۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹

مشاور وزیر آموزش و پرورش:

فضای مدرسه شایسته ترین مکان برای بازخوانی قیام عاشورا است

فضای مدرسه شایسته ترین مکان برای بازخوانی قیام عاشورا است
گرگان- مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: در قیام عاشورا درس ها و عبرت های زیادی است که مدرسه مهم ترین مکان برای بازخوانی آن است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مجتبی ملکی صبح شنبه در مراسم بازگشایی مدارس گرگان که در دبیرستان دخترانه شاهد برگزار شد، ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: قیام های زیاد در دنیا به وقوع پیوست اما هیچکدام دوام قیام اباعبدالله را نداشت.

وی افزود: هندوها و مسیحی ها و پیروان سایر ادیان فکری و غیرالهی با افتخار خود را متصل به قیام امام حسین (ع) می کنند.

ملکی تصریح کرد: این قیام هم در عوامل موثر در وقوع هم در عوامل موثر در پیروزی درس ها و عبرت های زیادی داشت و مدرسه شایسته ترین مکان برای بازخوانی آن است.

رییس ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش بیان کرد: قیام اباعبدالله پایه و اساس پیروزی انقلاب اسلامی ضد رژیم طاغوت بوه است و باید در این زمینه مطالعه و بازخوانی شود.

وی توضیح داد: مطالعه عبرت ها به ما می آموزد که اگر به آسیبی مبتلا شدیم چگونه با آن مقابله کنیم.

ملکی با بیان اینکه باید مختصات قیام امام حسین (ع) را شناخت، تأکید کرد: یک نمونه از تابش شعاع امام در دفاع مقدس اتفاق افتاد و مردم ثابت کردند با تکیه بر آموزه های عاشورایی پیروزی ممکن است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش بر حفظ میراث شهدا تأکید کرد و گفت: ۳۶ هزار دانش آموز شهید داریم که برخی از آن ها به هر وسیله ای متوسل شدند تا در عرصه دفاع مقدس حضور یابند.

ملکی ادامه داد: امروز دشمن تهاجم خود را ضد ارزش های ما ادامه می دهد و این نیاز به بهره گیری از درس های عاشورا را افزون می کند.

وی با بیان این که حدود ۱۴ میلیون دانش آموز و یک میلیون همکار فرهنگی وجود دارد، به سند تحول بنیادی گریزی زد و گفت: سند تحول، سند نظام جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت نظام است و متعلق به آموزش و پرورش نیست.

خانواده تأثیرگذارترین عنصر در تعلیم و تربیت است

رییس ستاد همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش بیان کرد: ۱۴ عامل در در تعلیم و تربیت مؤثر هستند که خانواده مهم ترین آن است.

وی افزود: همه اجزای نظام در همه سطوح و عرصه ها وظیفه دارند که داشته های خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند تا اهداف مندرج در سند تحول محقق شود.

ملکی با اشاره به بسترسازی های حضور والدین در مدرسه گفت: شورای آموزش و پرورش و انجمن اولیا و مربیان فرصت حضور والدین در مدرسه را فراهم می سازد.

وی افزود: سایر عوامل مؤثر بر سند تحول از مبانی قرآن و عترت گرفته شده است و در این زمینه نیاز به تولید محتوا و تعریف فعالیت است.

وی ضمن اشاره به لزوم همکاری حوزه های علمیه تصریح کرد: سند تحول زمینه رسیدن به حیات طیبه است، روش های آموزشی در دوره های مختلف فرق می کند و این تخصص حوزه علمیه است که در این زمینه ورود پیدا کند.

ملکی تأکید کرد: موفقیت آموزش و پرورش موفقیت سایر نهادهای اجتماعی است، وقتی اقتصاد مقاومتی در جامعه نهادینه می شود که بسترهای فکری و نظری آن نهادینه شده باشند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و سایر نهادها باید به کمک آن بیایند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم قانون ستیزی و قانون گریزی را کاهش دهیم هسته اولیه آن در آموزش و پرورش باید انجام شود.

وی در پایان به مقوله وحدت در گلستان اشاره کرد و گفت: استان گلستان یکی از استان هایی است که پیام عاشورا را در جامعه محقق کرده و آن وحدت حول محور رهبری است، اختلاف نگرش در همه قیام ها وجود دارد اما در عمل وحدت وجود دارد.

منبع : مهر

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking