۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

نشست هم اندیشی علمای اهل تشیع و تسنن خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد

نشست هم اندیشی علمای اهل تشیع و تسنن خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد
بیرجند - ایرنا - نشست هم اندیشی علمای اهل تشیع و تسنن خراسان جنوبی روزپنجشنبه به مناسبت 27رحب سالروز بعثت حضرت محمد(13سال قبل از هجرت) در مجتمع فرهنگی هنری غدیر بیرجند برگزا شد.

مدیركل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در نشست هم اندیشی علمای اهل تشیع و تسنن خراسان جنوبی، تاثیر مبعث را در زندگی فردی و اجتماعی تجدید میثاق فطرت فكری انسان با خدا و یادآوری نعمت های الهی ذكر كرد.
حجت الاسلام كاظم لطفیان افزود: بر علما فرض است پیوسته نعمت های الهی را یادآور شوند كه یكی از این نعمت ها امنیت در كشور است.
وی اضافه كرد: دیگر اهداف بعثت، اتمام حجت به بدخواهان كه مخالف اتحاد میان پیروان مذاهب مختلف هتسند، است، باید اتحاد عمل داشته باشیم تا در پرتو اسلام نحوه تعامل پذیری را بیاموزیم و جامعه اسلامی را از تفرقه و اختلاف نظر نجات دهیم.
وی بیان كرد: وظیفه علمای شیعه و اهل سنت این است آموزه های استكبار ستیزی مساله مستمر ما باشد، دشمن شناس باشیم و جامعه را از لغزش دور نگه داریم.
وی همچنین افزود: دیگر وظایف علما معرفت شناسی عمیق، ایثار و از خود گذشتگی است .
لطفیان بیان كرد: متاسفاته قدرت تحمل یكدیگر را نداریم، ایثار به همدیگر را نیاموختیم، در حالیكه باید خیرخواه هم باشیم و با آموزه های قرآن و عترت در مبارزه با ظلم و ستم آشنا باشیم، كینه و نفاق و بد دلی را نسبت به پیروان سایر مذاهب نداشته باشیم.
همچنین مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند با گرامی داشت بعثت رسول اكرم(ص)گفت: وقتی فضایل و سجای رسول خدا را بررسی می كنیم فضایل آن حضرت در قالب الفاظ نمی گنجد.
وی اضافه كرد: زمانی رسول خدا به پیامبری مبعوث شد، ظلم و ستم و بی عدالتی به اوج خود رسیده بود، صفا و صمیمت در حد صفر بود، دختران را در برابر چشمان مادر زنده به گور می كردند.
وی ادامه داد: شرایط جهانی آشفته بود، دنیا در بی رحمی بود و در آتش می سوخت ایثار ، فداكاری و محبت از همه سلب شده بود كسی نبود ستمگران را كیفر و مظلومان را یاری كند همه در انتظار دست غیبی بودند كه جهان را از وضع موجود نجات دهد.
فاروقی بیان كرد: مكارم اخلاقی زمانی تحقق پیدا می كند كه حسد، فساد، فحشا ، كینه و غیبت نباشد.
امام جمعه اهل سنت بیرجند یادآور شد: خدا در قرآن هدف بعثت را رحمت برای جهان عنوان كرده است رحمت زمانی تحقق پیدا می كند، كه اخلاق پیامبر را رعایت كنیم.
وی تاكید كرد: هیچگاه نباید بدی را با بدی پاسخ داد رسول الله در بازار فریاد نمی كرد، اخلاق بارز او عفو و بخشش بود باید برای رسیدن به سعادت به سیره پیامبر عمل كنیم.
وی با بیان اینكه هدف همه عبادتها ، تزكیه و تربیت اخلاق است اظهار كرد: در سوه شمس خدا به تزكیه نفس اشاره می كند كه فرد باید نفس خودر ا پاك كند و زیانكار كسی است كه نفس او آلوده باشد.
وی در ادامه به اهمیت و نقش نماز در سلامت روح و جسم فرد اشاره كرد و گفت: نماز سبب تواضع و فروتنی است نماز كسی قبول می شود به گناهی كه انجام می دهد دیگر ادامه ندهد.
وی با بیان اینكه نماز دستور عبادی و اخلاقی است تاكید كرد: پس از هر دستور عبادی یك دستور اخلاقی كه هدف آن تزكیه نفس هست بر آن تاكید شده كه انسانها باید به هم رحم و مروت داشته باشند تا خدا به آنها رحم كند.
امام جمعه اهل سنت بیرجند در ادامه اظهار كرد: امروز در دنیا انسان های بدبختی داریم كه سلاح را به سمت برادر مسلمان خود نشانه می رود و او را به قتل می رساند ، نهایت بی رحمی در این انسانها دیده می شود در حالیكه پیامبرش رحمت است تا ما به هم رحم و مروت داشته باشیم.
مولوی فاروقی یكی از بدبختی 1.5میلیارد مسلمان را تفرقه، اختلاف و دوری از تعالیم اسلام و سیره حضرت محمد(ص) عنوان كرد و گفت: اگر به قرآن مراجعه و آن را دستور عمل خود قرار دهیم شاهد اتحاد و انسجام میان مسلمانان خواهیم بود.
همچنین قائم مقام نماینده ولی در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند یادآور شد: حضرت محمد(ص) دنیا را در حالی متحول و روشن كرد كه انسانها در دروازه خردگرایی و جهل قرار گرفته بودند و آن حضرت حقایق را بیان كرد.
حجت الاسلام علی رضایی بیرجندی اظهار كرد: ختم نبوت در وجود پیامیر تجلی كرد و بعثت بحث قومیت نیست بلكه هدف آن حاكمیت اسلام در جامعه است، در حالیكه دشمن در صدد ایجاد اختلاف و تفرقه میان مسلمانان هست كه پس از تسلط برجهان اسلام آن را به میل خود مدیریت كند.
وی گفت: به نام شیعه ، اهل سنت، اهل بیت و صحابه بعضی دوستان نادان دل داده آمریكا می شوند آنها بی توجه شدند، باید در این رابطه تجدید نظر كنیم.
رضایی ادامه داد: هفته وحدت و بعثت را جشن می گیریم، مگر شكتن بت ها تنها وظیفه رسول الله بود چرا هر یك از ما نباید بت شكن باشیم بیایید بت ها را بشكنیم.
امام جمعه بیرجند در ادامه به تاثیر شبكه های اجتماعی بر رفتار جامعه اشاره كرد و گفت: فضای مجازی فقط یك راه است وقتی به پای كوه می رسد و خطر پرتاب سنگ جامعه را تهدید می كند، چرا نباید حفاظت كنیم.
قائم مقام نماینده ولی فقیه در استان تصریح كرد: با شعار نمی توان كار كرد زیرا دنیای مجازی فقط چاقو است، روحانیان و اندیشمندان اسلامی در فضای مجازی با تویلد اندیشه تغذیه فكری ایجاد كنند.
وی در ادامه به آثا نامطلوب ربا و مفت خواری كه سلامت جامعه را تهدید می كند، اشاره كرد و گفت: باید با سلول های خاكستری مبارزه كرد و با وحدت عملی و پیروی از ولایت فقیه جهان اسلام را از شر مسكتبران نجات دهیم.
همچنین مولوی سید محمد حسینی امام جمعه اهل سنت « طبس مسینا» گفت: منجی عالم بشریت در زمان خاص برای افراد خاص متولد نشد محمد(ص) زمانی در مكه به پیامبری مبعوث شد فقط افراد فقیر رسالت او را پذیرفتند .
وی ادامه داد: مستكبران، سران قریش و منافقان وقتی منافع خود را در خطر دیدند برای پیامبر و مسلمانان موانع زیادی ایجاد كردند، تا شاید آنها از اسلام پشیمان شوند.
به گفته وی اسلام و قرآن از صدر اسلام با دشمنی یهود ، برخی مسیحیان و منافقان رو به رو بود و امروز هم استكبار هم نمی گذارد اسلام واقعی را پیاده كنند.
وی به افزایش تعداد مسلمانان در قاره اروپا اشاره كرد و گفت : دشمن سعی دارد چهره بدی از اسلام به نمایش بگذارد تا آنها اسلام را نپذیرند.
مولوی حسینی بیان كرد: منافع استكبار در كشورهای اسلامی از بین رفته است، آنها برای تقویت اسراییل در پیشرفت جهان اسلام مانع تراشی می كنند،وقتی جهان اسلام تضعیف شد، اسراییل خود به خود تقویت می شود.
این استاد حوزه علمیه اهل سنت بیان كرد: جنگ امروز ، جنگ كفر با اسلام است نبرد اهل تشیع و اهل تسن نیست، باید قدر اتحاد را دانست ناشكری نكرد.
به گفته حسینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مدارس دینی و مساجد اهل سنت افزایش یافت در حالیكه قبل از انقلاب این گونه نبود این امكانات برای شیعیان و اهل سنت وجود دارد باید قدر آن را دانست.
حجت الاسلام علیرضا حسینی امام جمعه اهل تشیع اسدیه نیز گفت: رسالتی كه بر عهده رسول خدا گذاشته شد امت اسلام در طول تاریخ با یك واقعیتی رو به رو بود.
وی اضافه كرد: آن اختلاف سلیقه و گاهی اختلاف عقیده و روش است كه در سال های اخیر آشكار شده و آن جریان تكفیر هست كه در قرآن پیش بینی شده است.
وی بیا كرد: در سال های اخیر ضرب آهنگ سخن رهبری تایید آینده نگری و هشدار است و امروز حال مسلمانان را با صدر اسلام منطق كنیم یلی خیلی شبیه شرایط آن زمان است.
حسینی بیان كرد: همانطور پیامبر حركت را انتخاب كرد، امروز برای رفع اختلاف و تشت میان مسلمانان ، امت اسلامی به حركت نیاز دارد، اگر تحرك باشد همه به سمت آرمانها خواهند رفت زیرا هدف عقیدتی ما توحید و هدف سیاسی دفاع از فلسطین است.
2047/

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking