۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸

جدیدترین تحولات میدانی و سیاسی عراق؛

ماجرای تحصن و ورود به منطقه سبز بغداد چیست/نقشه داعش در روز شهادت امام کاظم(ع) در کاظمین/ آتش و خون در طوزخورماتو همزمان با سفر بایدن/ حمله موشکی نیروهای بارزانی به حسینه شیعیان +عکس، فیلم و نقشه

ماجرای تحصن و ورود به منطقه سبز بغداد چیست/نقشه داعش در روز شهادت امام کاظم(ع) در کاظمین/ آتش و خون در طوزخورماتو همزمان با سفر بایدن/ حمله موشکی نیروهای بارزانی به حسینه شیعیان +عکس، فیلم و نقشه
عراق این روزها شاهد تحولات مهمی چه در عرصه میدانی و چه در عرصه سیاسی است و همین موجب می‌شود تا همچون سال‌های گذشته این کشور آبستن رخ دادهای مهم باشد.
ماجرای تحصن و ورود به منطقه سبز بغداد چیست/نقشه داعش در روز شهادت امام موسی کاظم(ع) در حرم مطهر/ آتش و خون در طوزخورماتو همزمان با سفر سرزده بایدن/ حمله موشکی نیروهای بارزانی به حسینه شیعیان کرکوکگروه بین‌الملل مشرق - روند تنش و بحرانی که عراق را به ویژه در دو عرصه سیاسی و میدانی درگیر خود کرده، روزهای گذشته نیز ادامه یافت. در عرصه سیاسی پارلمان عراق روز پنج شنبه برای تکمیل فرآیند بررسی کابینه وزرای پیشنهادی «حیدر العبادی»، نخست وزیر این کشور با حضور 173 نماینده و به ریاست «سلیم الجبوری» تشکیل جلسه داد.

الجبوری در این جلسه از تشکیل کمیته ای برای گفتگو با نمایندگان متحصن خبر داد. همچنین نمایندگان عراق شهر سنجار را شهری مخروبه تصویب کرده و کمیته ای را برای بررسی وضعیت شهر بیجی و تصمیم گیری درباره مخروبه بودن آن تشکیل دادند.

در قضیه تصویب کابینه جدید عراق، حیدر العبادی از پارلمان درخواست کرد تا روز شنبه برابر با 30 آوریل برای تکمیل کابینه دولتش به او مهلت دهند. پارلمان تاکنون به «وفاء جعفر» برای پست وزیر کار، «حسن الجنابی»، وزیر امور آب و «علاء غنی»، وزیر بهداشت رای اعتماد داده است.

اما در موضوع نمایندگان تحصن کرده، این نمایندگان اعلام کردند که تا اطلاع ثانوی در پارلمان حضور نخواهند یافت و در حال بررسی تشکیل کمیته ای معارض به نام «جبهه معارض پارلمان» هستند.

تنش سیاسی در عراق، تاکید بر اصلاحات یا تامین منافع

بروز اختلافات عمیق در پارلمان عراق بر سر تشکل کابینه جدید، این تصور را در نزد بخشی از افکار عمومی به وجود آورده که نمایندگان عراقی بیش از اصلاحات به سهم‌ خواهی در تشکیل کابینه می اندیشند.

پس از آنکه العبادی به دنبال اعتراضات گسترده احزاب و جریان‌ های مختلف این کشور به ناچار فهرست وزرای پیشنهادیش برای کابینه جدید را پس گرفت و از احزاب خواست تا برای تهیه یک فهرست جدید، شخصیت‌ های سیاسی مورد نظر خود را معرفی کنند، انتظار می ‌رفت که اوضاع سیاسی ملتهب در عراق فروکش کند، به ویژه آنکه در این راستا شاهد پایان تحصن جریان صدر بودیم.

بر همین اساس، العبادی فهرست جدید وزرای پیشنهادیش که توسط احزاب و جریان‌ های مختلف ارائه شده بودند، را تقدیم پارلمان کرد، اما فراکسیون‌ های پارلمان در جریان اولین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به شدت با یکدیگر درگیر شدند تا جایی که این جلسه به آشوب کشیده شد و رایزنی ‌های «سلیم الجبوری»، رئیس پارلمان عراق نه تنها کارگر نیفتاد، بلکه پس از این رایزنی‌ ها تحصن چند روزه نمایندگان عراق در صحن پارلمان آغاز شد. نمایندگان تحصن کننده «سلیم الجبوری»، رئیس پارلمان عراق را برکنار و 200 امضاء نیز برای استیضاح حیدر العبادی جمع کردند.

ماجرای تحصن و ورود به منطقه سبز بغداد چیست/نقشه داعش در روز شهادت امام موسی کاظم(ع) در حرم مطهر/ آتش و خون در طوزخورماتو همزمان با سفر سرزده بایدن/ حمله موشکی نیروهای بارزانی به حسینه شیعیان کرکوک

واقعیت این امر این است که قانون اساسی عراق، اختیار تشکیل کابینه و انتخاب وزرا و معرفی آنها جهت گرفتن رأی اعتماد از پارلمان، را به نخست‌ وزیر داده است، اما به دلیل وجود فراکسیون‌ های مختلف با گرایش‌ های سیاسی متفاوت در پارلمان، این رسم متداول شده که معرفی وزرای پیشنهادی پس از رایزنی با فراکسیون‌ های پارلمانی صورت گیرد.

العبادی پس از آنکه لیست اولیه اش با اعتراضات گسترده پارلمان مواجه شد، برای جلوگیری از غرق شدن عراق در بحرانی جدید، فهرستی جدید از شخصیت‌ های مدنظر فراکسیون‌ های پارلمان ارائه داد، اما این فهرست هم نتوانست رضایت نمایندگان را جلب کند تا بحران تعدیل کابینه ادامه یابد و العبادی را بار دیگر تلویحا وادار به مذاکره با فراکسیون‌ ها برای حل و فصل مسأله پیش آمده کند.

درگیری های طوزخورماتوی عراق

توافق امضا شده بین دو طرف بر خروج نیروهای داوطلب مردمی و پیشمرگه از طوزخورماتو از روز پنج‌ شنبه تصریح می‌کند و پلیس محلی و نیروهای ویژه ماموریت‌ های امنیتی شهر را برعهده خواهند گرفت.

منبع : مشرق

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking