۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲

معاون وزیر امور خارجه افغانستان:

حضور کشورهای ایران، روسیه و هند در مذاکرات صلح، مشروط به تصمیم جمعی گروه «4 جانبه» است

حضور کشورهای ایران، روسیه و هند در مذاکرات صلح، مشروط به تصمیم جمعی گروه «4 جانبه» است
معاون وزیر امور خارجه افغانستان در مورد اضافه شدن کشورهای منطقه به مذاکرات صلح این کشور گفت که در صورت تایید گروه 4 جانبه صلح برای حضور کشور دیگری در این روند مشکلی وجود ندارد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، افغانستان به همراه کشورهای آمریکا، چین و پاکستان طرحی موسوم به «گروه 4 جانبه» را راه‌اندازی کرده‌اند تا روند صلح این کشور را تسهیل کنند.

روزنامه «گلوبال تایمز» چین به تازگی گفت‌وگویی را با «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر امور خارجه افغانستان در مورد روند صلح انجام داده است.

کرزی گفت: هدف گروه چهارجانبه این است که طالبان را پای میز مذاکره بکشاند. در صورتی که این چهار کشور قادر انجام این هدف نباشد، آنها باید در مقابل تمام گروههایی که در این مذاکرات شرکت نمی‌کنند، عکس‌العمل نشان دهند.

معاون وزیر امور خارجه چین در مورد اضافه شدن کشورهای دیگر منطقه از جمله ایران، روسیه و هند در این مذاکرات ادامه داد: در صورتی که گروه 4 جانبه تصمیم بگیرند کشور دیگری را در این مذاکرات شامل سازند، هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: اما گروه چهار جانبه صلح باید در مورد شامل کردن هر کشور دیگری مانند ایران، روسیه و هند تصمیمات جمعی بگیرد.

کرزی تاکید کرد: بهتر است نقطه نظر متفاوتی داشته باشیم اما هم زمان، هر چه کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات بیشتر باشند، تصمیم‌گیری نیز در این رابطه دشوارتر خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه افغانستان اظهار داشت: حداقل در این مرحله، نمی‌توانیم به توافقنامه‌ای بین چهار کشور دست یابیم و اضافه کردن کشورهای دیگر، مذاکرات را پیچیده‌تر می‌کند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز، مقامات ارشد پاکستانی در سفر دو روزه رئیس‌جمهور اسلامی ایران به اسلام‌آباد از تهران خواستند تا در روند مذاکرات صلح افغانستان مشارکت کند و نشستی سه جانبه را برای پیشبرد اهداف این روند میان سه کشور راه‌اندازی کنند.

برهمین اساس اسلام‌آباد از تهران خواسته تا برای پیشبرد اهداف مذاکرات صلح افغانستان میان ایران، پاکستان و افغانستان نشست سه جانبه‌ای انجام شود.

حسن روحانی نیز پس از دریافت این پیشنهاد گفت: ایران حاضر است تا با پاکستان در روند صلح افغانستان برای برقراری صلح و امنیت همکاری کند.

اما روسیه با ناکارآمد خواندن مذاکرات چهار جانبه صلح افغانستان برای شرکت در این مذاکرات شرط گذاشت.

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در افغانستان گفت: اگر منافع تمام طرفهای شرکت کننده از جمله افغانستان مورد احترام قرار گیرد، روسیه آماده است تا به مذاکرات صلح بپیوندد.

کابلوف افزود: روسیه هیچ برنامه‌ای برای پیوستن به این گروه چهار جانبه ناکارآمد ندارد و مسکو آماده است تا شکل جدیدی از این گفت‌وگوها را ایجاد کند.

«ریچارد اولسون» نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان ماه گذشته میلادی به هند سفر کرد و با «اس جی شنکر» معاون وزیر امور خارجه و «ان‌اس‌ای آجیت دووال» مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد.

برخی از رسانه‌های هندی سفر نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان به دهلی‌نو را این طور تعبیر کردند که آمریکا خواستار پیوستن هند به این گفت‌وگوها است.

بر اساس گزارش‌ها، تا به حال، نمایندگان افغانستان و آمریکا، هند را در «جریان» این گفت‌وگوها قرار می‌دادند.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking