۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰

افزایش حقوق کارگران بالاتر از تورم است!

حرف‌هایی از جنس حسن‌ روحانی

مراسم روز جهانی کارگر در ایران که هر ساله با حضور رئیس‌جمهور در یک کارخانه و بازدید وی از آن گرامی داشته می‌شود؛ امسال با برنامه‌ریزی دولت یازدهم و سخنرانی حسن روحانی حاشیه‌ساز شد.
به گزارش پایگاه 598، روزنامه وطن امروز نوشت: مراسم روز جهانی کارگر در ایران که هر ساله با حضور رئیس‌جمهور در یک کارخانه و بازدید وی از آن گرامی داشته می‌شود؛ امسال با برنامه‌ریزی دولت یازدهم و سخنرانی حسن روحانی حاشیه‌ساز شد.

به گزارش منابع خبری، مراسم دولتی‌ها که در مجتمع مپنا برگزار شد؛ به جای آنکه بیشتر بر مطالبات کارگری و برنامه‌های دولت برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران استوار باشد، تبدیل به یک میتینگ سیاسی شد! پخش یک کلیپ جنجالی در حمایت از برجام و در نقد منتقدان عملکرد ضعیف در دیپلماسی باعث شد برنامه دولتی‌ها برای روز کارگر رنگ و بوی سیاسی بگیرد. در این کلیپ با تمرکز بر تیتر معروف روزنامه‌های منتقد از اظهارات ولی‌الله سیف درباره عواید برجام برای کشور، تلاش شد منتقدان در مقابل مطالبات کارگری قرار داده شوند به گونه‌ای که در این کلیپ با نشان دادن روزنامه‌های منتقد که تیتر «تقریبا هیچ» را از اظهارات سیف انتخاب کرده بودند؛ «نمایشی» پخش شد که در آن عده‌ای به اسم کارگر علیه این تیتر منتقدان اظهارنظر می‌کنند!

براساس این گزارش، پس از سخنان علی ربیعی، وزیر کار و تعاون و قبل از سخنرانی حسن روحانی، کلیپی از نمایشگرهای سالن پخش شد. محتوای این کلیپ اینگونه آغاز شد که صفحه نخست روزنامه‌هایی با تیتر «تقریبا هیچ» یک به یک از تصویر گذشت و بعد کارگرانی را هنگام کار نشان داد که می‌پرسیدند: چرا هیچ؟ در ادامه زیر نویسی درج شد با عنوان «سال 1391»؛ و در تصویر مردی صحبت می‌کرد که اذعان داشت «در دسترسی به مواد اولیه مشکل داریم و نقدینگی کمی در دست داریم...» سپس مراسم استقبال از روحانی در دیدارهای مختلفش با مردم برخی نقاط کشور پخش شد. در ادامه، کارگرانی را نشان می‌داد که دسته جمعی می‌گفتند «به تدبیر دولت، امید بسته‌ایم» و «ما همراه شماییم تا از هیچ بسازیم ایران را». در ادامه این کلیپ، دیدارهای ربیعی و هم‌صحبتی وزیر کار با کارگرانی پخش شد که از دیدار وزیر و توجه وی خشنود بودند.  این نمایش که یادآور نمایش معروف کاندیدای فتنه در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دهم است؛ درحالی پخش شد که تیتر «تقریبا هیچ» از اظهارات ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شده بود!

در واقع مشخص نیست اطرافیان حسن روحانی این کلیپ را علیه رئیس کل بانک مرکزی ساخته‌اند یا در تقابل با منتقدان دولت دست به نوشتن چنین فیلمنامه‌ای زده‌اند! نکته قابل تامل اینکه پس از پخش این کلیپ نامتعارف و سیاسی که یک بدعت در مراسمات بزرگداشت روز کارگر در ایران بوده است، حسن روحانی نیز در سخنرانی خود اظهارات عجیب و توهین‌آمیزی مطرح کرد! درحالی که اکنون اعضای تیم مذاکره‌کننده نیز درباره عدم اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام اظهار نگرانی می‌کنند؛ حسن روحانی کسانی که از قبل بدعهدی آمریکا را پیش‌بینی می‌کردند؛ «بددل» نامید! این درحالی است که روحانی خود نیز اخیرا در ماجرای دستبرد 2 میلیارد دلاری به اموال ایران توسط آمریکا، آمریکا را دزد و سارق خوانده است. او در بخشی از سخنان خود به نگران بودن و بدبین بودن عده‌ای به تلاش‌های دیپلماتیک دولت در مذاکرات اشاره کرد و گفت: «زمانی که مذاکره می‌کردیم عده‌ای «بددل» می‌گفتند نمی‌توانیم به توافق دست یابیم اما ما به توافق دست یافتیم.» در این هنگام یکی از کارگران از میانه جمعیت شعار «مرگ بر آمریکا» سر داد. به گزارش تسنیم، در ادامه صحبت‌های روحانی به یکباره برق سالن قطع شد. این قطعی برق تا اتصال برق اضطراری حدود یک تا دو دقیقه به طول انجامید. در این فاصله یکی از حضار از بخش صندلی‌های «رزرو» شده سالن بلند شد و گفت «با برجام یا بی‌برجام روحانی دوستت داریم». اما موضوع جنجالی و حاشیه‌ساز دوم، عدم بازدید نزدیک روحانی از مجتمع مپنا و عبور وی از میان کارگران سوار بر خودروی گرانقیمت خود بود‌!

 در حالی که در بازدید مقامات ارشد نظام از کارخانه‌ها و گروه‌های اقتصادی معروف، همواره بازدید از مجتمع یا کارخانه در برنامه‌های این مقامات گنجانده شده بود اما این بار و در برنامه دولت روحانی برای روز کارگر، این برنامه گنجانده نشده بود و روحانی در حالی که کارگران گروه اقتصادی مپنا او را مشاهده می‌کردند؛ سوار بر خودروی خود این مجتمع بزرگ را ترک کرد. این اقدام روحانی در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب ویژه‌ای داشت و کاربران از آن انتقاد کردند. برخی نیز با مقایسه حضور رهبر انقلاب در مپنا که سال 91 صورت گرفت؛ بازدید ایشان از این مجتمع را یادآوری کردند و از روحانی به خاطر عدم بازدید از این کارخانه که در روز کارگر صورت گرفته بود؛ انتقاد کردند. البته حسن روحانی خود معتقد است اقدامات بسیار مفیدی برای کارگران انجام داده است. او دیروز پس از پخش کلیپ سیاسی جنجالی، در سخنرانی خود گفت در دولت او حقوق کارگران از نرخ تورم بیشتر بوده است. این اظهارات روحانی البته به معنای آن نیست که حقوق کارگران با نرخ رشد چشمگیری مواجه شده است، بلکه او اینگونه استدلال می‌کند که چون تورم کاهش یافته، لذا این یک خدمت به کارگران است.

این درحالی است که براساس اظهارنظرهای کارشناسان، دلیل کاهش نرخ تورم در دولت روحانی، رکود و عدم تحرک در بخش تولید است و این نرخ تورم یک «رکود تورمی» است. به همین دلیل از ابتدای روی کارآمدن دولت حسن روحانی، گزارشات از تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران کشور خبر می‌دهد!  روحانی در سخنرانی خود در جمع کارگران گفت: در دولت تدبیر و امید حقوق کارگران و کارمندان از نرخ تورم بالاتر بوده است. وی افزود: ایجاد چنین شرایطی گام بسیار مهمی بود که دولت یازدهم برداشته است. روحانی تداوم روند کاهش نرخ تورم را برای اقتصاد بسیار حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: در روز آغاز به‌کار دولت یازدهم، تورم بالای 40 درصد بود که به مردم وعده دادیم آن را تا پایان 6 ماه به 35 درصد برسانیم که این وعده محقق شد. سپس به مردم وعده دادیم در سال 93 تورم را به رقم 25 درصد برسانیم که در شب عید سال 94 تورم به حدود 15 درصد رسید و در سال 94 با اینکه وضع اقتصادی همه کشورهای تولیدکننده نفت بسیار بد بود و وضع اقتصادی کشورمان نیز خوب نبود ولی با این حال به مردم وعده دادیم باید تورم از 15 درصد هم کاهش یابد و خوشبختانه در شب عید سال جاری تورم به 12 رسید و امروز میزان تورم مطابق آمار و شاخص‌های مرکز آمار به زیر 11 درصد رسیده و ان‌شاءالله تا پایان امسال، تک‌رقمی خواهد شد.

سرمایه‌ها دارد جذب می‌شود!

روحانی در ادامه اظهارات خود گفت دولت او در حال جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. او تصریح کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور در حال پیشرفت بوده و کارگر در کارخانه، خانه و خیابان از امنیت فکری و شغلی برخوردار باشد، باید شاخص‌های کلان اقتصادی کشورمان در مسیر درست قرار بگیرد. او با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور درست نمی‌شود مگر اینکه از قدرت جذب سرمایه برخوردار باشیم، اظهار داشت: امروز این شرایط فراهم شده و همه شاهدیم رؤسای جمهوری که به ایران سفر می‌کنند به همراه خود نمایندگان ده‌ها شرکت مهم اقتصادی را برای امضای قراردادهای متعدد می‌آورند و در جریان سفر رئیس‌جمهور قزاقستان بیش از 56 سند توسط بخش خصوصی 2 کشور به امضا رسید و رئیس‌جمهور کره‌جنوبی نیز با نمایندگان تعداد زیادی از کمپانی‌های اقتصادی به ایران خواهد آمد.

روحانی با اشاره به اینکه در سال 95 شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی در مقایسه با سال گذشته مناسب‌تر خواهد شد، گفت: امسال را با هدف‌گذاری رشد 5 درصد شروع کرده‌ایم و اگر بتوانیم تورم را به صورت کاهنده ادامه داده، رونق اقتصادی به‌وجود آوریم و رشد اقتصادی متناسب داشته باشیم و در کنار آن، سرمایه داخلی و خارجی را جذب کرده و بانک‌ها را در مسیر رونق اقتصادی فعال کنیم، می‌توانیم به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شویم. روحانی با اشاره به تلاش دولت برای ارتقای جایگاه و شأن کارگران، اظهار داشت: اهتمام دولت تدبیر و امید در زمینه رونق اقتصادی و تولید این است که کارگران جایگاه مناسب خود را به دست آورند.

حرف‌هایی از جنس روحانی!

در حالی که پیدا و پنهان برجام برای مردم مشخص و بدعهدی آمریکایی‌ها در برجام برای مردم آشکار شده است؛ حسن روحانی همچنان برجام را اکسیر شفابخش می‌داند. او در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز با تلاش دیپلمات‌های کشورمان سد بزرگی از پیش پای ملت و کارگران برداشته شده و برجام راه را برای حرکت به سمت تعالی ملت ایران باز کرده است، اظهار داشت: زمانی که می‌گفتیم می‌توان در پای میز مذاکرات مشکلات را حل کرد، بددل‌ها عنوان می‌کردند این کار امکان‌پذیر نیست و روزی که می‌خواستیم با 6 قدرت جهانی به توافق برسیم، باز هم بدبین‌ها و بدگمان‌ها گفتند درست است که به توافق رسیدید، اما قابل اجرا نیست و آن روزی که به روز اجرا و برجام رسیدیم، باز هم همان‌ها چنین گفتند که آنان به آنچه به شما وعده داده‌اند، عمل نخواهند کرد و شما در این مذاکرات به موفقیت نرسیدید.

او تصریح کرد: چرا کار یک ملت بزرگ را کوچک می‌شمارید؟ این کار بزرگی که انجام شد، کار دولت نیست، بلکه کار یک ملت بزرگ، قدرتمند و مقاوم است و کاری است که توسط همه مردم با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب انجام شده است. او با اشاره به نتایج برجام در مقام عمل، خاطرنشان کرد: اگر صادرات نفت از یک میلیون و 200 هزار بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسیده می‌گویند این‌که چیزی نیست و زمانی که می‌گوییم در سایه برجام در نقل‌وانتقال پول، گشایشی حاصل شده، باز هم آن را ناچیز می‌شمارند و در جای دیگر وقتی می‌گوییم امروز در سایه برجام به جای اینکه کشتی‌های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرند و کالاها با قایق و لنج با هزینه 700 دلار اضافه برای هر کانتینر به ساحل کشورمان حمل شوند، مستقیما در بنادر خودمان پهلو می‌گیرند، باز هم می‌گویند 700 دلار چیزی نیست و ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم، چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟!
منبع : 598

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking