۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۴

در نمایشگاه کتاب عنوان شد

«الحیاه» یک دایره‌المعارف اسلامی است

مراسم نکوداشت کتاب «الحیاه» محمدرضا حکیمی (با همکاری محمد و علی حکیمی) در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

مراسم نکوداشت کتاب «الحیاه» محمدرضا حکیمی (با همکاری محمد و علی حکیمی) در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایسنا، در این مراسم سیدعباس صالحی - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران - درباره این کتاب گفت: یکی از اتفاقات خوب سال ٩٤ در حوزه نشر پایان تالیف این کتاب و آغاز راه کتاب در حوزه فرهنگ بود. برادران حکیمی مولفان این کتاب به اندازه کافی شناخته‌شده و بی‌نیاز از توصیف من هستند؛ می‌خواهم چند نکته درباره کتاب بگویم.

او با اشاره به ویژگی‌های این کتاب اظهار کرد: این کتاب تفسیر روایی هم در قالب‌بندی و هم در محتوا دارد. تک‌نگاری دینی نیست بلکه یک دایره‌المعارف اسلامی به حساب می‌آید.

معاون فرهنگی ارشاد تاکید کرد: این کتاب در رده کتاب‌ها و مجموعه‌های روایی اسلامی قرار می‌گیرد. سبک کتاب اصلاحی اجتماعی و نگرشش جامعه‌گرا و جامعه‌ساز است. «الحیاه» به ارائه راهکار و حل مسائل اجتماعی می‌پردازد.

صالحی همچنین بیان کرد: این کتاب به عرضه عقلانی دین در قالب روایات اسلامی، شیعی و اهل بیت (ع) می‌پردازد. کتاب قابلیت عرضه در سطح جهانی را دارد چون برای انسان‌های روی کره زمین قابل فهم است و عقل بشر حداقل تضادی با آن حس نمی‌کند. در روایت‌های مختلف هم آمده است عقل حس می‌کند و نقل راهنمای اوست.

وی با بیان اینکه «الحیاه» نیز شکلی نظام‌گونه در زمینه مفاهیم دینی دارد، گفت: کتاب هایی که در حوزه دینی نوشته شده اند گاهی نگاه تک‌عنصری به مسائل دارند اما این کتاب این گونه نیست و در آن عناصر به شکل مجموعه‌ای و متصل به هم قرار می‌گیرند؛ راجع به هر یک از ابعاد آن می‌توان ساعت‌ها صحبت کرد. ویژگی مفهومی «الحیاه» این است که حضور متن در آن بیش از حضور مولف به چشم می‌خورد. کسی که با الحیاه ارتباط می‌گیرد حس می‌کند با قرآن مرتبط شده است.

صالحی درباره خصوصیات این کتاب افزود: این کتاب چند نکته حاشیه‌ای هم دارد. استمرار کاری به وضوح دیده می‌شود؛ این کتاب حاصل تلاش چهار دهه متوالی مولفان برای حصول ١٢ جلد است.

معاون فرهنگی ارشاد در پایان بیان کرد: در روزگاری که کتاب‌سازی به فرهنگ‌سوزی تبدیل شده، استاد حکیمی چهار دهه از عمر خود را صرف این کتاب کرده‌اند؛ سوخت و ساخت و پای کار ماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد نیز در این مراسم حضور داشت.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :دین ارشاد صالحی
منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking