۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۵

فعالیت 15 هزار مدرسه با کمتر از 15 دانش آموز در کشور

فعالیت 15 هزار مدرسه با کمتر از 15 دانش آموز در کشور
یزد - ایرنا- معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از وجود 15 هزار مدرسه زیر 15 نفر در کشور خبرداد و افزود: کیفیت در آموزش و پرورش، اصلی مهم و ضروری است و زمانی که کیفیت در اولویت نباشد علی رغم وجود سخت افزارهای دیگر، موفقیت حاصل نخواهد شد.

به گزارش ایرنا محمد دیمه ور روز سه شنبه در نشست شورای معاونین آموزش و پرورش استان یزد بدون اشاره به تعداد مدارس روستایی کشور افزود: مجموعا 70 درصد مدارس کل کشور در روستاها مستقر هستند.
وی با اشاره به اینکه دوره ابتدایی و پیش دبستانی اولی ترین شرایط را برای یک تربیت موثر و کارآمد فراهم می کند افزود: اهمیت دوره ابتدایی و پیش دبستانی از لحاظ پوشش تحصیلی 98 درصد است.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: بیشترین جمعیت هدف را در تربیت شایسته و بایسته در این دوره تحصیلی داریم وشرایط این دوره از نظر تاثیر پذیری دانش آموزان و حساسیت خانواده ها خاص و قابل توجه است.
دیمه ور، معلم را مرکز و محور اصلی جریان تعلیم و تربیت خواند و خواستار توجه جدی به آموزش معلمان ابتدایی در جهت بهسازی منابع انسانی و توانمند سازی آنان به طرق مختلف شد.
وی همچنین به نقش موثر خانواده در امر کیفیت بخشی تعلیم و تربیت کشور اشاره کرد و افزود : امسال برای ورود خانواده ها و مشارکت آنان در امر کیفیت بخشی، از طریق ایجاد تولید محتوا و شرکت نمودن والدین در جلسات فصلی، کلاس درس دنبال خواهد شد.
مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی وزارت اموزش و پرورش هم گفت: استان یزد از گذشته جزو استان های پیشرو در بحث پیش دبستانی در کشور بوده و از سال 93 نیز با افزایش 35 درصدی نرخ پوشش همراه بوده است .
رخساره فضلی اظهار کرد: سهم روستاها در افزایش سطح پوشش پیش دبستانی به دلیل ورود پیدا نکردن دستگاههای غیر دولتی و همچنین عدم توانایی مردم در پرداخت شهریه همچنان پایین است.
مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی وزارت اموزش و پرورش در ادامه خواستار توجه خاص ادارات زیر مجموعه این وزارتخانه به تخصیص فضا و نیرو به پیش دبستانی ها شد و افزود : سن چهار تا شش سالگی دوره رسمی و ضروری پیش دبستانی قلمداد می‌شود و بر اساس اسناد و قوانین موجود این دوره بعد از خانواده، سهم مهمی در رشد فردی و تحول اجتماعی دارد و مبنای عدالت آموزشی است.
فضلی افزود: در حال حاضر دوره‌ پیش دبستانی دوره‌ای رسمی غیراجباری اما ضروری است که بستر رشد همه جانبه و تعالی کودکان را فراهم می‌کند.
این مسئول به اجرای طرح سنجش برای شناسایی کودکان با نیازهای ویژه اشاره کرد و گفت: متاسفانه تاکنون برای بچه‌های دیرآموز در نظام آموزشی هیچ برنامه به خصوصی گنجانده نشده بود اما با اجرای طرح مذکور در مقاطع پیش‌دبستانی، کودکانی با این ویژگی برنامه‌های تخصصی مداخله را آموخته و اعتماد به نفسشان را تقویت می کنند.
هم اکنون 195 هزار دانش اموز در یکهزار باب مدرسه در استان یزد تحصیل می کنند.
2088/ 6197

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking