۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۲

تسنیم گزارش می‌دهد

رایزنی اسلام‌آباد با مقامات چینی و تردیدها درباره نقش مثبت پاکستان در صلح افغانستان

رایزنی اسلام‌آباد با مقامات چینی و تردیدها درباره نقش مثبت پاکستان در صلح افغانستان
در حالی که رئیس جمهور افغانستان در مورد نقش مثبت پاکستان در روند صلح این کشور اظهار تردید کرده است اما مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان در دیدار با وزیر خارجه چین در مورد ادامه همکاری با دولت کابل به توافق رسیده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دولت پاکستان باوجود اظهارات رئیس جمهور افغانستان پس از حملات هفته گذشته کابل، تلاش می‌کند تا مذاکرات صلح بین دولت و طالبان افغانستان برگزار شودپ.

دولت پاکستان هفته گذشته پس از دیدار با هیئت طالبان افغان، «سرتاج عزیز» مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان را برای گفت‌وگو در مورد روند صلح افغانستان به چین اعزام کرد. 

مقامات چین و پاکستان در این دیدار به توافق رسیدند تا همکاریهای خود در روند صلح افغانستان با دولت کابل را ادامه دهند.

مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان، «وانگ شی» وزیر امور خارجه چین در این دیدار، در مورد اهمیت گروه چهارجانبه مذاکرات صلح افغانستان گفت‌وگو کردند.

در حالی که مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان برای شرکت در کنفرانس افزایش اعتماد سازی آسیا موسوم به «سیکا» به پکن سفر کرده بود اما، وضعیت کنونی افغانستان را علاوه بر مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با مقامات عضو این کنفرانس مورد بحث قرار داده است.

هدف از تشکیل گروه چهارجانبه شامل مقامات ارشد چین، آمریکا، پاکستان و افغانستان، همکاریهای این کشورها در روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت کابل بوده است.

گروه چهارجانبه تاکنون چهار اجلاس برگزار کرده است اما باوجود تلاش‌های مقامات چهار کشور عضو، طالبان افغان برای شرکت در مذاکرات با دولت کابل متقاعد نشده است.

این در حالی است که «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان هفته گذشته با انتقاد شدید از نقش پاکستان در روند صلح گفت: وی هیچ توقعی در مورد پای میز آوردن طالبان افغان توسط پاکستان ندارد.

رئیس جمهور افغانستان در سخنان خود از پاکستان خواست تا عملیاتی علیه طالبان افغان انجام دهد.

به گفته اشرف غنی، گروه چهارجانبه تعهد کرده بود تا در صورت عدم شرکت در مذاکرات، عملیات علیه چنین عناصری انجام خواهد داد.

در پاسخ، وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پای میز آوردن طالبان افغان تنها مسئولیت پاکستان نیست بلکه همه کشورهای عضو گروه چهارجانبه باید در این خصوص تلاش کند.

وزارت امور خارجه پاکستان همچنین از تداوم تلاش‌های خود برای برگزاری مذاکرات بین طالبان و دولت کابل نیز خبر داد.

پس از اظهارات تند رئیس جمهور افغانستان، اخباری در مورد سفر هیئت مذاکره طالبان افغان به پاکستان نیز منتشر شدند که هدف آن نیز حل مشکلات مهاجرین افغان، موضوعات مرزی، آزادی «ملابرادر آخند» و شماری از زندانیان افغان در پاکستان گفته شد.

اما، به گفته رسانه‌های پاکستانی، هیئت مذاکره دفتر سیاسی قطر برای بررسی مذاکرات روند صلح به پاکستان سفر کرده بود.

از سوی دیگر، «دوا خان مینه پال» معاون سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان در مورد سفر هیئت طالبان به اسلام آباد و احتمال گفت‌وگوی این هیئت با حکومت وحدت ملی، ضمن ابراز بی‌اطلاعی گفت: تا زمانی که پاکستان به تعهدات خود در توافقنامه چهار جانبه عمل نکند، نقش این کشور در روند صلح افغانستان بی تأثیر است.

وی افزود: در نشستهای چهارجانبه تصمیم گرفته شد که اگر گروهی به مذاکرات صلح حاضر نشود پاکستان علیه آن اقدام کند اما اکنون که برخی گروه‌ها صلح نمی‌خواهند؛ دولت کابل از اسلام‌آباد می‌خواهد که براساس تعهدات خود، علیه این گروه‌ها اقدام عملی انجام دهد.

پس از حمله کابل و کشته شدن 64 تن همچنین زخمی شدن بیش از 300 نفر، رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده بود که جنگ را با جنگ باید پاسخ داد.

اشرف غنی همچنین در انتقاد از پاکستان گفته بود که دیگر از این کشور برای کمک به روند صلح کمک نخواهد خواست.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking