۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۴

سخنگوی وزارت امور خارجه در تبریز:

تشکیل کمیته کشوری برای بررسی راه های بازگرداندن اموال مصادره شده ایران/عربستان مسئول عدم حضور زائران ایرانی در حج است

تشکیل کمیته کشوری برای بررسی راه های بازگرداندن اموال مصادره شده ایران/عربستان مسئول عدم حضور زائران ایرانی در حج است
سخنگوی وزارت امور خارجه از تشکیل کمیته کشوری با حضور وزیر اقتصاد، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و رئیس کل بانک مرکزی برای تصمیم گیری در زمینه راه های بازگرداندن اموال ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، جابر انصاری عصر امروز در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه که برای اولین بار در شهرستان‌ها برگزار می‌شود، با اشاره به ضرورت پیوستگی ملی در پیگیری سیاست‌های خارجی، اظهار داشت: در شرایط جدید، در سیاست خارجه با فرصت‌ها و چالش‌های مختلفی مواجه هستیم که باید این شرایط را به نفع کشور مورد استفاده قرار داد.

وی با بیان اینکه همبستگی ملی در بین نخبگان و همراهی دولت و ملت برای موفقیت بیشتر، ضروری است، افزود: استفاده حداکثری از فرصت‌های موجود و مهار چالش‌های پیش رو با اتحاد ملی و پشتیبانی از سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی محقق خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه، با تاکید بر اینکه در موقعیتی از سیاست خارجی قرار داریم که مجموعه‌ای از تحولات پیچیده، ایران را محاصره کرده است، ابراز داشت: هرچقدر بتوانیم این تحولات را رصد کرده و پیگیری و مدیریت کنیم، می‌توانیم به نفع جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار دهیم.

انصاری، مدیریت تحولات منطقه را پس از برجام، پیچیده‌تر از گذشته دانست و خاطر نشان کرد: دولت تلاش می‌کند با تدبیر صحیح و فهم صحیح واقعیت‌ها، تحولات پیرامونی را مدیریت کرده و زمینه استفاده حداکثری را به نفع نظام اسلامی فراهم کند.

 هدف ایران، برپایی نهضت فراگیر علمی و تمدنی اسلامی است

سخنگوی وزارت خارجه، با بیان اینکه هدف ایران، برپایی نهضت فراگیر علمی و تمدنی اسلامی است، تصریح کرد: این برنامه عظیم، همراهی و همفکری همه جریان‌های سیاسی و فکری و فرهنگی کشور را نیازمند است.

وی با اشاره به اینکه تبدیل برجام به منافع ملموس یک شبه اتفاق نمی‌افتد، ابراز داشت: نتایج این توافق در حوزه اقتصادی، به تدریج قابل حصول است و این، طبیعی است، لذا باید مجموعه‌ای از توافقات را در حوزه‌های مالی و اقتصادی به مرحله اجرا بگذاریم تا ملموس‌تر باشد.

انصاری، اولویت اساسی در رفت آمدهای بین المللی پسابرجام، جذب فناوری، سرمایه گذار خارجی، ایجاد بازار برای محصولات و خدمات فنی و مهندسی ایران است، تصریح کرد: وصول نتایج ملموس، از این طریق، بالاترین اولویت ایران است تا در اقتصاد ملی و زندگی مردم درک شود؛ این مسیر چالش‌های خاصی وجود دارد و برخی دشمن‌های منطقه‌ای و فرامنطقه ای به دنبال به نتیجه نرسیدن آن هستند.

 برجام پیروزی خالص نیست و مجموعه‌ای از دستاوردها و هزینه‌ها است

سخنگوی وزارت خارجه، با تاکید بر اینکه "برجام پیروزی خالص نیست و مجموعه‌ای از دستاوردها و هزینه‌ها است"، گفت: با سیاست درست باید زمینه حداکثر سازی استفاده از این فرصت‌ها و حداقل سازی چالش‌ها را فراهم کنیم.

وی مسائل پیش روی برجام را یادآور شد و  با بیان اینکه برجام با هر نمره‌ای یک توافق موجود است، خاطرنشان کرد: اینکه عقربه زمان را به عقب ببریم و مجادلات قبل از آن را مطرح کنیم، فرصت را کاهش و چالش را افزایش می‌دهد، بنابراین باید با همبستگی ملی، این موضوع را برعکس کنیم و تبدیل به فرصت کنیم.

انصاری هرگونه اقدام، نوشته و سخنی علیه برجام را گل به خودی دانست و ابراز داشت: باید برخی مسائل را با نگاه بین المللی به آن نظاره کرد و منافع ملی را در نظر گرفت، چراکه از دیگران نمی‌شود درخواست کرد تا منافع ملی ما را تأمین کنند؛ تأمین منافع ملی، منوط به همبستگی و اتحاد است.

 هرگونه اقدام در عراق باید با حفظ دستاوردهای دموکراتیک پیگیری شود/ایران آماده کمک به حل مشکلات موجود است

سخنگوی وزارت خارجه، در مورد تحولات عراق با بیان اینکه در عراق، همیشه یک جریان قدرت، با کودتا و... سیطره مطلق می‌یافت و در چند دهه گذشته، شاهد نقض حقوق آشکار جامعه عراق بودیم، ادامه داد: تحولات یک دهه اخیر، زمینه‌ای را فراهم کرد تا سازوکار عراق بر مبنای دموکراتیک و مردمی حل شود.

وی موضوع اساسی ایران در ماجرای پارلمان عراق را مطرح کرد و گفت: هرگونه اقدام در عراق باید با حفظ این دستاوردهای دموکراتیک پیگیری شود که راه طبیعی، گفتگوی جدی و توافق ملی بین جریان‌های داخلی است.

انصاری تصریح کرد: امیدواریم با استفاده از این گفتگوها، امکان حل و فصل مشکلات عراق فراهم شود و ایران با به‌کارگیری ظرفیت همکاری با جریان‌های عراق آماده کمک به این روند می‌باشد و درصورت تمایل، از شبکه روابط خود در عراق، بر مدار قانون می‌توانیم به کار بگیریم.

این مقام وزارت خارجه، با اشاره به اینکه روابط گسترده ایران و عراق مبتنی بر منافع مشترک، با هیچ اقدامی برهم زده نمی‌شود، ابراز داشت: روابط ایران با مقتدی صدر همانند سایر جریان‌های فعال، برقرار است و رفت و آمدها همیشه بین احزاب و دولتمردان عراق و ایران برقرار بوده و امری طبیعی است ولی در مورد سفر فردی خاص، نمی توان اظهار نظر کرد.

 هرچقدر بحران سوریه تداوم یابد، ابعاد فاجعه انسانی بیشتر می‌شود/راه حل مشکل سوریه با گفت وگوهای سوری-سوری حل می شود

 وی در ادامه، با اشاره به نظر ایران در بحران سوریه، ابراز داشت: سوریه راه حل نظامی ندارد، بلکه باید به سمت راه حل سیاسی سوری-سوری حرکت کرد و ملت تعیین کننده سرنوشت خود باشند. 

این مقام وزارت خارجه، با بیان اینکه هرچقدر بحران سوریه تداوم یابد، ابعاد فاجعه انسانی بیشتر می‌شود، خاطر نشان کرد: برای کنترل اوضاع باید سازمان‌های بین المللی به گفتگو و مراجعه به آرای مردم را مورد تاکید قرار دهند؛ راه حل روشن این ابعاد، پایان دادن هرچه سریعتر به بحران سوریه و خاتمه دادن به آن است که ایران نیز آماده بهره گیری از همه ابزار است. 

 تشکیل کمیته کشوری برای تصمیم‌گیری در زمینه راه‌های بازگرداندن اموال ایران

وی اقدامات  فوری برای بازگشت 2 میلیارد دارایی ایران از آمریکا را یادآور شد و گفت: احضار حافظ منافع آمریکا در ایران، تقدیم یادداشت رسمی اعتراض به دبیر کل سازمان ملل، اعلام صریح این اقدام به عنوان سرقت بین المللی با نقض حقوق بنیادین، از جمله اقدامات فوری در این زمینه است.

انصاری، از تشکیل کمیته کشوری با حضور وزیر اقتصاد، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و رئیس کل بانک مرکزی برای تصمیم گیری در زمینه راه‌های بازگرداندن اموال ایران خبر داد و افزود: این کمیته نتیجه تصمیمات خود را به هیئت وزیران پیشنهاد خواهد داد تا پس از اقدامات فوری، در مرحله دوم اقدامات عمیق‌تری انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه، پیگیری حقوقی در سطوح مختلف برای انتخاب بهترین راه جهت حصول نتیجه را خاطر نشان کرد و اظهار داشت: دولت آمریکا مسئول این سرقت بین الملی است و مجبور خواهد شد، دیر یا زود حقوق ملت ایران را پس دهد و وزارت خارجه در این جهت از تمامی ابزار استفاده خواهد کرد. 

 مسئولیت «سد عن سبیل الله» بر عهده دولت عربستان است

وی، در ادامه، با بیان اینکه در موضوع حج، از چندین ماه قبل، سازمان حج طبق جدول زمانی مذاکراتی را برای حج انجام داده است ولی با توجه به تأخیر چندماهه در اعطای ویزا، این مذاکرات اخیراً به صورت فشرده انجام شده است، گفت: عربستان به عنوان دولت میزبان مناسک حج، باید وظایف خود را به درستی انجام دهد. متاسفانه فاجعه منا و جرثقیل و حوادث قبل از آن باعث شد تا حج عمره مستحبی به دلیل اعتراض ایران به برخورد عربستان، تعلیق شود ولی حج تمتع به دلیل واجب بودن و علی رغم مانع تراشی عربستان، ایران باید مقدمات سفر را فراهم کند.

انصاری با بیان اینکه بین حرف تا عمل عربستان تفاوت فاحشی وجود دارد، خاطر نشان کرد: همانطور که دخالت سیاست در ورزش امری غیر قانونی است، در زمینه حج هم این دوگانگی‌ها وجود دارد و سیاست را در موضوع حج دخیل کرده‌اند.

وی ادامه داد: عربستان باید وظایف خود در تأمین سلامت و امنیت را برای برگزاری حج انجام دهد، در غیر این صورت مسئولیت «سد عن سبیل الله» بر عهده دولت میزبان است.

انصاری در ادامه، با بیان اینکه عربستان سعودی سیاست تشدید اختلاف با ایران را در پیش گرفته است، خاطرنشان کرد: ایران با اقدامات درست و پرهیز از برخی اشتباهات از جمله حمله به سفارت عربستان، راه سوء استفاده و پیاده کردن سیاست خود علیه ایران را خواهد گرفت. 

سخنگوی وزارت خارجه، با تاکید بر اینکه عربستان، به دنبال تغییر تحولات، تشدید درگیری علیه ایران و تبدیل کشورمان به مسئله‌ای برای سایر کشورها است، خاطر نشان کرد: اجازه اجماع‌سازی علیه ایران را نمی‌دهیم و یکی از تاثیرات اساسی برجام نیز این بود که به نوعی در توافق تعدادی از قدرت‌ها علیه ایران، شکاف عمیقی ایجاد کرد و تمام کارهای انجام شده را دچار چالش کرد.

وی افزود: با هوشمندی و سیاست درست، فرصت تجدید اجماع علیه ایران را نخواهیم داد.

تلاش برای حداکثرسازی استفاده از ظرفیت استان‌های مرزی، شهرهای تاریخی و در رأس آن، تبریز

این مقام وزارت خارجه، با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های ملی برای توسعه کشور و در روابط بین الملل استفاده کنیم، گفت: شهرهای تاریخی و آذربایجان و در رأس آن، تبریز، نقش مهمی در روابط بین الملل و پسا برجام دارد.

 وی افزود: بیش از 80 هیئت خارجی در سطوح مختلف حضور یافته‌اند که حداکثرسازی استفاده از ظرفیت استان‌های مرزی، شهرهای تاریخی و در رأس آن، تبریز حرکتی است که آغاز شده و  امیدواریم نقش برجسته‌ای ایفا کند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking