۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱

اتفاقات روز گذشت در بورس و فرابورس

بانک ملت، ایران خودرو، بانک صادرات و سایپا دیزل پر بیننده بودند

دیروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، پالایش نفت بندرعباس، بانک صادرات ایران و سرمایه‌گذاری رنا و سایپا دیزل بوده‌اند.

گروه اقتصادی، روز گذشته، شاخص کل بورس به علت فشار فروش سهام با افت 241 واحدی مواجه شد. نمادهای خودرویی نیز که در فضای هیجانی دوشنبه با صف‌های خرید معاملات را به پایان رسانده بودند، روز گذشته فشار فروش موجود برخی از این نمادها را تا کف قیمتی بازه روزانه پیش برد.

در این میان، به منظور حمایت از شاخص و نگه داشتن این نماگر در کانال 78 هزار واحدی رشدهای صوری برخی نمادها را شاهد بودیم. به این ترتیب، شاخص که در لحظات پایانی بازار وارد کانال 77 هزار واحدی شده بود، با رشد قیمت «اخابر» در واپسین لحظات بازار این کف حمایتی مصنوعی را بازپس گرفت.

روز گذشته نمادهای مخابرات ایران و بانک ملت در تقویت شاخص بورس مؤثر بوده و نمادهای پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و پتروشیمی پردیس در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند.

دیروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، پالایش نفت بندرعباس، بانک صادرات ایران و سرمایه‌گذاری رنا و سایپا دیزل بوده‌اند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل با یک واحد عقب‌نشینی به 798 واحد رسید، ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس 55 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران در فرابورس بیش از 287 میلیون برگه بهادار در قالب 25 هزار نوبت معامله و به ارزش 158 میلیارد تومان دادوستد کردند.

نمادهای پربیننده فرابورسی مربوط به بانک دی، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، پالایش نفت لاوان، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی،‌ بانک حکمت ایرانیان، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان بوده‌اند.

نمادهای هرمز، میدکو، ذوب در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بوده و نمادهای زاگرس، شتران مربوط به پالایش نفت تهران،‌ شاوان و پالایش نفت شیراز در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌‌اند.

دیروز، هر دلار آمریکا هم با افت 4 تومانی به 3453 تومان معامله شد. این در حالی است که که تا پایان هفته گذشته مقاومت دلار برای عبور از کف 3460 تومانی را شاهد بودیم، پیش از این فضای روانی که ناشی از فشار عرضه‌های بازارسازان ارزی ایجاد شده بود مانع از رشد منطقی دلار می‌شد.

در بازار سکه هم از ابتدای هفته جاری اما، جهش قیمت اونس طلای جهانی به بازار سکه منعکس شد. در این شرایط، رابطه الاکلنگی سکه و ارز بار دیگر در شرایط صعود شدید قیمت سکه خودنمایی کرد. البته افت اندک قیمت طلای جهانی در کنار افت نرخ دلار بر قیمت سکه فشار وارد کرد.

دیروز، هر سکه طرح جدید با افت 2 هزار تومانی مواجه شد. در ماه رجب هم‌زمان با افزایش تقاضای مناسبتی انتظار تشکیل حباب قیمتی) در سکه وجود دارد. دیروز ساعت 16، هر اونس طلای جهانی به قیمت 1294 دلار معامله شد. 

منبع : بولتن
website tracking