۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱

ارزیابی راهبردی؛

هفت دلیل آمریکا برای تصرف پایتخت داعش در سوریه

هفت دلیل آمریکا برای تصرف پایتخت داعش در سوریه
کردهای سوریه از سه ماه قبل با حمایت آمریکا طی کنفرانسی از تاسیس نظام فدرالی خبر داده و سپس اعلام خود مختاری کردند. همچنانکه...
هفت دلیل آمریکا برای تصرف پایتخت داعش در سوریه "گروه بین الملل جهان نیوز" ـ  شهر رقه به علت تجمع گسترده داعشی ها، معروف به پایتخت این گروه شده و از اولین و مهمترین پایگاه های داعش در سوریه به شمار می رود. ائتلاف دموکراتیک سوریه با نقش ویژه نیروهای کرد و با همکاری آمریکا طی چند روز اخیر تلاش گسترده ای را برای تصرف رقه آغاز کرده اند. نیروهای ائتلاف دموکراتیک سوریه یک ائتلاف متشکل از شبه نظامیان کرد، عرب و سریانی، ارمنی و ترکمانی است که از زمان بحران در سوریه و حمله داعش به این کشور در ترکیه موجودیت خود را اعلام کرد و هدف خود را بیرون راندن داعش از مرزهای سوریه و ترکیه و همچنین جنگ با دولت سوریه اعلام کرده است. با این وجود یک پرسش مهم در شرایط فعلی این است که آمریکایی ها چرا به دنبال تصرف پایتخت داعش هستند؟

*جلوگیری از ثبت شدن فتح رقه به نام ارتش سوریه

برخی شواهد نشان می دهد که آمریکایی ها آگاهی کاملی از تصمیم ارتش سوریه برای حمله به رقه و تصرف این شهر را داشته اند. یگان های ارتش سوریه قرار است از چندین محور منجمله «اثریا» و «ریف شرقی حلب» حمله به رقه را آغاز کنند. به گفته منابع مطلع این اقدام قرار بوده از دو ماه قبل صورت بگیرد. در همین راستا به بهانه آتش بس آمریکایی ها و متحدینش تلاش کردند با تشکیل ائتلافی از نیروهای القاعده همانند «جبهه النصره» با دیگر گروه های تروریستی مورد حمایت خود مانند احرار الشام، جیش الاسلام و الفتح  با شلوغ کاری در حلب مانع از آغاز عملیات نهایی بر داعش در رقه شوند. با این وجود آمریکایی ها بلافاصله ارتباطی را با «صالح مسلم» رئیس اتحادیه دموکراتیک گرفته و با تجهیز کم سابقه آنان، برای تصرف رقه آنها را جلو اندازند و تعداد چند صد نفر از نیروهای آمریکایی نیز هدایت تصرف الرقه را بر عهده خواهند کرد.

*گام دوم برای تجزیه سوریه

کردهای سوریه از سه ماه قبل با حمایت آمریکا طی کنفرانسی از تاسیس نظام فدرالی خبر داده و سپس اعلام خود مختاری کردند. همچنانکه منابع کُرد در شمال سوریه مدعی شدند که موافقت پنج رئیس از هفت رئیس عشایر اصلی عربی استان رقه را برای الحاق این استان به اقلیم «روژاوا» را کسب کرده‌اند. (روژاوا، ترجمه واژه به واژه اصطلاح «کردستان غربی» است و به مناطقی اشاره دارد که از نظر گروهها و احزاب کردی حکومت فدرالی کردستان سوریه در این منطقه شکل می‌گیرد) تصرف پایتحت داعش عملا شروع عملی تر نظام فدرالی با حمایت آمریکا در شمال سوریه می باشد. کردها اولین نیروهای آمریکا برای تجزیه سوریه هستند. طرحی که صهیونست ها سالهاست دنبال آن هستند تا کردها در مناطق مختلفی از جمله ایران، ترکیه عراق و سوریه دولت خود مختار تشکیل داده و مستقل شوند. همچنین کردها تلاش می کنند با تصرف رقه، این شهر مهم را از خطوط مرزی ترکیه جدا کرده و مانع از تحرکات ترکیه در این شهر شوند. این اقدام قرار است با آزاد سازی منطقه «منج» صورت بپذیرد.

*تجمیع داعش برای نبرد قوی تر با ارتش سوریه

پس از تصرف احتمالی رقه، احتمالا بخش اعضم داعشی ها نیز به سمت شهر دیرالزور در شرق سوریه برای مقابله قوی تر با ارتش سوریه منتقل خواهند شد. هر چند که برخی اخبار نیز حکایت از آن دارد که از مدتی قبل با هماهنگی میان داعش و برخی طرف های منطقه ای این گروه  عملیات انتقال تجهیزات سنگین نظامی از الرقه را به دیرالزرو را آغاز کرده است. بدین ترتیب آمریکایی ها ضمن جلوگیری از پراکندگی داعش، آنها را در یک منطقه مهم متمرکز می کنند تا برای ادامه مقابله با ارتش سوریه با نیروی انسانی منسجم تری در یک جبهه مشخص تا وقت معینی دیگر ساماندهی شوند. در یک وضعیت کلی قرار نیست داعش فعلا به صورت کامل از بین برود. ضمن اینکه ممکن است بخشی از داعش به عراق رفته و در آنجا اهداف آمریکا را غیر مستقیم پیگیری کند. همچنانکه در کنار داعش دیگر گروه های تروریسم در سوریه همچنان باقی خواهند مانند. همان گروهای مورد حمایت ترکیه و غربستان که امریکا به هیچ وجه حاضر نیست آنها را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.

 *ادامه محرومیت دولت سوریه از نفت

در اقدامی قابل تامل پیش از این داعشی ها مناطق نفت خیز مهمی همچون شهرهای الهول و الشدادی در ریف حسکه را بدون مقاومت به نیروهای دموکراتیک سوریه داده اند. اما شهر دیرالزور که قرار است محل تجمع بیشتر داعشی ها شود در شمال شرقی سوریه نزدیک مرزهای عراق قرار دارد. ( این شهر از این پس می تواند بیشتر به عنوان یک پایگاه پشتیبانی کننده برای داعشی های حاضر در عراق باشد) مساحت آن بیش از 33 هزار کیلومتر مربع است و نزدیک به یک میلیون پانصد هزار نفر سکنه دارد و عموما اقتصاد شهروندانش از طریق کشاورزی است. ضمنا این شهر ستون اول اقتصادی سوریه محسوب می شود. رود فرات از آن عبور می کند و از مهمترین متابع آبی سوریه نیز به شمارمی آید. شهر دیرالزور از جمله مناطق نفت خیز سوریه بوده که دولت این کشور فعلا از این منبع مالی محروم مانده است. تجمیع داعشی در این شهر یعنی ادامه محرومیت دولت سوریه از منابع نفتی و منافع اقتصادی این شهر می باشد.

*نیاز دموکرات ها به یک پیروزی بزرگ و نمادین

آمریکا به یک پیروزی نمادین بزرگ در سوریه در مقابل داعش به شدت نیازمند است. اوباما می خواهد با یک موفقیت نسبی بزرگ کاخ سفید را ترک کند تا هم از خود یک کارنامه مثبت باقی بگذارد و هم دموکرات ها  را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری کمک تبلیغاتی کند. همچنانکه ترامپ در هفته های اخیر محور انتقادات خود را از اوباما و دموکرات ها را عملکرد دولت دموکرات در سوریه و عراق و همچنین عدم قاطعیت در مقابل داعش قرار داده است. ضمن اینکه نباید فراموش کرد آمریکایی ها خود متهم بوجود آمدن داعش در سوریه و عراق هستند و بدین ترتیب با مبارزه با داعش و تصرف سرزمین های آنها به دنبال تصحیح وجهه خود برای مبارزه با داعش هستند. آنها می خواهند خود را پیروز میدان مبارزه با تروریسم نشان دهند.

*بهم زدن موازنه نظامی و کسب امتیاز در مذاکرات

عادل الجبیر چند روز قبل ضمن اعتراف ضمنی به برتری میدان ارتش سوریه گفته بود که نیازمند بهم زدن موازنه نظامی در سوریه هستند. تصرف رقه بخشی از تلاش برای بهم خورد موازنه نظامی در سوریه محسوب می شود. ائتلاف کشورهای ضد بشار اسد با تصرف الرقه تصور می کند که در ادامه مذاکرات صلح سوریه دست برتر را پیدا خواهد کرد.

*ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای ایجاد جای پای پایدار برای آمریکا

همچنانکه، پایگاه خبری الوقت خبر داده آمریکا به بهانه مبارزه با داعش و با استناد به توافق محرمانه‌ای که در اواخر سال 2014 با کردهای سوریه به رهبری صالح مسلم در زمینه امنیتی داشتند، در صد هستند بر استان کوچک رقه مسلط شده و در منطقه مشترک رقه و حسکه، منطقه پرواز ممنوع را ایجاد نمایند. و بدین ترتیب رقه را به جای پای محکمی برای حضور خود در سوریه تبدیل کنند. منطقه پرواز ممنوع از آرزوهای برخی کشورهای مخالف دولت سوریه و همچنین افرادی همچون اردوغان بوده که اینک آمریکایی ها به دنبال اجرای آن هستند. منطقه پرواز ممنوع بخشی از خاک سوریه را به راحتی به یک پادگان بزرگ و همچنین منطقه ای امن برای تحرکات وسیع نظامی تبدیل می کند.

 
منبع : جهان

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking