۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

معرفی بسته‌ کتاب‌ «پرونده‌ هسته‌ای» ویژه نمایشگاه کتاب تهران

معرفی بسته‌ کتاب‌ «پرونده‌ هسته‌ای» ویژه نمایشگاه کتاب تهران
با توجه به در پیش‌بودن نمایشگاه کتاب تهران «بسته‌ کتاب‌ پرونده هسته‌ای» معرفی می‌شود.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، با توجه به در پیش‌بودن ایام برگزاری بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران «بسته‌ کتاب‌ پرونده هسته‌ای» با عناوین «پرونده هسته‌ای و ابعاد پیدا و پنهان آن»، «سیر تحولات پنجاه ساله فن‌آوری هسته‌ای در ایران»، «بررسی حقوقی مسئله هسته‌ای»، «سیاست هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد و مواضع شخصیت‌ها» و «نیم قرن پرونده هسته‌ای ایران» برای علاقمندان به شرح زیر معرفی می‌شود:

•    پرونده هسته‌ای و ابعاد پیدا و پنهان آن
کتاب «پرونده هسته‌ای و ابعاد پیدا و پنهان آن» نوشته کامران غضنفری با ۳۲۰ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰جلد در زمستان سال ۱۳۹۴ منتشر شده‌است. در این کتاب ضمن مروری اجمالی مذاکرات هسته‌ای در دولت آقای خاتمی و دولت آقای احمدی‌نژاد، به رویکرد هسته‌ای دولت آقای روحانی پرداخته شده و نیز مذاکرات ژنو و مسائل پیرامونی آن مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است. کتاب مذکور در چهار فصل گردآوری شده‌است. فصل اول و دوم به روند پرونده‌ هسته‌ای در دولت آقای خاتمی و احمدی‌نژاد می‌پردازد و وقایع مهمی همچون بیانیه سعدآباد، وقایع سال ۸۴، تفاهم‌نامه بروکسل، تغییر سیاست هسته‌ای در دولت نهم، گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا و قطعنامه شورای امنیت دراسفند ۸۶ را مورد بررسی قرار داده است. فصل سوم بطور کامل به موضوع مذاکره و رابطه با آمریکا ازدیدگاه مقام معظم رهبری می‌پردازد. فصل آخر کتاب مربوط به دولت آقای روحانی است. تمام اتفاقات و وقایع رخداده در چند سال گذشته از مذاکرات ژنو وبرنامه اقدام مشترک گرفته تا تعلیق تحریم‌ها، انفعال دولت در روابط خارجی، مواضع رهبری نسبت به توافقنامه ژنو و....

•    سیر تحولات پنجاه ساله فن‌آوری هسته‌ای در ایران


کتاب سیر تحولات پنجاه ساله فن‌آوری هسته‌ای در ایران به تالیف مهدی علیخانی صدر در سال ۱۳۸۸ با ۸۸۸ صفحه و شمارگان ۲۰۰۰ جلد به چاپ رسیده‌است. در مقدمه کتاب آمده است که پیش ازانقلاب اسلامی قدرت‌های بزرگ ایران را برای دستیابی به انرژی هسته‌ای تشویق می‌کردند و قراردادهای کلانی با دولت پهلوی منعقد می‌ساختند، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همین قدرت‌ها برخلاف معاهده منع گسترش و تکثیر سلاح‌های هسته‌ای نه تنها کمک‌های خود را از جمهوری اسلامی دریغ ورزیدند بلکه پرونده‌های حقوقی برای ایران بوجود آوردند و برخلاف تمامی مقرارت بین-المللی پرونده ایران را به شورای امنیت سازمن ملل ارجاع دادند. اثر مذکور در پنج فصل و یک ضمیمه قطعنامه‌ها، سیر تاریخی پنجاه سالهٔ فناوری هسته‌ای در ایران را از ورود دانش هسته‌ای به ایران تا مطرح شدن پرونده ایران در صحنه بین‌المللی و گزارش‌ها و قطعنامه‌های صادر شده پیرامون آن را بطور موشکافانه مورد بررسی قرار داده است.
 

•    بررسی حقوقی مسئله‌ هسته‌ای


کتاب بررسی حقوقی مسئله هسته‌ای توسط محمدهادی توکل‌پورکوخدان با ۳۲۸ صفحه و شمارگان ۱۵۰۰جلد در سال ۱۳۸۸ متشرشده است. این اثر با عنایت به وجه حقوقی پرونده هسته‌ای ایران و بررسی تاریخی –فنی مسائل هسته‌ای، تلاشی است در جهت بررسی این مطلب که در نظام ظالمانهٔ فعلی حقوق بین‌الملل نیز، تلاش ملت ایران برای دست‌یابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، تلاشی مشروع و مبتنی بر حقوق اولیهٔ هر کشوری است و ادعای کشورهای غربی از نظر حقوقی، ادعایی سست و غیر قابل دفاع است. کتاب در سه بخش به بررسی ابعاد حقوقی انرژی هسته‌ای، اقدامات اولیه خلع سلاح و عدم گسترش، اسناد و پیمان‌ها، فعالیت هسته‌ای ایران پیش و پس از انقلاب، ارزیابی حقوقی پرونده هسته‌ای و توافق-‌ها و تصمیمات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرداخته است.
 

•    سیاست هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد و مواضع شخصیت‌ها


کتاب سیاست هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد و مواضع شخصیت‌ها با ۳۱۶ صفحه و شمارگان ۱۵۰۰ جلد در بهار ۱۳۹۳ چاپ شده است. اعظم سلامتی نویسنده این کتاب است. کتاب مذکور پروندهٔ هسته‌ای ایران در دولت‌های نهم و دهم و مواضع شخصیت‌ها در محدوده‌ زمانی (۱۳۸۴- ۱۳۹۰) را بررسی کرده است و شامل چهار بخش است. از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب می‌توان به مواضع شخصیت‌ها در زمان دولت نهم و دهم از جمله مقام معظم رهبری، تیم هسته‌ای سابق آقایان (روحانی، موسویان)، آقای هاشمی رفسنجانی و... و همچنین آثار و نتایج سیاست‌های هسته‌ای دولت نهم و دهم اشاره کرد.
 

•    نیم قرن پرونده هسته‌ای ایران


کتاب نیم قرن پرونده هسته‌ای ایران نوشته مهران قاسمی در سال ۸۷ با ۴۵۲ صفحه و شمارگان ۲۵۰۰ جلد به چاپ رسیده است.
مجموعهٔ «نیم قرن پروندهٔ هسته‌ای ایران» با توجه به سیر رویداد‌ها و حوادث در سه مجلد تدوین شده است. جلد نخست به بررسی بازهٔ زمانی ۱۹۵۷ تا ۱۹۹۷ (چهار دههٔ آغازین برنامه‌های هسته‌ای ایران از دوران شاه مخلوع تا پیروزی انقلاب و از پیروزی انقلاب تا پایان دوران ریاست جمهوری حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی) پرداخته و در جلد دوم فاصلهٔ زمانی (۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ یا دوران ریاست جمهوری حجةالاسلام خاتمی) مورد بررسی قرار گرفته است. جلد سوم نیز در این میان تحولات پروندهٔ هسته‌ای کشور را در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد (از ۲۰۰۵ به بعد) مورد بررسی قرار داده است.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

website tracking