۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۹

در هفته نکوداشت اسناد ملی؛

مهرهای قدیمی در اصفهان به نمایش در می‌آید

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) با اشاره به وضعیت نابه سامان ساختمان این مرکز گفت: از سال 1375 تاکنون تمام اسناد اصفهان برای نگهداری به تهران ارسال می‌شود. ساختمان سازمانی با این اهمیت نباید به اینگونه باشد. این درحالی است که ساختمان‌های مازاد دستگاه‌های بسیاری در استان بلااستفاده باقی مانده است.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) با اشاره به وضعیت نابه سامان ساختمان این مرکز گفت: از سال 1375 تاکنون تمام اسناد اصفهان برای نگهداری به تهران ارسال می‌شود. ساختمان سازمانی با این اهمیت نباید به اینگونه باشد. این درحالی است که ساختمان‌های مازاد دستگاه‌های بسیاری در استان بلااستفاده باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، مختار باقری امروز (چهارشنبه) در نشست خبری به مناسبت هفته نکوداشت اسناد ملی اظهار کرد: از اسناد ملی و کتب خطی دو هدف مورد انتظار است؛ یکی اینکه اصل سند و کتب نسخه‌های خطی در مخزن استاندارد نگهداری شود تا از بین نرود. هدف دیگر اطلاع رسانی برای استفاده محققان و پژوهشگران از این اسناد و کتب است.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) ادامه داد: خواسته ما از مردم به ویژه در اصفهان این است که به مرکز اسناد اعتماد کنند و اسناد و کتب خطی را به جهت نگهداری و استفاده سایرین از آن در اختیار مرکز قرار دهند. مردم می‌توانند اسناد و کتب خود را از چهار طریق اهدایی، فروشی، امانتی و به صورت اسکن شده در اختیار سازمان قرار دهند.

باقری به اهمیت نگهداری آثار و اسناد اشاره و اضافه کرد: ارزش اسناد در کشورها به حدی است که در سال ۱۳۷۱، سازمان ملل برنامه‌ای را با نام "حافظه جهانی" معرفی کرد. هدف یونسکو از این برنامه افزایش آگاهی عمومی، حفاظت پایدار و دسترسی جهانیان به میراث مستند بوده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از ۱۳ سال از آن تاریخ و در سال ۱۳۸۴، در ایران کمیته ملی حافظه جهانی تشکیل شد و در اصفهان نیز با ۲۳ سال تاخیر، کمیته استانی حافظه جهانی تشکیل شد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) با بیان اینکه اسناد در سه سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی به ثبت می‌رسند، گفت: در کمیته حافظه جهانی، ۹ اثر از ایران به ثبت رسیده که شاهنامه بایسنقری از جمله آن ۹ اثر به شمار می‌آید. همچنین چهار اثر در سطح منطقه‌ای و ۴۴ اثر در سطح ملی ثبت شده است.

باقری ادامه داد: از تعداد آثار به ثبت رسیده در سطوح مختلف، تنها یک اثر از اصفهان بوده است. این اثر بیاض تاج الدین احمد وزیر است که یک نسخه آن در کتابخانه دانشگاه اصفهان نگهداری می‌شود. در حال حاضر نیز قرار است چهار پرونده از صنایع دستی اصفهان (دوپرونده)، نقشه‌های فرش نایین و طرح‌های کاشی نایین، بررسی شود.

وی به فعالیت‌های دیگر مرکز اشاره کرد و افزود: قرار است تاریخ شفاهی پیرامون موضوعات مختلف در اصفهان جمع آوری شود که در این راستا تاکنون ۵۰ جلسه مصاحبه انجام شده است. تهیه دانشنامه جامع استان نیز از فعالیت‌های دیگر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اصفهان خواهد بود.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) با بیان اینکه جهت کمک به نگهداری از اسناد ملی در حال ثبت سمن‌های حامی اسناد هستیم، اظهار کرد: مشکل اصلی سازمان در اصفهان، ساختمان آن است. از سال ۷۵ تاکنون تمام اسناد اصفهان برای نگهداری به تهران ارسال می‌شود. ساختمان سازمانی با این اهمیت نباید به اینگونه باشد. این در حالی است که ساختمان‌های مازاد دستگاه های بسیاری در استان بلااستفاده باقی مانده‌اند.

باقری با بیان اینکه این ساختمان در شان استان اصفهان نیست، تاکید کرد: در صورتی که یک ساختمان مناسب به مرکز اسناد در حوزه مرکزی کشور اختصاص داده شود، آمادگی این را داریم که تمام اسنادی که از سال ۷۵ به تهران ارسال شد را بار دیگر به مرکز اسناد منطقه مرکزی کشور باز گردانیم.

وی به برنامه‌های هفته نکوداشت اسناد ملی و میراث مستند اشاره و خاطرنشان کرد: نکوداشت این هفته از ۱۷ تا ۲۴ اردیبهشت برگزار می‌شود. در این هفته در اصفهان نمایشگاه مُهرهای قدیمی از زمان ساسانیان تا زمان پهلوی برای اولین بار در کشور در محل استانداری اصفهان برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان در این نمایشگاه می توانند از ۴۵ مهرقدیمی که بیشتر مختص اصفهان است (مانند مهر ظل السلطان و برخی کدخدایان اصفهان)، بازدید کنند.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) ادامه داد: از ۲۳ اردیبهشت به مدت یک هفته نمایشگاه اسناد مشروطیت با همکاری گروه تاریخ دانشگاه اصفهان در این دانشگاه برگزار خواهد شد. دیدار برخی مسوولان از مرکز اسناد برای مشاهده وضعیت کنونی مرکز و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان اصفهان از جمله دیگر برنامه‌های مرکز در این هفته است.

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking