۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷

فرماندار نوشهر تأکید کرد

ضرورت مشارکت خوش‌نشینان برای هزینه‌های تأمین آب شرب نوشهر

ضرورت مشارکت خوش‌نشینان برای هزینه‌های تأمین آب شرب نوشهر
فرماندار نوشهر بر ضرورت مشارکت خوش‌نشینان برای هزینه‌های تأمین آب شرب بخش مرکزی تأکید کرد و گفت: زیرساخت‌های آب شرب نوشهر برای جمعیت 130 هزار نفری این شهرستان تعریف شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، علی شادمان صبح امروز در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران این شهرستان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بحران‌های ناشی از سیل در حوزه شهرستان نوشهر دارای پیشینه سنواتی است، اظهار کرد: سیلاب‌های این شهرستان نشأت گرفته از آب‌هایی است که از رودخانه‌ها عبور می‌کند و بخشی از آن قبل از آنکه سرازیر شود به وجود سرشاخه‌ها و بخشی هم تغییر مسیر رودخانه‌ها مربوط می‌شود.

وی افزود: لایروبی نهرها در شهرها و روستاها و همه عواملی که در وقوع سیل نقش دارند باید به‌روزرسانی شوند و اجرای پروژه‌های سرشاخه‌گیر نیز باید سرعت بیشتری به خود بگیرند.

فرماندار نوشهر با بیان اینکه باید مسیر آب در بستر رودخانه‌ها که بر اثر طغیان دچار انحراف شده است به مسیر اصلی خود بازگردد، تصریح کرد: در این جلسه برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر لازم برای پیشگیری از بروز حوادث در زمان بحران اندیشیده شد و راهکارهای مورد نیاز ارائه شد و مشکلی وجود ندارد و با به‌روزرسانی این موارد می‌توان در زمان بحران پیشگیری‌ها را انجام داد مگر اینکه شرایطی استثنایی در زمینه اتفاقات و بحران‌های طبیعی رخ دهد.

وی درباره مشکلات کمبود آب شرب در بخش مرکزی نوشهر تصریح کرد: این شرایط سالیان سال است که وجود دارد و اکنون کم‌کم خود را بیشتر نمایان می‌کند و این در حالی است که اگر زیرساخت‌ها در گذشته به‌درستی انجام می‌شد امروز دیگر شاهد مشکلات آب در بخش مرکزی نوشهر نبودیم.

شادمان تصریح کرد: پیگیری‌ها در سطح اجرایی شهرستان نوشهر در حال انجام است و از آنجایی که برای سایر روستاها نیز توقعاتی در بحث حل هر چه سریع‌تر مشکل آب پیش آمد بنابراین این موضوع را به چند دسته تقسیم کردیم.

وی افزود: روستاهایی که در پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار ندارند باید در اختیار این سازمان قرار گیرند تا با مدیریت بخش دولتی، پاسخ‌گو بودن را شاهد باشیم و برنامه‌ریزی در این حوزه انجام شد.

فرماندار نوشهر درباره علت حل نشدن مشکل آب شرب بخش مرکزی نوشهر، اظهار کرد: در برخی از روستاها، جمعیت خوش‌نشینان بیش از جمعیت آن روستا است و در خارج از بافت روستا ساکن شدند اما مجوز ساخت ندارند ولی در هر صورت در گذر زمان و به اشکال مختلف، خدمات آب را از روستا گرفتند و از آن استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان نوشهر نسبت به چگونگی رفع مشکل کمبود آب شرب روستاهای بخش مرکزی در زمان افزایش جمعیت ناشی از حضور مسافران و گردشگران تمهیدات لازم اندیشیده شد تا در زمان تعطیلات مشکلی از بابت کمبود آب شرب نداشته باشیم.

شادمان تأکید کرد: خوش‌نشینانی که در گذشته بدون مجوز اقدام به ساخت‌وساز کردند و اکنون از امکانات منطقه مانند آب شرب استفاده می‌کنند باید در تأمین هزینه‌های آب مشارکت کنند و البته الان نیز جلوی هرگونه ساخت‌و ساز غیرمجاز در بخش مرکزی با جدیت گرفته می‌شود.

وی در پایان با اشاره به جمعیت 130 هزار نفری نوشهر، گفت: امکانات موجود در شهرستان نوشهر برای جمعیت بومی در نظر گرفته شد اما با همین ظرفیت، به دلیل گردشگر پذیر بودن آن، خدمات ملی ارائه می‌دهد و بنابراین به نوشهر باید نگاه ملی شود و امکاناتی متناسب با موقعیت گردشگری برای آن در نظر گرفته شود.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking