۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۲۰

تسنیم همدان گزارش می‌دهد

ثبت جهانی شهر لالجین و معضلی به نام سفال چینی

ثبت جهانی شهر لالجین و معضلی به نام سفال چینی
اردیبهشت ماه قرار است داوران ثبت جهانی برای تایید یا عدم تایید لالجین به‌عنوان شهرسفال جهان به ایران و شهر لالجین سفر کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، با مطرح شدن شهر لالجین به عنوان کاندیدای کسب عنوان جهانی شهر سفال مقرر شد از 13 اردیبهشت امسال داوران شورای جهانی صنایع دستی برای بازدید و بررسی وضعیت این شهر به ایران سفر کنند و این یعنی موج جدیدی از فعالیت‌ها در حوزه سفال و صنایع دستی در لالجین و بالا رفتن تب و تاب مسئولین برای کسب این عنوان در همدان تا جایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مستقیم و غیر مستقیم با ارسال پیامک از رسانه ها حمایت حداکثری در اطلاع‌رسانی، گزارش، تحلیل و خلاصه رنگ و لعاب دادن هر چه تمام‌تر به اینکه لالجین قطب سفال است و غیره را خواستار شده است.

اما آنچه امروز بیش از هر مساله‌ای لالجین و هنر دیرین  آن را آزار می‌دهد معضلی است بنام سفال چینی ،که واردات و عرضه آن در لالجین که شهر سفال ایران است به نوعی بی توجهی به این هنر و صنعت بومی است که نیازمند برخورد جدی با فروشندگانی است که برای سود بیشتر ضربه سنگینی را بر پیکره این هنر و صنعت ارزشمند وارد کرده است.

"علی مالمیر" که به تازگی سکاندار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری در استان همدان شده است در خصوص ثبت جهانی لالجین بر این باور است که معرفی ظرفیت‌های استان هزینه‌بر است و باید این هزینه پرداخته شود تا با تبلیغات موثر زمینه را برای توسعه گردشگری فراهم سازیم.

وی زمان تصمیم‌گیری و اعلام تایید و یا عدم تایید لالجین را به عنوان شهر جهانی سفال، مرداد امسال اعلام کرد و گفت: طرح ثبت جهانی لالجین از مدت‌ها پیش مطرح شده و این شهر برای کسب این عنوان رقبای خارجی قدرتمندی را روبه‌روی خود دارد اما با توجه به شاخص‌های امتیازی مثبت که در لالجین وجود دارد انتظار میرود که این عنوان به این شهر داده شود.

این صحبت‌ها در حالی است که محمود رضا عراقی معاون عمرانی استانداری همدان با پرداختن به این مساله که گردشگری محور توسعه استان است عقیده دارد گردشگری صنعتی است که می‌تواند به اندازه نفت و یا بیش از آن درآمدزایی و آورده مالی داشته باشد اما متاسفانه در ایران و به خصوص در استان همدان هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

وی جهانی شدن لالجین را فرصتی مغتنم می‌داند و می‌گوید: جهانی شدن سفال لالجین و شناخته شدن این شهر به عنوان شهر سفال جهان فرصتی است تا همدان و ظرفیت‌های گردشگری استان به دنیا معرفی شود.

مالمیر می‌گوید: در حال حاضر همدان در مرحله گذار و عبور از حوزه و مسیر گردشگری است و هنوز به بهره‌برداری اقتصادی دراین زمینه دست پیدا نکرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  لالجین به عنوان یکی از شهرستان‌های استان همدان با داشتن 231 فروشگاه عرضه و 880 کارگاه تولیدی تا کنون قطب تولید سفال در کشور شناخته شده و هر ساله میزبان میهمانان و گردشگران بسیاری است اما قطعا برای بهبود اوضاع چه در تولید و چه در عرضه و توجه به هنر و صنعت سفال باید اقدامات کارشناسانه‌تری صورت بگیرد تا اگر لالجین موفق به کسب عنوان شهرسفال جهان شد تب و تاب امروزی مسئولین موقتی نبوده و تنها لالجین یدک کشی این نام را نداشته باشد بلکه معنا کننده واقعی و حقیقی این برند جهانی باشد.

منبع : تسنیم
website tracking