۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۸

سمپوزیوم بین المللی نانو تکنولوژی در نجف آباد به کار خود پایان داد

سمپوزیوم بین المللی نانو تکنولوژی در نجف آباد به کار خود پایان داد
نجفآباد، اصفهان-ایرنا- پرونده نخستین سمپوزیوم بین المللی نانوتکنولوژی با ارائه سخنرانی ها و برگزاری کارگاه های علمی، عصر پنجشنبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد بسته شد.

به گزارش ایرنا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در این همایش گفت: این سمپوزیوم نخستین همایش یا سمپوزیوم بین المللی نانوتکنولوژی است که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد برگزار شد.
ابراهیم واشقانی فراهانی با بیان اینکه در این سمپوزیوم اعضای هیات علمی و دانشجویانی از دانشگاه های ایران و کشورهای کانادا، یونان، پاکستان، مالزی، سنگاپور، استرالیا و هند حضور داشتند، گفت: بیش از 250 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که پس از ارزیابی مقالات از سوی هیات علمی سمپوزیوم 90 مقاله برای ارائه، انتخاب و 16 مقاله منتخب نیز بصورت سخنرانی در مدت دو روز ارائه شد.
وی در سخنرانی خود با موضوع «نانو پزشکی و اقتصاد دانش بنیان» با اشاره به کمیته علمی همکاری کننده با این سمپوزیوم که استادانی از دانشگاه های استرالیا، یونان، کانادا، هند، مالزی، پاکستان، سنگاپور و ایران بودند، گفت: نانو فناوری یکی از رشته هایی است که حوزه های مختلفی همچون علم مواد، مهندسی پزشکی و زیست پزشکی، الکترونیک و سایر حوزه ها را دربر می گیرد.
وی افزود: نانو پزشکی بخشی از حوزه وسیع نانوفناوری است که امروزه برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها نقش بزرگی ایفا می کند.
وی افزود: این شاخه از دانش می تواند بعنوان یکی از حوزه های اقتصاد دانش بنیان، هم از جنبه آموزشی و هم از جنبه تجاری سازی و تولید محصول مورد توجه قرار گیرد.
واشقانی فراهانی با اشاره به مشابهت نانوپزشکی با سایر علوم حوزه نانو گفت: نانو پزشکی یک موضوع چندنظمی است و به همین دلیل و درگیر بودن علوم مختلف از نظر علمی و تجاری، هنوز ظرفیت بسیار زیادی در حوزه نانو پزشکی وجود دارد که نقش خود را در بازار نشان نداده است.
وی با اشاره به تعاریف گوناگون نانو پزشکی در محافل علمی و دانشگاهی اروپا و دیگر مراکز تحقیقاتی جهان گفت: هرچند داشتن تعاریف درست از یک موضوع در جای خود اهمیت دارد اما نکته قابل توجه در نانو فناوری،اثربخشی ساختارهای نانو پزشکی است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، طولانی بودن مسیر تحقیق تا تجاری سازی در حوزه نانو پزشکی را اساسی ترین مشکلات کنونی این حوزه تحقیاتی دانست و افزود: ماهیت سروکار داشتن محصولات حوزه نانو پزشکی با انسان، بحث ایمن بودن محصولات نانو و لزوم اهمیت دادن به بحث خطرپذیری محصولات نانو پزشکی و مسائل زیست محیطی از فاکتور هایی است که محققان این حوزه باید در حین کار مدنظر قرار دهند و با صبر و حوصله فراوان مشکلات مسیر تولید محصولات نانو از ایده تا تجاری سازی را تحمل کنند.
واشقانی فراهانی، نامشخص بودن استانداردهای جهانی برای محصولات نانوپزشکی را از دیگر موضوع های چالش برانگیز حوزه نانو فناوری دانست و گفت: محققان باید با اعتماد به نفس در این زمینه هم ورود یابند و اقدام به تدوین استاندارد های مورد نیاز کنند.
دبیر اجرائی این سمپوزیوم نیز چگونکی تولید و کاربرد نانو شیشه های سرامیکی- فلزی، نانو آلیاژ سازی، کاربرد نانو مواد در هوافضا و شبیه سازی عددی نانو سیال را از دیگر عناوین سخنرانی های کلیدی و مقالات ارائه شده در این نشست علمی اعلام کرد.
ایمان ابراهیم زاده گفت: در طول دو روز برگزاری این سمپوزیوم بین المللی چهار کارگاه آموزشی تحت عنوان های'کاربرد مدیریت پروژه در صنعت'،' شیشه های زیست فعال سرامیکی و رهایش دارو'،'تکنولوژی نانو در صنایع بسته بندی' و 'نظارت بر سلامت سازه در هوا' برای شرکت کنندگان در سمپوزیوم برگزار شد.
فناوری نانو یا نانوتکنولوژی رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد.
موضوع اصلی آن مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود یک تا یکصد نانومتر است.
در واقع نانو تکنولوژی، فهم و به کارگیری خواص جدید مواد و سیستم هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدید اغلب متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک را از خود نشان می‌دهند.
فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمام گرایش‌های علمی راه یافته واز فناوریهای نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه است.
شهرستان نجف آباد در 30 کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
6027/*شبس*1613

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking