی فولکلور روی بیاورد، بلکه باید با ایجاد زمینه‌های توسعه این موسیقی نظر مخاطب را به این حوزه از موسیقی که برگرفته از فرهنگ ما است، جلب کنیم.

تسنیم: با توجه به این‌که در ماه‌های اخیر استقبال مردم از سینما چشم‌گیر بوده، آیا زیرساخت‌های سینماهای استان اصفهان متناسب با نیاز مخاطبان است؟

ارزانی: سال گذشته بیشترین آمار افزایش سالن سینما متعلق به استان اصفقهان بود و در این سال، تعداد سالن‌های سینمای استان از 12 سالن در سال به 22 سالن سینمایی رسید؛ گرچه می‌دانیم این تعداد سالن سینما باز هم پاسخگوی نیاز مخاطب سینما در استان نیست. البته در کنار آن سینما روشن در شهرستان‎های ایجاد شد که استقبال خوبی هم صورت گرفت و سینمای آموزشی هم با همکاری نهادها در حال راه‌اندازی است.

ایجاد سینمای کابلی از کارهای ویژه در راستای توسعه زیرساخت‌های سینما در استان بوده که در دست پیگیری است، به‌صورتی که شبکه‌ای برای اکران فیلم‎ها برای مخاطب راه‌اندازی می‌شود و مخاطب با پرداخت هزینه‌ای می‌تواند در هر ساعتی از شبانه‌روز به تماشای فیلم‌ها بنشیند که این الگو در کشورهای دیگر هم اجرا شده است.

تسنیم: یکی از نکات مهم در شهر اصفهان، افزایش قابل توجه استقبال مردم از سینماها در ماه‌های گذشته به شمار می‌رفته است. به نظرتان مهمترین دلیل این اقبال عمومی چه چیز است؟

ارزانی: در نوروز امسال فروش سینماهای استان نسبت به سال گذشته 7 برابر شده و این مهم نشان از روی‌آوری مجدد مردم به سینما است. البته ما هم در تلاش‎ هستیم زیرساخت‎ها و سالن‌های سینمایی را در راستای پاسخگویی به نیاز مخاطب توسعه دهیم.

تسنیم: با توجه به جو فرهنگی حاکم بر اصفهان تا چه میزان برای انتخاب فیلم‌های اکرانی در سینماهای استان گزینشی عمل می‌شود؟

ارزانی: سال گذشته بسته‌ای که در تهران در جشنواره فیلم فجر ارائه شد همان بسته در اصفهان پیاده شد چراکه معتقد هستیم که شهروند تهرانی با شهروند اصفهانی تفاوتی ندارد اما با توجه به عدم هماهنگی‌ها و اینکه نمی‌دانستیم برای برگزاری جشنواره در اصفهان همکاری می‎شود یا خیر تبلیغات جشنواره در لحظه آخر صورت گرفت.

اما درباره انتخاب گزینشی فیلم‌ها باید بگویم که در اصفهان و برخی از شهرهای مذهبی حساسیت‌های خاص فرهنگی وجود دارد که ما ژانرهای مختلف سینمایی را با توجه به این حساسیت‌ها اکران می‌کنیم‌. با این حال در بحث تبلیغات باید برخی از موارد رعایت شود و بحث پاره شدن بنر تبلیغاتی یک فیلم موردی بود که ما در استان‌های دیگر هم شاهد آن بودیم که پیشنهاد می‌شود که برای تبلیغات آن ملاحظات فرهنگی در نظر گرفته شود.

تسنیم: به واقع بسیاری از مخاطبان جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان ایران را به نام اصفهان می‌شناسند اما شاهد این بودیم که این جشنواره از اصفهان به همدان منتقل شد درحالی‌که جایگاه اصلی این جشنواره در اصفهان است، آیا همتی جدی برای بازگشت این جشنواره و استقرار دائمی آن در اصفهان وجود دارد و آیا در مهرماه امسال شاهد برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در جایگاه اصلی خود هستیم؟

ارزانی: پایان اسفندماه جلسه‌ای را با حضور رئیس سازمان سینمایی، شهردار و اعضای شورای شهر داشتیم که در این جلسه مصوب شد که این جشنواره متعلق به اصفهان است و شهرداری به برگزاری این جشنواره با هزینه قابل‌توجهی که دارد، علاقه‌مند است و با توجه به تأکید وزیر ارشاد به توافق قطعی رسیدیم این جشنواره امسال در اصفهان برگزار شود.

دلیل رفتن جشنواره در سال گذشته به همدان این بود که در تیر و مردادماه تصمیم به برگزار جشنواره برای مهرماه گرفته شد و در آن زمان هم هتل‌های اصفهان رزرو بود و هم بحث انتخاب شهردار اصفهان مطرح بود که از اصفهان پیشنهاد شد این جشنواره در اردیبهشت‌ماه برگزار شود اما متولیان در تهران و همدان می‌گفتند که در این صورت امسال جشنواره برگزار نمی‌شود و به دلیل عدم آمادگی اصفهان برای برگزاری این جشنواره در مهرماه و ضرورت برگزاری جشنواره به‌صورت سالانه، جشنواره فیلم کودک و نوجوان در همدان برگزار شد اما امسال به‌طورقطع جشنواره در اصفهان برگزار می‌شود.

تسنیم: آیا قرار است که این اتفاق برای یک سال صورت گیرد و یا برنامه‌ریزی طولانی‌مدت درباره آن مد نظر قرار گرفته شده است؟

ارزانی: سال گذشته آخرین سال قرارداد اصفهان برای برگزاری جشنواره کودک بود که رفت‌وبرگشت آن سبب امضای قرارداد مجدد شد و قرار است دبیرخانه دائمی جشنواره در اصفهان ایجاد شود که باید بر بحث مردمی بودن و تولید فیلم فاخر در اولویت جشنواره قرار گیرد زیرا ما در حوزه بین‌الملل ظرفیت بالایی در زمینه کودکان داریم که باید از این ظرفیت و موقعیت بهترین استفاده صورت گیرد.

تسنیم: توجه به رسانه‌ها و رویکرد شما در حوزه اطلاع‌رسانی همواره مد نظر اهالی مطبوعات اصفهان بوده و با توجه به این موضوع، دفتر تسنیم در استان اصفهان، از جنابعالی برای آشنایی با این مجموعه دعوت به عمل آورد.

ارزانی: نام تسنیم، نامی زیبا است که تفسیر آیت‌الله جوادی آملی و فضای بهشتی از نام آن را در ذهن من تداعی می‌کند، یکی از مسائلی که در خبر، مهم و سبب به پذیرش مردم می‌شود، بحث انصاف است و انصاف و اعتدال در نقل خبر مهم است، نظام خبررسانی نظام اسلامی باید در خبر رعایت شود و بیان حقیقت و صداقت در خبر بسیار مهم بوده و تحلیل اخبار نیز در بیان محتوا و نقض خبر بسیار مهم بوده است.

این مهم به گسترش و رشد قدرت تفکر در جامعه بسیار کمک می‌کند و به نظر من تکثر خبرگزاری‌ها و مطبوعات مختلف در سطح استان به رشد عقلانی مردم و فهم درست مطالب در حوزه‌های مختلف کمک می‌کند؛ در واقع هر چه قدرت تحلیل خبری زیادتر باشد سبب رشد جامعه می‌شود.

گفت‌وگو از زینب کلانتری و مسعود سعیدی

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking