۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱

کارشناس یمنی در گفتگو با تسنیم:

جامعه جهانی باید برای پایان دادن به جنگ یمن وارد عمل شود

جامعه جهانی باید برای پایان دادن به جنگ یمن وارد عمل شود
یک کارشناس یمنی تاکید کرد اگر جامعه جهانی اراده‌ای برای پایان دادن به جنگ داشته باشد می‌تواند با فشار وارد کردن به سعودی‌ها این مسئله را محقق کند اما تاکنون این اراده را مشاهده نکرده‌ایم.

"ماهر الشامی" کارشناس مسائل سیاسی یمنی در گفتگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به بررسی آخرین وضعیت یمن و گفتگو های صلح کویت پرداخته و در این زمینه گفت: ما در کنار گزینه رویارویی نظامی با اشغالگران حضور در هر گفتگو و مذاکره‌ای را واجب می دانیم و میل ما به ایجاد یک راه حل سیاسی برای گسترش صلح و ثبات در یمن برای جلوگیری از خونریزی بیشتر و متوقف کردن متجاوزان که تمام مستلزمات زندگی یمنی‌ها را ویران کرده اند بیش  از جامعه جهانی و نماینده ویژه سازمان ملل است.

وی اداه داد: از این رو ما به ژنو رفته و تلاش کردیم که گفتگوها به ثمر بنشینند اما طرف مقابل با پشتیبانی اشغالگران گفتگوها را به شکست کشاند این بار و در گفتگوهای کویت امیدوار هستیم که توافق مورد نظر حاصل شده و در تمامی زمینه‌ها به راه حل شامل برسیم.

این کارشناس یمنی در خصوص شروط تیم مذاکره کننده انصار الله گفت: مذاکره  کننده یمنی به سه مطالبه ملی اصلی پایبند است که عبارت‌اند از: حفظ تمامیت ارضی یمن، متوقف کردن جنگ و شکستن محاصره همه جانبه کشور.

این کارشناس یمنی همچنین گفت: یکی از مهم‌ترین شرط‌های  تیم مذاکره کننده یمن برای ایجاد جوی آرام و مناسب در گفتگوها ا جرایی شدن بند  تثبیت آتش بس در تمامی جبهه‌ها است که بر همین اساس جامعه جهانی و سازمان ملل ضمانت‌ها و تعهدهای لازم برای اجرایی شدن آن را ارائه کردند. زیرا نمی‌توان بدون اجرایی شدن آتش بس وارد مذاکره شد هرچند که طرف سعودی از اولین روز به آتش بس پایبند نبوده و به شیوه‌های مختلف آن را نقض می‌کند به طوری که تنها در اولین روز از مذاکرات سعودی‌ها در 53 مورد آتش بس را نقض کردند. عربستان در این روز اقدام به ارسال سلاح و مهمات برای مزدوران خود و گروه‌های تکفیری کرده و چندین استان یمن را بمباران کرد، همچنین نیروهای مزدور این کشور در چندین منطقه از جمله منطقه استراتژیک "حبل هیلان" در استان مارب و منطقه "نهم"اقدام به پیشروی کردند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به دلیل اینکه جامعه جهانی ضمانت‌هایی را به مذاکره کنندگان یمنی ارائه کرده و ما در پی موفقیت در هر گفتگویی هستیم تیم مذاکره کننده یمن برای گفتگو به کویت رفت.

وی توضیح داد: در جلسه افتتاحیه شخصیت‌های مختلف همچون نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و اعضای تیم مذاکره کننده یمن سخنرانی کرده و همگان تلاش داشتند تا فضای مناسبی برای موفقیت گفتگوها ایجاد کنند اما پس از آن مشاهده کردیم که "ولد الشیخ" نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اصل بی طرفی را رعایت نکرده و از سعودی‌ها پشتیبانی می‌کند. او این شرط را مطرح کرد که گفتگوها از 5 بند مطرح شده از سوی سازمان ملل و شورای امنیت که شامل عقب نشینی ارتش و کمیته‌های مردمی از شهرها و تحویل دادن سلاح خود می‌باشد آغاز شوند.

ماهر الشامی همچنین گفت: در مقابل تیم مذاکره کننده یمن تاکید کرد که بندهای مطرح شده مبهم هستند و برخی از آنها را را نمی‌توان اجرا کرد. آنان تاکید کردند که نمی‌توانند سلاح خود را به دشمنانشان تحویل دهند و دولت ملی وجود ندارد تا در این زمینه اقدام کرده و با تقبل مسئولیت جای خالی پیش آمده را پر کند.در گفتگوهای کویت شاهد هستیم که دشمن سعودی همچنان خود را دست برتر می‌داند و با ادامه دادند اقدامات تجاوزکارانه به توافق آتش بس پایبند نیست.

وی تاکید کرد: دشمن تلاش دارد به این شیوه میان مذاکره کنندگان یمنی و ملت یمن که برای برقراری صلح به تیم مذاکره کننده اعتماد کرده‌اند فاصله بیاندازد اما غافل از این مسئله است که ملت یمن به میزان بالایی از هوشیاری و فرهنگ دست یافته است که می‌تواند نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کند.

وی به لزوم اراده جامعه جهانی برای پایان داده به این جنگ اشاره کرد و در این خصوص گفت: امیدواریم که گفتگوهای کویت با موفقیت به پایان برسند و معتقدیم که اگر جامعه جهانی اراده‌ای برای پایان دادن به جنگ داشته باشد می‌تواند با فشار وارد کردن به سعودی‌ها این مسئله را محقق کند اما تاکنون این اراده را مشاهده نکرده‌ایم.

ماهر الشامی در پایان تاکید کرد: پایداری ارتش و کمیته‌های مردمی و ملت یمن بزرگ‌ترین تضمین برای تغییر سیاست جامعه جهانی در خصوص یمن و فشار آورد بر عربستان برای متوقف کردن جنگ است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking