۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۱

کره جنوبی: شمار بیشتری از اتباع کره شمالی در حال گریختن از چین هستند

کره جنوبی: شمار بیشتری از اتباع کره شمالی در حال گریختن از چین هستند
پکن - ایرنا - کره جنوبی اعلام کرد که فشار اقتصادی ناشی از تحریم های سازمان ملل متحد باعث شده تا شمار بیشتری از اتباع کره شمالی که در چین مشغول به کار هستند، در حال گریختن از این کشور و پناهنده شدن به سایر کشورها باشند.

این خبر امروز دوشنبه توسط یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی به نقل از برخی منابع دولتی این کشور که به آنها اشاره ای نکرد، منتشر شده است.
به گزارش ایرنا، کمتر از یک ماه قبل 12 زن و یک مرد از اتباع کره شمالی که در یک رستوران در شرق چین کار می کردند به کره جنوبی پناهنده شدند و اینک منابعی که یونهاپ آنها را موثق اعلام کرده، می گوید شمار بیشتری از آنان از مناطق مختلف چین در حال گریختن هستند.
منابع مطلع به خبرگزاری یونهاپ اعلام کردند که این افراد احتمالا به کره جنوبی رفته اند یا اینکه ممکن است به فکر پناهنده شدن به کشورهای دیگر باشند.
گزارش به طور مشخص به 2 الی 3 نفر از اتباع کره شمالی اشاره می کند که برای کار در چین حضور داشتند اما از این کشور خارج شده و به مقصد یک کشور سوم رفته اند که به احتمال زیاد این مقصد کره جنوبی است.
در صورتیکه اخبار منتشر شده صحیح باشد، این برای دومین بار است که اتباع کره شمالی پس از تحریم های زیاد اعمال شده علیه این کشور به فکر فرار افتاده اند.
برخی منابع اعلام کرده اند که این سه نفر زمانی که در رستورانی در شهر شانگهای چین مشغول به کار بوده اند از این کشور فرار کرده و برخی هم زمان خارج شدن آنان را همزمان با برگزاری نشست حزب حاکم کره شمالی اعلام می کنند که در ماه جاری میلادی برگزار شد.
گزارش یادآور می شود که سالن های پذیرایی و رستورانهای کره شمالی در خارج از کشور بویژه در چین، یکی از منابع درآمدزایی ارزی برای پیونگ یانگ محسوب می شود اما وقتی تحریم های شدید سازمان ملل متحد علیه کره شمالی آغاز شده، این رستورانها نیز با مشکلات اقتصادی شدیدی مواجه شده اند.
منابع دولتی کره جنوبی پیش بینی می کنند که کره شمالی حدود 130 رستوران در 12 کشور مختلف نظیر چین، کامبوج و ویتنام دارد که درآمد ارزی سالیانه آنها به 10 میلیون دلار می رسد.
نزدیک به 50 هزار نفر از اتباع کره شمالی در خارج از کشور بسر می برند که بخشی از آنان همین افرادی هستند که در رستورانها مشغول به کار می باشند.
پس از آتش بس میان دو کره حدود 29 هزار نفر تا مارس (اسفند - فروردین) سال 2016 از کره شمالی به کره جنوبی گریخته اند که یک هزار و 276 نفر آنان در سال گذشته میلادی بوده است. شهروندان کره شمالی که قصد پناهندگی به کره جنوبی را دارند، به طور معمول از طریق چین به کشور ثالت و سپس به کره جنوبی پناهنده می شوند.
بر اساس برخی گزارش ها، دولت کره شمالی سال گذشته میلادی (2015) در پی افزایش شدید موج پناهندگی اتباع خود، تدابیر امنیتی بیشتری را برای نظارت بر عملکرد برخی مقام ها و کارگران شاغل برون مرزی اتخاذ کرده بود.
کره شمالی به دلیل انجام آزمایش چهارم هسته ای خود که دی ماه سال گذشته انجام داد با شدیدترین تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و چند کشور مواجه شده است.
آساق**231**1597

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking